Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Aktivní dovolená: více adrenalinu

Cestování

  8:10
PRAHA - V létě se pojedou opékat k moři necelé dva miliony Čechů. Co budou dělat ostatní? Nejčastěji chodit na výlety a jezdit na kole. Velkou popularitu si u nás získává také kiting.

Kiting foto: Reprofoto

Letos se při prožívání aktivní dovolené projeví tři trendy: pojedeme na méně dní, budeme lépe vybavení a budeme vyžadovat větší komfort. Jinými slovy vyrazíme častěji, ale spíše na prodloužené víkendy než na celé týdny. Nebojíme se však připlatit si za kvalitu.

Požadujeme dobré ubytování
Poptávka po kvalitním ubytování se netýká jen hotelů, ale i kempů, penzionů a horských chat. Noc pod stanem už plánují jen ortodoxní dobrodruzi, extrémní šetřílci, vodáci a někdy turisté, kteří cestují do jižních zemí. Ostatní si raději zaplatí noc pod střechou.

 Ceny ubytování v Alpách jsou nižší než ve Vysokých Tatrách. „Mnoho lidí si ke svátkům přidá ještě jeden či dva dni dovolené a vyrazí na feráty, tedy náročné túry, nebo na kola do Rakouska. V průměru se tam platí v penzionech od 15 do 25 eur za noc a osobu. Hodně roste skupina turistů, kteří si dovolí lepší služby včetně polopenze kolem 30 eur za noc,“ říká marketingový konzultant Jan Herget.

Pošilháváme na východ a na jih
Aktivní turisté nemíří jenom do Rakouska. „Zájem turistů se přelévá z Alp opět více na východ, znovu se do hledáčku dostává Rumunsko, které bylo tolik populární v 70. a 80. letech minulého století. Stále více turistů jezdí i na Ukrajinu a do Ruska,“ poznamenává vydavatel turistické literatury Otakar Brandos.

 Podle předsedy Českého svazu horských průvodců Michala Lolloka lze státy rozdělit podle náročnosti takto: „Pro vysokohorské turisty a milovníky zajištěných cest jsou alpské země: Itálie, Rakousko a Slovinsko. Cestovatelé vyhledávající náročnější přechody hor navštěvují především Rumunsko, Ukrajinu, Černou Horu a Albánii. Poslední roky je v oblibě Korsika a Skandinávie. Na milovníky vzdálenějších krajů čeká Jižní Amerika, ruský Kavkaz, Indie a Nový Zéland.“ „Češi v zimě lyžují a v létě jezdí na kole,“ opakuje známou pravdu Jan Herget.

Na kolo se jezdí hodně
Podunajskou cyklostezkou a podobné dálkové trasy po rovině, ale zároveň stále více přitahuje adrenalinové ježdění. V Česku i Alpách rostou bike parky jako houby po dešti a lanovky čím dál častěji slouží také cyklistům.

Nejoblíbenějšími oblastmi zůstávají střední a jižní Čechy. Na jaře si jezdí mnozí rozhýbat svaly na Mallorku a začátkem léta začíná cyklistická sezona v Rakousku a Itálii. Nejblíže to mají Češi do Salcburska a Solné komory, kde si mohou vybrat mezi dlouhými cyklotrasami podél velkých řek a lanovky čím dál více slouží také cyklistům.

Kiting čili sedni na draka!
Dynamicky se rozvíjí nejmenší plachtařské odvětví: kiting. Provozovat ho lze všude, ale na jezerech pod horami jsou nejlepší podmínky pro začátečníky i experty.

O co jde? Kiter drží v rukou malý padák, který ho pohání. Začátečník si ho nejprve pouští ve vzduchu jako draka. Může to dělat na pláních za domovským sídlištěm, stejně jako na mořské pláži. Když si jeho ovládání osahá, stoupne si na desku podobnou snowboardovému prknu a padák ho žene s větrem o závod po vodní hladině. Kitovat lze nejen na vodě, ale i na skateboardu podobném vozítku či v zimě na lyžích či snowboardu.
Autor: