Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Američané jsou posedlí čistotou rukou, nechápe Češka

USA

  6:30
Magda Hubner, rodačka z Českého Brodu, se na prahu čtyřicítky provdala za Američana z Minnesoty. Za půl roku následovala Larryho do USA. Žila ve Wisconsinu, Novém Mexiku, Texasu, Massachusetts i Mainu. Magda Hubner vnímá Ameriku jako otevřenou zemi bez předsudků, nelíbí se jí však, že tam mají lidé málo volného času, jsou posedlí zbraněmi a neustále si myjí ruce. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Magda Hubner se svým manželem Larrym o Vánocích. foto: Soukromý archiv Magdy Hubner

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Spojené státy jsem navštívila již několikrát předtím, něž jsem se přistěhovala. Neustále zdravící lidé, ochotní prodavači, pokladní skládající nákup do vaší tašky či ohleduplný provoz na silnicích. To vše už jsem znala. V paměti mi ulpěl spíše nástup do prvního zaměstnání, které jsem našla krátce po přistěhování. V USA je velmi silně zakořeněná etika práce, lidé si svého místa velmi váží a bojí se ho ztratit. Nikdo si tak nedovolí chodit do práce pozdě nebo odcházet dříve. Řešit své soukromé e-maily či telefonáty v pracovní době je nemyslitelné. Každému Evropanovi pak vyrazí dech skutečnost, že za rok práce dostanete pouhé dva týdny dovolené a ve většině případů si je ani nesmíte čerpat najednou.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Pro Američany je nepochopitelný náš zvyk zouvání bot při vstupu do domu. Pro mě je zase nepochopitelné, že jsou Američané posedlí čistotou rukou. Nejraději by si je myli neustále desinfekčním mýdlem, ale chodit po bytě v botách z ulice a sundat je až večer u postele, to jim připadá naprosto OK.

Kdo je Marta Hubner

Magda Hubner (Thomesová) se narodila v Českém Brodě a vystudovala Filosofickou fakultu UK v Praze, obor ošetřovatelství a pedagogika. V Česku pracovala jako středoškolská učitelka, později jako vedoucí vzdělávání a tisková mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Praha. V Praze si vzala Američana z Minnesoty a následovala ho do USA.

Kvůli manželově práci se často stěhovali a měla tak možnost žít a pracovat v několika státech. Žila v zemědělském Wisconsinu se zvlněnými zelenými pahorky, v pouštním žáru  Nového Mexika s převahou hispánského obyvatelstva, v Texasu s nekonečnými pláněmi a ropnými věžemi, v historicky bohatém Massachusetts i v romanticky drsném Mainu plném rybářských lodiček a majáků podél rozeklaného pobřeží Atlantického oceánu.

Momentálně pracuje v nemocnici jako předoperační vzdělávací sestra. Kromě toho externě učí na vysoké škole v ošetřovatelském programu a pracuje pro agenturu zajišťující výměnné studijní pobyty středoškoláků. Do Česka se vrací minimálně dvakrát ročně a s manželem rádi cestují po její rodné zemi, Evropě i USA.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka se s manželem určitě vrátíme. Moc se na to těším. Žít a pracovat v cizí zemi je obrovská zkušenost a nepřestanu být Americe vděčná za vstřícnost, se kterou jsem se většinou setkala. S přibývajícím věkem si ale asi stále více začínáte uvědomovat, že pravým domovem je místo, kde jste se narodili, kde máte kamarády z dětských let, kde se lidé smějí stejným věcem jako vy a vědí například, kdo je princezna Droběna z filmu Tři oříšky pro Popelku nebo kam se odstěhoval Hliník.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v USA chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Většinu jídel si dokáži uvařit, suroviny koupím nebo si je přivezu z Česka. Víceméně stále vařím podobně. Občas se ale zasním při představě utopenců či tlačenky, které nekoupíte nikde jinde než v České republice a do USA je ani nesmíte přivést. Vždy jsem zabodovala s vepřovým se zelím a knedlíkem, s lineckými koláčky a štrůdlem.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Američané většinou i z krátké věty okamžitě poznají, že máte cizí přízvuk a ihned se začnou zvědavě vyptávat. Setkala jsem s množstvím různých reakcí a asociací. Starší generace často zmiňuje, že správně hláskovat slovo Československo bývalo na prvním stupni základní školy prubířským kamenem. Asociace spojené s Českem či Československem jsou nejčastěji Praha, pivo, koláče, slivovice, Havel, Jágr, Antonín Dvořák, tenis, ale i okupace sovětskou armádou v roce 1968. Před několika lety jsem měla pacienta, kterému se při mé odpovědi odkud jsem rozjasnila tvář a řekl mi, že ví, odkud pocházím, že je to ta země, kde se fackují politici (aféra M. Macek a D. Rath).

Magda Hubner s manželem a rodiči v Santa Fe.

Lidovky.cz: Co v USA postrádáte?
V USA nemám ráda posedlost prací a nedostatek volného času na regeneraci. Velmi tu postrádám krásu našich lidových zvyků, tradic a hudby. Při zdejším komerčním a blikajícím pojetí Vánoc velmi trpím. Naprosto cizí je mi posedlost zbraněmi a děsí mě nárůst násilí a střílení na školách.

Lidovky.cz: Co se vám v zemi naopak líbí?
Oceňuji profesionalitu a nadšení, se kterým tady všechno funguje. Služby a instituce se řídí prostým heslem "zákazník je král a my jsme tu pro něj". V USA nemusíte nikoho uplácet, hledat protekce či něco někde urgovat. Vše funguje byrokraticky, ale s jasnými pravidly a v termínech. Spojené státy mají překrásnou přírodu a umí se o ní dobře postarat. Jsou zemí otevřenou a bez předsudků vám dají příležitost. Pokud ukážete, že něco umíte a jste ochotni poctivě pracovat, žije se tu velmi dobře a profesně rostete. 

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Americkou politiku sleduji velmi pozorně. Líbí se mi prezident Obama a celkově jsem spokojená s politickým směřováním země. Ale stejně jako všude na světě, ani v USA není vše ideální. Amerika má řadu vlastních problémů, které musí řešit, a politické přestřelky mezi Republikány a Demokraty jsou na denním pořádku. V USA si uvědomíte, že demokracie není chaos, kde si každá dělá co chce, ale naopak, že jsou stanovená dost jasná pravidla hry. Nejvíce oceňuji to, že ve zdejší politice a ve veřejném životě se nesetkáte s korupcí, zvýhodňováním známých či rodinných příslušníků nebo “rozdáváním trafik” za loajalitu. Jakékoli pokusy tohoto typu velmi rychle každého politika vyřadí z veřejného života navždy.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor: