Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Američané milují bramborový salát plný majonézy, říká Češka

Češi v cizině

  6:40
Dagmar Heřtová se do New Yorku přestěhovala kvůli práci v OSN, předtím žila nějakou dobu v Anglii. „New York je výrazně kosmopolitní, většina Newyorčanů jsou vlastně ‚cizinci‘, takže se zde setkává hodně národností, kultur a tradic, ty se navzájem ovlivňují. A lidé jsou na to zvyklí. Je tu obrovská tolerance a svoboda, i proto se tu žije naprosto skvěle,“ říká.

Dagmar Heřtová foto: Archiv Dagmar Heřtové

Lidovky.cz:  Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Než jsem se „natrvalo“ usadila v New Yorku, byla jsem už docela znalá prostředí, takže to nebyl takový šok. Byla jsem tu totiž už dvakrát, vždy celé léto. Tehdy jsem pracovala v OSN na bezplatné praxi, což znamená, že skoro tři měsíce chodíte do práce, nic nedostanete a ještě si musíte ze svého zaplatit ubytování, stravu, letenku. Byla to však úžasná příprava a zkušenost. Tady ve Státech, ale i třeba v Británii, je to úplně normální způsob jak získat praxi v průběhu studia nebo po skončení univerzity. Vzpomínám si, že když jsem přijela do New Yorku poprvé, všechno vypadalo úplně přesně jako ve filmech, od Páté Avenue, přes mrakodrapy až po úplné detaily, například jak pára stoupá z kanálu. A všude ty známé žluté taxíky. New York je úžasné město, kypí energií 24 hodin denně. Jak se říká: město, které nikdy nespí. Miluju New York, uvědomuju si to pokaždé, když kráčím po Manhattanu do práce, zatím mě neomrzel.

Dagmar Heřtová

Dagmar Heřtová pracuje jako ekonomka v OSN. Ve 14 letech odešla do Anglie a vystudovala Ekonomii a Současná evropská studia na University of Sussex, zakončila magisterským studiem ekonomie na London School of Economics. Pracovala v Londýně pro společnost Delloite. Pracovala na otázkách Millennium Development Goals v UN DESA (UN Department of Economic and Social Affair) a UNDP. V současné době pracuje v oddělení OHRLLS (Office of the High Representative for the Least Developed Countries, Landlocked Developing Countries and Small Island Developing States). Přispívá do odborných ekonomických publikací na otázky týkající se podpory pro rozvojové země.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
New York je výrazně kosmopolitní, většina Newyorčanů jsou vlastně „cizinci“, takže se zde setkává hodně národností, kultur a tradic, ty se navzájem ovlivňují. A lidé jsou na to zvyklí. Je tu obrovská tolerance a svoboda, i proto se tu žije naprosto skvěle.

Pokud bych měla přece jenom dát nějaký příklad, tak co přijde lidem opravdu podivné, jsou naše vánoční zvyky a velikonoční tradice. Občas povytáhnou obočí, ale hned se zvědavě vyptávají. Naprosto cizokrajně pro ně zní informace, že si vánoční večeři koupíte z kádě na ulici a ještě si ji dáte doma do vany… moc mi nevěřili. Údiv pokračuje i poté, když jim vysvětluju, že se smažený kapr podává se studeným bramborovým salátem. To se jim už dokonce i nezamlouvalo. O velikonočních šupačkách proto raději moc nemluvím, to je pro mnohé úplně nepochopitelné.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Jsem v New Yorku moc spokojená, vyhovuje mi, že tady (skoro) všechno funguje. Nenašla jsem zatím důvod vracet se nebo se odstěhovat někam jinam. Narodila jsem se v Čechách, do školy jsem chodila v anglickém Brightonu, univerzitu studovala v Londýně, hodně cestuju, poznávám, ale nějaké „volání“ domova jsem zatím nezaznamenala. Předpokládám, že se mohu v budoucnu objevit třeba v Evropě, ale ať to zní jakkoliv, žít trvale v Čechách není zatím na pořadu dne. I když nikdy neříkej nikdy, kdoví jaká nabídka či příležitost se naskytne.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Možná je to úsměvné, ale občas mi chybí chuť chleba, českého chleba. Tady se dá koupit židovský žitný chléb, ale není to stejné jako čerstvě upečený voňavý český chléb. Občas dostanu chuť na vepřo-knedlo-zelo nebo svíčkovou. Ale tady se dá sehnat jakékoliv jídlo, ne nadarmo se říká, že nejlépe se jí, pije a nakupuje v celé Americe právě v New Yorku. Takže ani česká jídla nejsou až tak velkým problémem, zvláště když mám na vzpomínané pochoutky opravdu neodolatelnou chuť. Miluju sushi, asijská a jiná exotická jídla, takže mi různorodost kuchyní celého světa vyhovuje. Přátelům jsem několikrát uvařila hovězí guláš a řízky s bramborovým salátem, po tom se mohou utlouct, salát plný majonézy je pro ně lahůdka. Vanilkové rohlíčky však byly absolutním hitem. Jednou jsem zašla v New Yorku s kamarády do české restaurace, byl to pro ně zážitek, pochvalovali si dobré chutě, ale největším problémem pro ně byly houskové knedlíky. Vzali je do ruky a přikusovali je jako chleba. Vůbec nemohli pochopit, že se mají jíst příborem. Ono slovo knedlík se také hodně špatně překládá do angličtiny, protože když se řekne dumplings, tak si všichni představují asijské knedlíčky.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Většina lidí, kterým prozradím, že jsem z Čech, automaticky ihned reagují zmínkou o Praze. Hodně jich v Praze bylo a když ne, tak vám prozradí, že se tam určitě chtějí podívat. A známé je také naše pivo, kupodivu pár lidí vědělo, že na hlavu jsou Češi jeho největšími konzumenty. Hodně lidí zmíní Václava Havla, Kafku, ze sportovců tenistu Tomáše Berdycha a v minulosti i naše české hokejisty, hlavně Jaromíra Jágra. Občas se najde někdo, většinou ti starší, že ještě řeknou „to je Czechoslovakia?“, ale už se to moc nestává. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Ano, politiku sleduji, má to souvislost s mojí prací v OSN. Víceméně mě především zajímají ekonomické aspekty mezinárodní politiky a vše, co se děje ve Světové bance a MMF. To má naštěstí přímou souvislost se zdejší politikou, neboť Amerika je prostě světový hráč. Navíc se o americkou politiku podrobně zajímá můj mladší brácha, občas se mnou něco konzultuje po mailu nebo jeho otázky probíráme, když se párkrát do roka vidíme. Jestli se liší politická kultura od té naší, je dost složité odpovědět. Jsou zde navozena určitá pravidla a meze, za které veřejně politik prostě nejde, což je asi rozdíl v politických přehmatech, které provázejí naši politiku a občas prosáknou, bohužel povětšinou v tom negativním smyslu, i do amerických zpráv. 

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...