Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Anděl Páně a medvědí hody. Zajeďte na Vánoce do Českého Krumlova

Cestování

  6:07
Rádi byste na Štědrý den dětem zkrátili čekání na Ježíška a sobě ušetřili zbytečné nervy? Vydejte se na procházku, nejlépe takovou, kde dětskou pozornost přitáhne zajímavá podívaná.

Medvěd, ilustrační foto. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zkuste třeba Medvědí Vánoce v Českém Krumlově. Nezůstaneme ale jen u medvědů, máme pro vás i další sváteční tipy.

Český Krumlov vypadá jako vystřižený z pohádky téměř v každé roční době a pro čas adventu to platí dvojnásob. Blížící se Vánoce nejsou znát jen na náměstí Svornosti pod rozsvíceným vánočním stromem, v malebných uličkách a na řece, ale také na hradě. Přes zimu má sice zavřeno, ale Vánoce každý rok slaví medvědi v hradním příkopu. Přijít sem můžete právě na Štědrý den.

Do lesů ke Granátníkovi

S lesy a krajinou kolem Českého Krumlova se můžete seznámit při výstupu na Kleť (1084 m), nejvyšší vrchol Blanského lesa. Nahoru vede sedačková lanovka. Přes zimu si dává pohov a tak zůstaneme o trochu níž a projdeme si naučnou stezku Granátník, která se kroutí východním úbočí Kleti. Zajímavost: Legendárním místem na trase je rozcestí U Modrého obrazu, jemuž se také říká U modrého Pánaboha. Obrázek s ukřižovaným Kristem na jasně modrém pozadí připomíná událost z roku 1887, kdy tu pytláci pověsili knížecího hajného na strom vzhůru nohama a hlavou do mraveniště. Obrázek tu visí už přes sto let.

Historie chovu medvědů v Českém Krumlově sahá až do 16. století, do doby panování posledních Rožmberků. Důvodem k jejich chovu se patrně stala legenda o původu rodu Vítkovců v antickém Římě, kterou rozšířili rožmberští kronikáři. Podle ní měli být Vítkovci spřízněni s italským rodem Orsini / Ursini (ursus=medvěd), v jehož znaku se objevuje červená růže na bílém poli. Snaživí historici podpořili svá bádání srdceryvnou historkou, kterak se po vyplenění Říma jeden z členů tohoto rodu vydal na sever, překročil Dunaj a usadil se v jižních Čechách, kde založil nový rod. Skutečnost je ovšem taková, že Vítek přišel do jižních Čech až ve 12. století, a to nikoliv z italského rodu Ursini, ale z družiny českého knížete z rodu Přemyslovců. Před smrtí pak rozdělil majetek mezi pět synů a každému z nich dal do znaku pětilistou růži, která svou barvou symbolizovala jednotlivá panství.

Hodování na hradě

Medvědí legenda se ale ujala a začala žít vlastním životem. Od roku 1707 dokonce medvědi tvoří živý inventář českokrumlovského zámeckého příkopu a zůstali v Krumlově dodnes.

Na Štědrý den můžete na druhé zámecké nádvoří přijít na oblíbené Medvědí Vánoce. Medvědář Jan Černý s partou přátel pro medvědy připravuje několik vánočních stromečků ověšených bonbóny, perníčky, cukrovím a ovocem. Všechny pamlsky samozřejmě visí na bavlnce, která se v medvědích žaludcích zcela rozpustí. Děti, jež sem postupně přicházejí, mohou sejít do zámeckého příkopu – chlupáči mezitím samozřejmě trpělivě čekají ve svých ubikacích – a položit pod stromečky další lahůdky: bábovky, koláčky, vánočky, ovoce, zeleninu, vánoční cukroví nebo med. Vše je předem pečlivě zkontrolováno – to proto, aby se do medvědích břich nedostalo nic, co by jim mohlo ublížit.

Oficiální program Medvědích Vánoc začíná na Štědrý den v 10 hodin dopoledne; zatímco se budete bavit pohledem na hodující huňáče, můžete popíjet tradiční medvědí punč nebo čaj s medem a mlsat cukroví.

Vše o natáčení pohádky Anděl Páně 2 se dozvíte na výstavě

Neobvyklou zábavu si můžete dopřát na řece při vánočních plavbách krumlovské voroplavby; v zimě, když střechy domů pocukruje sníh, vás čeká kouzelná podívaná. Plavby trvají zhruba dvacet až pětadvacet minut a každý dostane deku, termopodložku na sezení a horký nápoj, který je v ceně lodního lístku. Na ně se můžete vypravit hned, stejně jako na zimní výstavu k filmu Anděl Páně 2 do českokrumlovských klášterů, která je součástí interaktivní expozice lidských dovedností. A pokud to do Krumlova máte blízko, spěchejte: dnes naposled od 10 do 18 hodin výstavu rozšíří malý dobový trh na Klášterním dvoře „jako z pohádky“.

Pod zem nebo do zoo?

Máte to do Českého Krumlova trochu anebo hodně z ruky? Čekejte na Ježíška jinde a jinak, třeba při návštěvě pevnosti Josefov, jednoho z mála míst, kde bývá otevřeno i na Štědrý den. Tradiční dopolední hra v podzemí se tentokrát zaměří na staročeská řemesla, po obědě se ještě můžete vypravit na poslední komentovanou prohlídku. Otevřeno bude mít i dělostřelecká tvrz Stachelberg, kde pořádají vánoční prohlídky jednou denně od Štědrého dne až do Silvestra. Další tipy naleznete v boxu na této straně.

Autor: