25. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Anglický Cornwall: putování na konec světa

Divadlo Minack Theatre v Cornwallu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divadlo Minack Theatre v Cornwallu. | foto: Jakub Samek a Eva Klečková, HedvabnaStezka.cz

Cornwall je proslulý svojí nádhernou přímořskou scenérií, dramatickým pobřežím a velmi mírným klimatem. Můžete si tam zaplavat v průzračně modrém moři, navštívit historická města i malebné rybářské vesničky. Pak si můžete odpočinout na malých romantických plážích, ochutnat mořské speciality a třeba se i naučit surfingu.

Tipy na výlety v Cornwallu

Už samotná cesta do této oblasti Anglie je pastvou pro oči. Vlak či autobus totiž jede kolem krásného pobřeží, takže je na co se koukat a cesta tak příjemně ubíhá. Východiskem pro naše putování jsme zvolili městečko Penzance. Odtud jsme pak podnikali hvězdicové výlety.

Výprava na konec světa (Land´s End)

Land´s End je nejzápadnější cíp Cornwallu a celé Anglie. Můžete z něj, i pouhým okem, dohlédnout na souostroví Isle of Scily.

Z Penzance jsme se tam dopravili autobusem číslo 300. Najdete zde informační centrum. Můžete se tam také nechat vyfotit u rozcestníku, kam vám na požádání přidají i ukazatel na Českou Republiku a vzdálenost mezi Land´s End a ČR.

Stezka vede celou dobu kolem pobřeží a nabízí opravdu úchvatné pohledy na moře a impozantní útesy. Cesta neustále stoupá a klesá k malým romantickým plážím, kde je potřeba se samozřejmě zastavit na malý odpočinek.

Cornwall - pobřeží.

Naše výprava končila u nejznámější pláže Porthcurno Beach a divadla Minack Theatre. Určitě vám ho doporučujeme navštívit, je to skrytý poklad Cornwallu. Divadlo s otevřeným hledištěm i pódiem je postaveno na útesech s impozantním výhledem na moře. Ještě více zajímavé je to, že nebylo postaveno Římany, jak se mnozí domnívají, ale ženou s velkou vizí, odhodláním a silou, Rowenou Cade. Pokud budete mít čas dostat se tam na večerní hru, určitě to udělejte. Bude to zážitek na celý život.

Návštěva St Michael's Mount

Pokud jste někdy ve Francii navštívili Mont Saint-Michel, bude se Vám zdát, že máte "déjà-vu". Anglický St Michael's Mount je ostrůvek s hradem a přístavem a s jeho francouzským větším bratříčkem si je velmi podobný. Samozřejmě pokud se zeptáte Angličana, tak vám určitě řekne, že právě ten jejich je nejkrásnější a největší a že ten francouzský je určitě jen nějaká napodobenina.

St Michael's Mount se stává ostrůvkem jen při přílivu, při odlivu je možno se na něj dostat suchou nohou. St Michael's Mount je z Penzance velmi dobře vidět, doporučujeme si k němu udělat procházku po pobřeží.

Pokud se tedy chystáte do Anglie, pokuste se Cornwall zařadit do vašeho cestovního plánu. Nebudete zklamáni.

Jakub Samek a Eva Klečková, HedvabnaStezka.cz

Autoři:

Jakub a Eva přispívají do Nezávislého průvodce Londýnem, Anglií a Skotskem MINTY TRIPS. Najdete tam vše, co jste kdy potřebovali vědět při vašich cestách do Velké Británie. Průvodce je sestaven lidmi, kteří v Británii žijí, obdivují její krásy a místa, která doporučují, dobře znají.

Najdete na Lidovky.cz