Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Argentinci nedokážou pochopit, že ženy dostávají výprask pomlázkou, říká Čech

Češi v cizině

  6:24
Ondřej Janeček pracuje v Argentině jako učitel češtiny v rámci projektu Domu zahraniční spolupráce, po skončení plánuje návrat do rodné země. „České jidlo má v Argentině úspěch. Především bramboráky, zelí, knedlíky všech druhů, langoše a samořejmě guláš,“ říká.

Ondřej Janeček foto: Archiv Ondřeje Janečka

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Druhý den po mém příletu měla projev prezidentka Cristina Fernández de Kirchner. Do Buenos Aires se sjelo obrovské množství sympatizantů a celé město bylo téměř odříznuté od dopravy. Třída 9 de Julio, která byla den předem plná aut, se stala obrovskou pěší zónou, na níž se potulovaly stovky lidí s vlajkami a bubny.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Pracuji především s českými krajany, takže jsou částečně znalí velké části našich zvyků, ale téměř nikdo nechápe naši oslavu Velikonoc. Je to i tím, že v Argentině zrovna probíhá intenzivní kampaň proti násilí na ženách, což způsobuje rozčarování, když vysvětluji, že v Česku si muži „upletou pomlázku a následně s ní bijí ženy”.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka se plánuji vrátit. Projekt je pro mě časově omezený a zatím nemám v úmyslu po jeho skončení zde zůstávat. S největší pravděpodobností se vrátím domů.

Ondřej Janeček

Narodil se v Praze v roce 1986, vystudoval Pedagogickou fakultu Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích. Pracoval nejprve na několika českých školách jako učitel češtiny a španělštiny, v současné době působí druhým rokem jako učitel češtiny u krajanských komunit v Argentině (Buenos Aires, Rosario, Santa Fe) v rámci projektu Domu zahraniční spolupráce.

Ondřej Janeček

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
V rámci své práce pořádáme pravidelné kurzy vaření a několikrát jsem vařil i s dalšími přáteli. Takže si po českém jídlo moc nestýskám. Chybí mi jen české točené pivo. České jídlo má v Argentině úspěch. Především bramboráky, zelí, knedlíky všech druhů, langoše a samozřejmě guláš.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemám. A pokud je budu mít, tak si nedovedu představit, že by nemluvily česky.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Kafka, Kundera, pivo, Československo.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Přestože jsem původně politiku sledovat nechtěl, nakonec jsem byl v podstatě donucen. Přijel jsem v roce prezidentských voleb, navíc v roce, kdy se po 12 letech dostal k vládě (pro někoho možná překvapivě) někdo jiný, než manželé Kirchnerovi. Politika byla a je v Argentině na každém rohu. Politická kultura je dost odlišná. Přestože se Argentinci považují za takové latinoamerické Evropany, politika je více latinoamerická. Občané mají tendenci všechny problémy svalovat vládu a politiky a při změně očekávají, že se vše ze dne na den změní.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!