Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Auckland: neoficiální hlavní město nabízí mnohá ‚nej’

Cestování

  6:00
Auckland je velmi často vstupní bránou na Nový Zéland, ačkoli jen málokdy je cílovou destinací. Turisté a návštěvy míří za přírodními krásami obou ostrovů, a města obecně zde stojí poněkud stranou hlavního turistického ruchu. To však neznamená, že Auckland nemá co nabídnout.

Při výletu na One Tree Hill zapomete, že se nacházíte ve městě foto: Lucie Semanská

V únoru je v Aucklandu léto v plném proudu. Od moře vane občas trochu silnější vítr, květiny v parcích hrají všemi barvami a ve městě panuje uvolněná, až prázdninová, atmosféra. Největší ruch panuje poblíž přístavu. Aucklandu se přezdívá město jachet, nikde jinde na světě údajně nenajdete více lodí na obyvatele než právě zde. V přístavu však nenarazíte jen na přehlídku výletních lodí. Jedna z nejnovějších čtvrtí Aucklandu, Wynyard, kdysi byla přístavní industriální zónou. V minulých letech však prošla celkovou rekonstrukcí a dnes zde naleznete řadu půvabných restaurací, kulturní centrum a samozřejmě řadu obchodů.

Pohled na město z vyhlídkové věže Sky Tower
Moderní centrum Aucklandu

I odsud uvidíte dominantu města – Sky Tower. Televizní věž se tyčí do výšky 328 metrů a nabízí úchvatný pohled nejen na Auckland, ale také na široké okolí. Vstupné činí pro dospělého 28 novozélandských dolarů, což je v přepočtu necelých pět set korun. Prosklený výtah vás vyveze během několika málo sekund až nahoru do vyhlídkové části věže. Částečně prosklená je i podlaha, a byť nápis jasně říká, že 38 milimetrů silné sklo je stejně silné jako betonová konstrukce, obavy při vkročení na sklo mnoho návštěvníků neopouštějí. Popisky ukazují, kde se nachází nejen aucklandská zoo a další místní významné body, ale také některé světové metropole. Prahu dělí od Aucklandu přesně 17 892 kilometrů.

Z vrcholku věže máte město jako na dlani. Auckland je na populaci obyvatel největším městem Nového Zélandu, žije zde téměř 1,5 milionů obyvatel a číslo neustále roste. Populace zahrnuje přes 220 etnických skupin, vzhledem k poloze má město největší populaci Polynésanů na světě. Není tak překvapením, že se Auckland v aktuální zprávě o světové migraci umístil na čtvrtém místě v počtu obyvatel narozených v jiném státu. Auckland v žebříčku předčil i taková velkoměsta jako Londýn či New York. Ve městě žije i mnoho asijských přistěhovalců. Zpráva ostatně vyzdvihuje pozitivní přístup města k migrantům a rovné příležitosti, které zde mají.


Pohlednice z cest na větší mapě

Ačkoli tak není Auckland hlavním městem (byl jím krátce v letech 1841 – 1865), dostává se mu mnohonásobně většímu zájmu a pozornosti, než Wellingtonu. Tento fakt však přináší i negativa, Auckland má oproti zbytku země logicky nejvyšší ceny nemovitostí a bydlení je vzhledem k počtu zájemců o život v Aucklandu otázkou číslo jedna.

Není pravděpodobně novinkou, že tradiční historické centrum v Aucklandu nenajdete. Hlavní ulici, Queen Street, sice zdobí pár historických budov, ty se však prolínají se současnou zástavbou a výsledným dojmem je moderní a kosmopolitní město. Na prohlídku hlavních turistických bodů města vám vystačí dva až tři dny. Pokud máte času nazbyt, můžete objevovat Auckland v rámci vycházkové trasy od pobřeží k pobřeží (Coast to Coast walkway), jež je dlouhá 16 kilometrů.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Po cestě vás budou doprovázet informační tabule o historii a zajímavostech města. Cesta vede přes park Auckland Domain, kde se nachází Auckland War Memorial Museum. Muzeum se zaměřuje nejen na participaci Nového Zélandu ve světových konfliktech, ale návštěvníkům představuje také rozsáhlé přírodovědecké a etnografické sbírky. V případě zájmu je možné shlédnout i představení tradičních maorských tanců.

Terén Aucklandu je kopcovitý. Je tomu tak proto, že město bylo postaveno na 48 vulkanických sopkách. Vystoupat můžete například na One Tree Hill, který se nachází na předměstí a jenž je mimochodem rovněž součástí zmíněné turistické trasy. Pokud vám zní název kopce, resp. sopky, povědomě, možná je to proto, že inspiroval ke stejnojmenné písni kapelu U2. Kousek od One Tree Hill se nachází čtvrť Onehunga, která se chlubí dalším „nej“ Aucklandu. V roce 1893 zde byla zvolena starostkou Elizabeth Yatesová, a stala se tak první ženou v této funkci v celém tehdejším britském impériu. Dalším vulkánem s výborným výhledem na Auckland je Mount Eden. Zajímavostí je, že na vrcholku se nachází skutečný kráter.

V dalších dnech se můžete vydat na prohlídku předměstí Devonport, odkud se – opět - nabízí pohled na panorama Aucklandu včetně nepřehlédnutelné Sky Tower. Odpočinout si můžete na některé z mnoha pláží. Při západním pobřeží se nachází pláže s černým vulkanickým pískem a divokými vlnami, k nejznámějším patří Murawei či Piha beach. Východní pobřeží zdobí bílý písek a moře je o poznání klidnější. Z centra Aucklandu vás autobus pohodlně doveze například na pláž v Mission Bay.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!