7. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výstava modelů luxusních vozů. Zajeďte si na hrad Helfštýn

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Na snímku je model Lincoln Continental Convertible z roku 1961. V oficiálním prezidentském speciálu této značky byl při atentátu v roce 1963 zastřelen americký prezident John Fitzgerald Kennedy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku je model Lincoln Continental Convertible z roku 1961. V oficiálním prezidentském speciálu této značky byl při atentátu v roce 1963 zastřelen americký prezident John Fitzgerald Kennedy. | foto: ČTK

PŘEROVSKO Modely kultovních vozů druhé poloviny 20. století jsou vystaveny na středověkém hradě Helfštýně na Přerovsku. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejluxusnější značky vozů, ale také auta známá z filmů a světových závodů. Přes nepříznivé počasí si zahájení výstavy nenechaly ujít desítky lidí. Výstavy a akce spojené s historií automobilismu jsou na hradě tradicí, řekl kastelán hradu Jan Lauro.

"Vystavovali jsme již historická kola, což bylo takové ohlédnutí za devatenáctým stoletím. Každoročně se zde konají srazy automobilových veteránů z první republiky," poznamenal Lauro.

ČTĚTE TAKÉ:

Modely vozů pocházejí od soukromého sběratele, který je sbírá už několik desítek let. Vystaveny jsou dvě stovky modelů, jde o autíčka v měřítku 1:18, modely jsou velké asi 30 centimetrů. Výstava bude otevřená do 2. června.

Hrad Helfštýn

Hrad založil ve 14. století loupeživý rytíř Friduš z Linavy. Nyní má hrad charakter rozsáhlé pevnostní architektury se šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. století.

Vliv na stavební vývoj měli zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna.

Další výstavy na hradě

Další z připravovaných akcí na hradě bude celosezonní výstava současné nožířské a mečířské tvorby.

"Vystavena bude více než stovka současných originálů i historických replik od předních řemeslníků. Kromě české bude zastoupena i tvorba francouzská, italská a slovenská," podotkl kastelán. Na konec dubna je naplánováno noční kování.

Helfštýn loni navštívilo 82 000 lidí. V porovnání s předchozím rokem to bylo zhruba o 10 000 lidí méně. Největší návštěvnost mívá na hradě tradiční srpnová akce, kovářské setkání Hefaiston.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.