Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

'Azurové okno' už neuvidíme. Podívejte se na 10 přírodních úkazů, které stihl stejný osud

Cestování

  6:00
Na planetě Zemi dokážeme navštívit místa, která by si kdekdo dokázal splést s výtvorem z Photoshopu. Některé přírodní úkazy si už ale nikdy nebudeme moci prohlédnout. Ať už je to v důsledku přírodních vlivů, klimatických změn či zásahem člověka a vandalů. Zde je deset nejkrásnějších přírodních scenérií, které jsou již na věky ztraceny.

Deset přírodních scenérií, které už na Zemi neexistují. „Old Man of he Mountains“, úkaz který vznikl ve státe New Hampshire. Kolaps v roce 2003. Snímek vznikl pouhý týden předtím, než došlo k erozi. foto: WikiMedia

1. Old Man of the Mountain, New Hampshire (USA)
Vrchol skály je známý také jako „Profil“. Jedná se o sérii pěti žulových skalních říms, které dohromady z určitého pohledu tvořily dojem mužského obličeje. Skalní útvar se nachází v Cannon Mountains v americkém New Hamsphiru. Výška obličeje měřila 12 metrů a jeho šířka byla 25 metrů. Útvar zkolaboval 3. května v roce 2003. Kamenná tvář byla tak známá, že profil Starého muže byl použit na newhampshirském čtvrťáku. Tato mince má také jako jediná ve Spojených státech profil na obou stranách.

Deset přírodních scenérií, které už na Zemi neexistují. „Old Man of he...

2. Sekvoje „Washington“, Kalifornie (USA)
Sekvoji, jemuž dali lidé jméno po prvním prezidentovi Spojených států amerických, patří mezi Sekvojovce obrovské. Tento strom má jednoznačné prvenství v nejmohutnějším živém organizmu na planetě. Nazývá se také „mamutí strom“. Washington byl druhým největším sekvojem na světě. Vyšší a mohutnější už byl jen Generál Sherman. Výrazně ho poničil požár v roce 2003.

Deset přírodních scenérií, které už na Zemi neexistují. Gigantická sekvoje se...

3. Jeffreyho borovice, Yosemittský národní park, Kalifornie (USA)
V Yosemittském národním parku se nacházel i druhý, rovněž ikonický a slavný strom. Od roku 2003 už ale neexistuje. Poprvé byla tato borovice se zvláštním tvarem vyfotografována v roce 1867 Carletonem Watkinsonem. Obrovská sucha ji ale v roce 1976 zničila. Pozůstalé kusy dřeva zůstaly v zemi až do srpna 2003.

Deset přírodních scenérií, které už na Zemi neexistují. „Jeffreyho borovice“,...

4. „Duckbill“, Cape Kiwanda, Oregon (USA)
Pískovcový útvar ve skalách Kiwanda, což je Chráněná krajinná oblast amerického státu Oregon, byl typickým útvarem, který se stal turistickou atrakcí. Mnohé páry se na jeho vršku fotily při západu slunce. Útvar připomínal hlavu kačera s jeho typickým plochým zobáčkem. Když se zjistilo, že se skála rozpadla na tisíce kousků, předpokládalo se, že pískovec zničil věk a gravitace. Poté se ale na internetu objevilo video, na kterém dva mladí muži kačera ničí. Vyšetřovatelům poté vandalové svůj úmysl vysvětlili tím, že prý „činí světu službu, jeden z nich si totiž již dříve při pokusu o seskok ze skály zlomil nohu,“ řekli pro americkou televizi CNN. Ke zničení došlo v roce 2016.

Deset přírodních scenérií, které už na Zemi neexistují. „Duckbill“...

5. Boží prst, Kanárské ostrovy, Španělsko
Západní pobřeží Kanárských ostrovů je skalnaté a při pohledu na něj se tají dech. K jednomu z nejzajímavějších přírodních úkazů patřil až do roku 2005 tzv. Boží prst. Španělé mu říkali El Dedo de Dios, připomínal totiž varovný vyčnívající prst. Ničivá tropická bouře ale skalní útvar smetla do moře.

Deset přírodních scenérií, které už na Zemi neexistují. „Boží prst“ vyčnívající...

6. Dvanáct apoštolů, Austrálie
Osm vápencových skal, vytvořených erozemi, se formovalo 10-20 milionů let. A nacházejí se u pobřeží Austrálie. Přezdívají se Dvanáct apoštolů a nachází se přímo na Velké oceánské dálnici. Jedna padesátimetrová skála z Dvanácti apoštolů ale již zkolabovala do moře. Stalo se tak v roce 2002 a důvodem byla eroze a rozklad. Zajímavostí je, že se až do roku 1922 skalní útvary nazývaly „Prasnice a selátka“, avšak kvůli náhrnu turistů se název změnil na něco líbivějšího.

Deset přírodních scenérií, které už na Zemi neexistují. „Dvanáct apoštolů“ z...

7. Skokánek Joe, Newport, Oregon (USA)
Skokánek Joe byl asi sto stop vysoký geologický útvar a pláži Nye v americkém Oregonu. Jednalo se o oblíbené místo turistů před první světovou válkou. Příroda zde vytvořila unikátní scenérii zhruba v polovině 19. století, z této doby pocházejí pravděpodobně první zmínky o ní. Tehdy byl ale ještě Skokánek Joe spojen s pevninou. Lidé z něj skákali do moře. Cestovatelé si útvar spojovali s mytologickými báchorkami. Přírodní síly jej ale oddělily od pevniny v devadesátých letech 19. století. Jeho velký oblouk se zřítil do vln v roce 1916. Zbytky tohoto skalního útvaru postupně odpadávaly mezi lety 1920 - 1970. Dnes už po něm zmizely téměř veškeré stopy.

Deset přírodních scenérií, které už na Zemi neexistují. „Skokánek Joe“, který...

8. Azurové okno, Malta
Slavná přírodní skalní brána zvaná Azurové okno se zhroutila do moře po silné bouři a vichřici minulý týden. Přitom studie z roku 2013 tvrdila, že zatímco eroze byla nevyhnutelná, skála se zřítit neměla. (VÍCE ZDE)

Azurové okno

9. Oblouk „Wall Arch“, Národní park Arches, Utah (USA)
Pracovníci amerických národních parků v prohlášení v roce 2008, kdy zkolaboval nádherný oblouk Wall Arch řekli: „Všechny přírodní oblouky bohužel jsou jenom dočasné. Vše nakonec podlehne silám gravitace a eroze.“ To se stalo i tomuto monumentálnímu oblouku, který se zřítil v srpnu 2008.

Deset přírodních scenérií, které už na Zemi neexistují. „Wall Arch“, oblouk...

10. „Ouško jehly“, Near Fort Brenton, Montana (USA)
Posledním slavným skalním obloukem byl tzv. „Eye of the Needle“ (Ouško jehly), který se vyskytoval na břehu řeky Missouri v americké Montaně. Okolo roku 1997 došlo ale ke zřícení. Důvod poškození a následného zřícení ale není dodnes objasněn. Možné jsou dva scénáře - vandalismus nebo eroze.

Deset přírodních scenérií, které už na Zemi neexistují. „Ouško jehly“...

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...