28. září 2012 7:00, aktualizováno  11:52 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Babí léto ve francouzském Německu. Mají tu i skvělá vína

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Vinice v údolí řeky Ahr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinice v údolí řeky Ahr. | foto: Luboš Palata, Lidové noviny

Říkám tomu jiné Německo a vždy si vzpomenu na jednu francouzskou mapu z dob Napoleonovy vlády, na níž tato část Německa byla Francií.

Do tohoto "francouzského" Německa, které začíná na levém břehu Rýna a jehož symbolem je pro mě bývalé hlavní město staré dobré Spolkové republiky lázeňský a studentský Bonn.

V tomto Francií vonícím Německu se nepije pivo a nejedí vepřová kolena, ani curry wurst, ale na viních tu zraje víno, dělají se tu báječné flammkuchen, tenoučké slané koláče, jakási o řád lepší německá varianta pizzy a krajina je hornatá a plná romantických hradů a až kýčovitě středověkých městeček. Je Německo noblesnější, elegantnější, romantičtější, vřelejší.


Pohlednice z cest na větší mapě

Z vín mám ale radši ta červená a za těmi se musí až do pohoří Eifell, asi hodinu jízdy od Bonnu, kam se z Prahy asi nejlevněji doletí přímým letem s nízkonákladovkami Germanwings za nějakých třicet euro. Je to rozhodně lepší varianta, než se sem táhnout autem, to mi věřte.

Křišťálová lupa - hlasování 2011

Kolem řeky Ahr na terasovitých vinicích tu zraje ten nejlepší německý Pinot Noir, který potvrzuje polofrancouzskou příslušnost celého tohoto kusu Německa. Prodloužený víkend babího léta, s flamen kuchen, jemnými paštičkami, či vínem - který člověk zkombinuje s nějakým z mnoha bonnských muzeí (já mám nejradši muzeum německých dějin), nebo návštěvou německého vládního protiatomového bunkru (vypadá to tam jak z Fantomase) právě v Ahru, je tou nejlepší reklamou na tohle jiné Německo. Německo, tak vzdálené mnichovskému Bierfestu, Berlínu, ale i Hamburku. Německo, které mám rád.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

  • 1Diskuse