Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Cestování

Bansko, takový bulharský Špindl. Tipy na výlet

Bulharské pohoří Pirin dosahuje téměř třítisícové výšky, lyžuje se tu až do května. foto: Shutterstock

Bulharsko je už nejméně deset let nejen letní, ale i zimní turistickou destinací. Bansko v Pirinu se díky investicím do sjezdovek, hotelů a restaurací postupně blíží standardu alpských středisek. Cenově je přitom příznivější než česká lyžařská centra.
  7:00

Sedmdesát kilometrů sjezdovek
Bulharské pohoří Pirin dosahuje téměř třítisícové výšky a tomu odpovídají i lyžařské podmínky. Dva až tři metry sněhu, lyžování až do května a k tomu úchvatné horské partie ozářené sluncem, to jsou věci, které si s Bulharskem stále příliš lidí nespojuje. V Bansku najdete na sedmdesát kilometrů sjezdovek, čtrnáct nejmodernějších lanovek, čtyř- a pětihvězdičkové hotely a spoustu penzionů. Cena skipasu je přitom jen 520 korun na den. Kabinková lanovka do výšky 2900 metrů vede přímo z centra Banska, hezkého, živého města plného restaurací, barů a diskoték.

Bansko, jedno z míst konání Světového poháru v lyžování, nabízí desítky kilometrů sjezdovek podobných těm v rakouských, italských nebo francouzských Alpách.

Na noc do Rilského kláštera
Pokud vás omrzí lyžování, nabízí v Bansku zdejší hotely a cestovní kanceláře jednodenní zájezdy do Rilského kláštera ze 14. století, který je nejvýznamnější historickou památkou Bulharska a je i na seznamu UNESCO. Zvlášť cenná je nádherná fresková výzdoba. Poté co se Bulharsko stalo na staletí součástí osmanské říše, byl klášter v Rile centrem vzdělanosti, kde se udržovalo národní povědomí. Klášter je dodnes jedním z nejvýznamnějších poutních míst celého Balkánu. Zájemci mohou ve zdejších mnišských celách dokonce i přespat.

Rilský klášter ze 14. století.

Sofie: Byzanci katedrála pro cara
Nejsnazší cesta do Banska vede vzduchem do Sofie a pak asi 120 kilometrů autobusem. Sofie sama však stojí nejméně za jednodenní zastávku. V příjemném centru města najdete bývalý královský palác i mohutnou katedrálu Alexandra Něvského, postavenou jako dík ruskému caru Alexandru II., který Bulharsko osvobodil od turecké nadvlády. Památek je tu ale mnohem víc, vedle dvou byzantských kostelů ze 4. století třeba vykopávky římského fóra nebo mešita Banja Baši ze 16. století.

Balkánská kuchyně za babku
Největší výhodou Bulharska je bezpochyby jeho cenová dostupnost. I ve slušných restauracích v Bansku či Sofii nezaplatíte více než v průměrných českých hospodách. Ochutnat by člověk rozhodně měl slaný sýr kaškaval, ať už jeho ovčí, či kravskou variantu. Sázkou na jistotu jsou jídla z jehněčího, za vyzkoušení stojí například závitky z kysaného zelí a masa nebo zdejší varianty musaky. Vedle většinou kvalitních červených vín má slušnou úroveň i bulharské pivo Zagorka.

Balkánská kuchyně stojí babku, ochutnejte bulharskou verzi musaky.

Autor: