26. září 2011 13:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Bavorské příhraničí láká Čechy. Třeba na stezku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Stezka v korunách stromů v Bavorsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stezka v korunách stromů v Bavorsku | foto: Reprofoto

V bavorském příhraničí roste počet atrakcí, kterým výrazně zvyšují návštěvnost čeští turisté. Zatímco v minulosti končili Češi zpravidla jen jako lyžaři na Velkém Javoru, nyní objevují i další cíle.

Skutečným hitem se pro ně letos stala nedávno otevřená Stezka v korunách stromů u německého Neuschönau, kde tvoří až 40 procent návštěvníků. Obrovský zájem mají také o zábavní park BayernPark poblíž Deggendorfu, od srpna nabízí nejextrémnější horskou dráhu v Německu.

"Němečtí provozovatelé se začali mnohem více věnovat marketingu v Čechách, snaží se zaujmout pomocí billboardů u českých silnic, rozesílají nabídky do škol a dělají další cílené akce," uvedla Simona Finková z Touristisches Service Center v německém Regenu.

Podle ní skončila doba, kdy Češi mířili výhradně na německý Velký Javor. "Například ke Stezce v korunách stromů v Národním parku Bavorský les už jezdí i organizované zájezdy, velké množství jich je z jižních Čech," uvedla. Podíl Čechů na celkové návštěvnosti odhadla na 40 procent. Nejsilnější jsou víkendy a svátky.

Turistických cílů na německé straně je podle Finkové ale podstatně víc, hlavně v národním parku. Už delší dobu roste obliba takzvaného Domu u divočiny v Ludwigsthalu, prudce stoupá zájem o BayernPark. "Dotazy na něj zodpovídáme denně," potvrdila Jitka Staňková z plzeňského Informačního centra Bavorský les - Šumava.

Adrenalinová lákadla

BayernPark nabízí na ploše 400.000 metrů čtverečních přes 80 atrakcí a leží v srdci Dolního Bavorska, v obci Fellbach, asi 110 kilometrů od hraničního přechodu Železná Ruda a 130 kilometrů od přechodu Strážný směrem na Deggendorf. Jeho atraktivitu zvyšuje v srpnu otevřená horská dráha Čarostřelec, která je nejextrémnější v Německu. "Podobný zábavní park v Čechách neexistuje. Cílí hlavně na rodiny s dětmi a školy, nabídka je skutečně široká," dodala Finková. Návštěvníci mohou vyzkoušet rafting na divoké vodě, jízdu jeskyní na drakovi, dobrodružné lesní hřiště, olympiádu zvířat, horolezeckou stěnu, letní bobovou dráhu, vikingskou loď a další.

Nejkrásnější výlety po České republice

Cestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE


Trendem letošního roku je podle Staňkové snaha skloubit turistiku nebo cykloturistiku s dalším sportovním nebo kulturním vyžitím. Například Plzeňané se hodně zajímají o výlety do Německa v jednodenním dosahu, tedy o oblast Železnorudska, Velký Javor i o třítisícový Bodenmais ležící asi 20 kilometrů od Železné Rudy. Právě v Bodenmaisu začíná přibývat Čechů, kteří si v lázeňském městečku zaplatí hotel a přenocují tam. Velká poptávka je i po cyklotrasách na bavorské straně, roste i zájem o akvaparky, třeba v Bad Füssingu, Zwieselu, Lamu. Láká také Geisskopf - největší bikecentrum ve střední Evropě.

Křišťálová lupa - hlasování 2011

Přesné statistiky o podílu turistů z druhé strany hranice Němci zatím většinou nemají, návštěvy Čechů jsou totiž zpravidla omezeny jen na den a většina z nich při koupi vstupenky v pokladně mluví německy. Podíl na celkové návštěvnosti tak odhadují například podle počtu aut s českou poznávací značkou stojících na parkovištích před areály.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj