Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Benzin i nafta jsou u Jadranu levnější

Cestování

  10:41
Díky posilujícímu kurzu české měny si můžeme připadat v zahraničí o něco bohatší. Během posledního roku totiž koruna posílila vůči většině cizích měn.

Chorvatsko. foto: Foto Profimedia.cz

Výrazné posílení české koruny během posledního roku je významné i vůči chorvatské kuně. Před rokem bylo na její koupi potřeba vynaložit 3,90 Kč, nyní to je o přibližně padesát haléřů méně. Stejnou měrou, asi o třináct procent, posílila koruna také vůči euru. Z toho mohou profitovat i čeští turisté. Zda bude dovolená po přepočtu na koruny levnější, však ovlivňuje i chorvatská míra inflace. Její průměrná výše v uplynulém roce dosahovala dle údajů evropského statistického úřadu Eurostat tří procent.

Skutečné zvýšení cen pro turisty je však z největší části určeno atraktivitou daného místa a místními specifiky. Oproti loňskému roku jsou také dražší některé potraviny, na nichž se stejně jako v České republice projevil růst jejich světových cen. Například kilogram chleba v supermarketu nyní pořídíte přibližně za 10 kun, což je asi 35 Kč.

Nejlevněji na pizzu a těstoviny
O něco vyšší ceny než u nás naleznete v restauracích. Před vchodem do většiny z nich bývá vyvěšen jídelní lístek, takže si lze předem udělat představu, jaká bude celková útrata. Jen si je potřeba dát pozor na to, že ceny některých jídel, například ryb, langust nebo jiných specialit, jsou uváděny za kg a těžko lze předem odhadnout hmotnost, a tedy i cenu podané porce.

Relativně výhodně si můžete zajít na pizzu či jiné těstoviny. V přepočtu vyjde jedna pizza na přibližně 100 až 150 Kč. Podobnou útratu lze očekávat i u špaget a jiných těstovin. Přijatelnou cenu mají i saláty, rizoto a jiné pokrmy. Vyšší částku zaplatíte v případě konzumace ryb či jiných mořských živočichů, kdy se cena za jednu porci může pohybovat od 150 do 400 Kč. Ke konzumaci vám bude pravděpodobně nabídnuto stolní víno přibližně za 200 Kč za litr.

Za cestu si připlatíte
Pokud byste autem do Chorvatska vyrazili právě teď, rozhodně nemusíte v obavách před cenami benzinu po cestě tankovat plnou nádrž. Naopak, nejlépe uděláte, naberete-li co nejvíce benzinu před zpáteční cestou. Litr benzinu koupíte v Chorvatsku kolem 9,2 kun, tedy přibližně za 31,30 Kč. Nafta vás vyjde přibližně na 33 Kč za litr.

Není potřeba se obávat ani zastávky u benzinek kdekoliv po cestě. Ze srovnání cen publikovaného společností OMV vyplývá, že současné ceny pohonných hmot na českých benzinových stanicích dosahují cen rakouských. Na počátku června se dokonce průměrná cena nafty u našich jižních sousedů pohybovala o přibližně 30 haléřů pod českou průměrnou cenou.

Cesta automobilem vás letos vyjde dráže nejen kvůli vyšším cenám pohonných hmot. Pokud zvolíte obvyklou trasu přes Slovinsko, pravděpodobně se nevyhnete zaplacení 35 eur za dálniční známku. Slovinsko totiž zavedlo tuto povinnost pro vozy do 3,5 tuny od počátku letošních prázdnin. Vzhledem k tomu, že dosud stačilo na průjezd necelých patnácti kilometrů dvakrát 80 centů, musíte počítat s náklady o 800 Kč vyššími. Pro některé chorvatské destinace může být výhodnější alternativou zvolit cestu přes Maďarsko.
 
Dobrou zprávou pro motoristy je, že poplatky na chorvatských dálnicích vychází po přepočtu na koruny levněji než loni. Například mýtné na trase ze Záhřebu do Splitu vyjde na 550 Kč.
Autoři: