Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Beránek a barevná vajíčka. Jak se slaví Velikonoce v arabském světě?

Cestování

  5:50
Velikonoční svátky jsou pro křesťany těmi nejvýznamnějšími v roce, protože si připomínají den zmrtvýchvstání Ježíše Krista, který se obětoval a vzal tím na sebe všechny hříchy světa. Symbolika obětování se však prolíná i do dalších abrahámových náboženství jako je judaismus nebo islám, avšak zatímco v judaismu slaví alternativu křesťanských Velikonoc zvanou Pesah, pro islámský svět jsou podobné oslavy zapovězené.

Velikonoční vejce. foto: Shutterstock

Vzít na sebe hříchy druhého člověka je totiž proti Koránu. Co ale všechna náboženství pojí, je obětování beránka. Zatímco v judaismu a křesťanství jde již o symbolickou tradici, v arabském světě se obětování praktikuje dodnes. Každoročně však Svátek oběti (arabsky Íd al-adhá) připadá na jiné datum.

Jak vidí české Velikonoce v zahraničí? Sadomasochistické, barbarské a hulvátské

V západních zemích se totiž řídíme Gregoriánským kalendářem, který je solární, zatímco islámský, Juliánský kalendář, je lunární. Proto má většina muslimských tradic pohyblivé datum. Vzhledem k tomu připadá letos tento svátek na 1. září. Bajram, jak je také jinak nazýván, má však s Velikonoci, až na beránka, pramálo společného. Zatímco v křesťanské tradici se Velikonoce slaví na počest zmrtvýchvstání Krista, v muslimské jde o oslavu zakončení pouti do Mekky, nejsvětějšího města islámu. K obětování beránka dochází v podstatě ze dvou hlavních důvodů. Jednak tento rituál pochází z kultury, kde bylo hlavním zdrojem obživy pastevectví, a to zejména koz nebo ovcí. Původně se však jednalo o židovskou tradici, kterou posléze islám a křesťanství převzali. Tradice pramenila z příběhu o Abrahámu a jeho synu Izákovi.

Bůh požádal Abraháma, aby mu obětoval svého syna Izáka. Když posléze Bůh viděl, že je Abrahám ochoten toto pro něj učinit, proměnil Izáka v beránka, jenž byl obětován, zatímco Abrahámův syn žil dál. Příběh později převzal také Islám, jen namísto Boha v něm vystupuje Alláh a namísto Abraháma a Izáka jsou jeho hrdiny Ibrahim a Išmael.

Tradice

Stejně jako v námi známém biblickém příběhu, také během Bajramu obětují beránka otcové rodin. Protože se však tato, pro mnohé, brutální a zpátečnická tradice, setkala s rozsáhlými protesty ochránců zvířat, byla pro její účely v některých islámských zemích vytvořena speciální obětní místa, kde se úkolu ujímá vyškolený řezník. Zvíře totiž musí být rituálně podřezáno, což se v domáckém prostředí může zvrhnout v krutá jatka.

Vzhledem k negativnímu postoji veřejnosti, začali dokonce náboženští vůdci doporučovat, aby bylo zvíře před rituálním podřezáním omráčeno. Maso se posléze rozdělí na tři části, kterými je obdarování rodina, přátele a chudí. Lidé se, během svátku, vzájemně navštěvují a hodují. Konzumaci alkoholu však mají muslimové přísně zakázanou. Obchody zůstávají zavřené a někde bývá, po dobu oslav, také zdarma městská hromadná doprava. Lidé stejně, jako v České republice, navštěvují hroby příbuzných, děti dostávají cukroví a všude kolem panuje sváteční nálada.

Sham el-Nisim

O poznání tradičnější obdobou českých Velikonoc jsou egyptské slavnosti jara Sham el-Nisim. Spíše než o náboženský svátek, jde však o národní kulturní tradici, která se nikde jinde v arabském světě nevyskytuje. Původně se jednalo o oslavy na počest sklizně, ale poté, co se v Egyptě rozšířilo křesťanství, začaly být tyto oslavy spojovány právě s tradičními Velikonoci. Konají se den po jejich začátku, aby byl dán prostor oběma svátkům. Lidé tráví většinu času v parcích a zahradách podél Nilu, kde společně piknikují a konzumují tradiční jídla jako fesikh, což je sušené rybí maso, dále kofta neboli masové kuličky v kořeněné omáčce, polévka z juty molokhia a různé druhy salátů. Pozadu nezůstávají ani vařená barvená vajíčka, která si o Velikonocích připravujeme v České republice.

Čokoládové orgie v Dubaji

Ač je Dubaj muslimskou zemí, jedná se paradoxně o nejkosmopolitnější město planety. Své místo si zde tedy našly i křesťanské Velikonoce. Dubaj je také velmi populárním střediskem businessu a cestovního ruchu, které si oblíbila řada českých celebrit. Není se co divit, za pouhých šest hodin přímého letu se ocitnete v úplně jiném světě plném luxusu a orientálních chutí a vůní.

Místní hoteliéři se proto předhánějí, kdo z nich nabídne svým hostům zajímavější škálu služeb. Letos svůj souboj o pozornost bezpochyby vyhrál hotel Atlantis The Palm, světově proslulé centrum vodní zážitkové turistiky. Na své si přijdou zejména milovníci čokolády, pro které je zde přichystán čokoládový týden plný překvapení a zajímavých akcí. Jedná se zároveň o slavnostní zahájení pokusu o světový rekord ve vytvoření největší čokoládové skulptury na světě, jejíž odhalení je plánováno na letošní podzim.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...