Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Běžkařská sezona je tu. Kde najít informace o trasách?

Cestování

  7:00
Zatímco sjezdaři díky technickému sněhu již mohou lyžovat, běžkařská sezona se teprve rozjíždí. Na některých horách již napadl sníh a lze vyrazit na běžky. Zkusme se zatím podívat, jak mohou běžkaři na internetu najít, kde se dá dobře lyžovat.
Lyžaři, ilustrační foto

Lyžaři, ilustrační foto foto: ČTK

Oproti sjezdařům to mají o dost těžší. Žádný web s dokonalými informacemi o stavu běžeckých tratí po celé republice neexistuje, pro každou oblast je potřeba hledat jinde, a množství a úroveň dostupných informací se oblast od oblasti liší. Asi nejvíc se běžkaři dozví o podmínkách na Šumavě a v Jizerských horách. Stránky šumavského projektu Bílá stopa přinášejí zpravodajství téměř z celé české části Šumavy, snad jen oblast okolo Lipna chybí.

Lyžařům jsou zde pravidelně servírovány podrobné zprávy jak o tom, kde a kdy byly upraveny tratě, tak další užitečné informace o množství sněhu a aktuální použitelnosti jednotlivých tras pro běh na lyžích. Kdo míří do Jizerek, může sledovat novinky na webu Jizerské o.p.s., která se stará o úpravu stop na Jizerské magistrále a zpravidla denně informuje o tom, kdy vyjedou rolby upravující tratě a kudy přesně pojedou.

Lyžování na běžkách

Sjízdné, nesjízdné? Upravené, neupravené?

Alternativa je připravena i pro lyžaře, kteří si raději prohlédnou cestu rolby na mapě – v rámci projektu bílé stopy jsou rolby vybaveny monitorovacím zařízením a díky tomu mohou být jejich poslední trasy znázorněny v mapě na webu. Do tohoto projektu je vedle Šumavy a Jizerských hor zapojeno i několik málo tratí v Krkonoších. Mapky však nejsou úplně přehledné, a pokud rolba danou oblastí projela před více než dvěma dny, tak příliš nepomohou. Nelze totiž rozlišit, zda byla daná trasa upravena před třemi dny, nebo třeba před měsícem.

Další české a moravské hory za Šumavou a Jizerskými horami z hlediska informování o podmínkách v lyžařských stopách vždy v něčem zaostávají. Podrobných zpráv o stavu stop na Vysočině se dá najít hodně, jsou ale rozmístěny různých webech jednotlivých regionů – Novoměstska, Žďárska či Jihlavska. V Krušných horách funguje web Krušnohorská bílá stopa. Ten stručné aktuální zprávy o úpravě tratí obsahuje, ale slouží jen lyžařům mířícím do východní poloviny pohoří. Na lepší časy se od této zimy blýská v Beskydech, kde se na stránkách Beskydské magistrály rozjiždí systém zobrazující poslední trasy rolby na mapě od Google.

Nejvíce informací o stavu tratí v Krkonoších se nachází na webu HolidayInfo, který je známý spíše jako spolehlivý zdroj dat o aktuálních sněhových podmínkách či provozu vleků a lanovek ve sjezdařských střediscích. Jeho součástí jsou i údaje o stavu běžeckých tratí, ty jsou ale spíše orientační – každá trať je hodnocena jen jedním slovem. Varianty jsou: sjízdné, nesjízdné, upravené nebo neupravené, a navíc jsou občas ke slyšení komentáře běžkařů, že se těmto údajům nedá moc věřit.

Na běžky můžete vyrazit i do Zlína.

Běžkaři se sdružují na Facebooku

Zpravodajství o úpravě běžeckých stop se pomalu začíná dostávat i na sociální síť Facebook. Běžkaři, kteří mají v oblibě Jizerské hory, mohou využít stránku Jizerská magistrála, kde se objevují podobné zprávy o úpravě stop jako na webu Jizerské o.p.s. Fanoušci lyžování v jižní části Vysočiny si pak mohou vyhledat stránku Běžky Telčsko. Výhodou Facebooku je, že oficiální zprávy o úpravě stop mohou doplňovat sami lyžaři svými vlastními postřehy a komentáři.

Na zprávách a zkušenostech lyžařů jsou ale založeny i některé weby. Režim "sněhové samoobsluhy", kde se lyžařští nadšenci informují o pěkných stopách i místech, kterým je nejlepší se vyhnout, se osvědčil například na webu Lužických hor. Lyžaři si navzájem radí i ve fóru o stopách v okolí Čenkovic v Orlických horách, na stránkách areálu Skřítek v Jeseníkách jsou také zprávy o úpravě stop hojně doplňovány v diskuzi komentáři od lyžařů.

Sníh přeje hlavně běžkařům.

Na stejném principu je postaven také web Kamzasněhem.cz, kde se mohou lyžaři navzájem informovat o sněhových podmínkách po celé České republice. Zprávy od lyžařů jsou roztříděny mezi 12 hlavních oblasti, které se dále dělí na menší části. Z počtu vložených aktualit pro jednotlivá místa je patrné, že v minulé sezóně tento web nejvíce posloužil lyžařům v Praze a okolí. Ačkoli zde ležel sníh jen menší část zimy, největší počet zpráv pochází právě odtud. V prosinci loňského roku skoro nebylo dne, kdy by se zde neobjevila aspoň jedna zpráva o projetých stopách v hlavním městě a okolí. Ale užitečné novinky o sněhových podmínkách přicházely i z dalších míst, jenom ne v takovém množství a s takovou pravidelností. Dopisovatelé tohoto webu dále nejvíce lyžují v Krušných a Jizerských horách či na Vysočině. Naopak o stavu stop na Šumavě se tu lyžař zatím moc nedozví. Ale může se to změnit, když se objeví další lyžaři, kteří se budou chtít podělit o své zkušenosti. Kamzasněhem.cz však může pomoci i v případě, kdy zrovna aktuální zprávy o stavu sněhu obsahovat nebude. Jeho součástí je totiž také sekce s odkazy na užitečné weby pro běžkaře – tam se lze dozvědět o dalších webech.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...