3. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Cambridge: turisté ve vodě i veselé převleky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Dřevěné bidlo má lepší zvuk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dřevěné bidlo má lepší zvuk. | foto: Eva Hníková, Lidové noviny

Odkud je nejlepší pohled na Cambridge? Přece z pramice. Během plavby po řece Cam uvidíte starobylé koleje a jako bonus turisty padající do vody, lodní zácpu či veselé převleky ostatních posádek.

Univerzitní koleje v centru britské Cambridge, vybudované z velké části ve 13. až 16. století, si můžete projít pěšky. Při návštěvě téměř každé však zaplatíte vstupné zhruba dvě až čtyři libry a dostanete se zpravidla jen na nádvoří. Vnitřek prastarých budov je totiž i dnes výsostným územím studentů Cambridské univerzity.

Nasedněte na pramici a projeťte se po řece Cam.

Mnohem zábavnější je nasednout na pramici a projet se po řece Cam. Za pozornost stojí už to, že loď nemá vesla – jeden z členů posádky se odráží bidlem. Ač to na první pohled vypadá jednoduše, začnou se většinou turisté bez profesionálního kormidelníka točit v kruhu, po chvíli je na nich patrné značné vysílení. A mnozí padají rovnou ze zádi do chladné vody řeky Cam.


Pohlednice z cest na větší mapě

Řízení lodi je proto lepší svěřit profesionálům. Za jedno místo na lodi s kormidelníkem pak zaplatíte 15 až 20 liber, ale cenu lze zvláště vpodvečer usmlouvat i na polovic. Musíte ovšem počítat s tím, že lodivod bude lehce unavený. Ten náš už mluvil pouze šeptem. Byla to jeho devátá jízda...

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Z pramice si pohodlně prohlédnete i nádvoří většiny starobylých kolejí. Za slunečného dne bude navíc na vodě vcelku živo. Dostanete se tak do těsné blízkosti ostatních posádek, což může být zábavné - mnozí turisté vyráží na plavbu v převleku za námořníky, v růžové nebo třeba jako rodina Addamsova.

Většina kormidelníků v Cambridge dnes už používá bidlo z lehkého kovu. Ten náš ovšem sází na klasiku – na dřevo. Proč? "Dřevěné bidlo je sice těžší, ale vypadá mnohem lépe. A navíc, když ho ponoříte do vody, má mnohem lepší zvuk," vysvětluje, a opravdu, voda při každém ponoru jemně "mlaskne".

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz