Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Češi chodí po Tatrách, Sahaře i Nepálu

Slovensko

Kdo má prochozené české i slovenské hory, vyráží za turistikou spojenou s exotickými zážitky do dálek. Češi se tak navzájem potkávají i na takových místech, jako jsou hory Islandu nebo Atlas v Maroku.
Rumunsko (ilustrační foto)

Rumunsko (ilustrační foto) foto: Martin VaněkLidové noviny

Takzvané trekingové dovolené najdou sportovci v nabídce nejedné cestovní kanceláře. „Zájezdy do hor lze rozdělit do dvou skupin - do první patří ty, při nichž účastníci nosí vše potřebné po celou dobu zájezdu na zádech s sebou (tzv. přechody na těžko), a do druhé skupiny spadají zájezdy, kdy je program složen z jednodenních túr a účastníci absolvují výlety jen s lehkým batůžkem,“ informuje Marie Klementová z cestovní kanceláře Kudrna.

Možností, kam vyrazit s pohorkami na nohou, existuje spousta, mnozí ale pravděpodobně zamíří do blízkých Vysokých Tater na Slovensku. „Nejmenší velehory světa sice dosahují výšky jen přes dva a půl tisíce metrů, ale vynahrazují to drsným počasím a obtížnými túrami. Pozor byste si měli dát na ochranářská pravidla, protože Slovensko je totiž spolu s Českem jedinou zemí, která rozlišuje horolezce a turisty.

První s průkazkou v kapse mohou lézt, kam uznají za vhodné, kdežto druzí musejí chodit spořádaně jen po turistických značkách,“ varuje Jakub Turek, šéfredaktor internetového serveru www.horydoly.cz. Na další nenáročnou a levnou túru nedaleko od nás byste si mohli zajet do polských Biesczad. „Leží poblíž ukrajinských hranic a nočním vlakem se dá z Čech dojet na východní Slovensko a pak se autobusem nebo pěšky ještě týž den přepravit do polských hor. Očekávejte daleké výhledy, polské speciality na horských chatách, případně spaní na jednoduchých tábořištích v hlubokých lesích,“ popisuje Turek.

Turistům, kteří touží po nenáročné turistice zaměřené spíše na poznávání krajiny, doporučuje Zuzana Vondrášková z CK S. E. N. pěší túry v Norsku a Švédsku (Lofoty a Abisko). „Tato turistika je vhodná pro všechny věkové kategorie, odradit může snad jen dlouhý přesun autobusem. Po setkání s výjimečnou přírodou ale cesty určitě nebude nikdo litovat.“

Zkuste via ferraty
Odvážnější turisté pak mohou volit trasy po tzv. zajištěných cestách neboli via ferraty. „Ve skalní stěně je fixováno ocelové lano, řetězy a jiné prostředky pro Maroko - hory (ilustrační foto).relativně snadný a bezpečný průstup stěnou. Via ferraty jsou vlastně jakýmsi kompromisem mezi horolezectvím a horskou turistikou,“ popisuje milovník hor Filip Vonka z Prahy.

Pokud po adrenalinu zatouží zdatnější turisté, kteří se ale nechtějí zcela fyzicky zničit, ať vyrazí třeba do Dolomit nebo Slovinska do Kamenických Alp. Vápencové Kamenické Alpy se nacházejí pouhých 50 kilometrů východně od Julských Alp jižně od slovinsko-rakouské hranice. Výšlapy jsou určeny těm, kteří jsou na nějaký ten výstup již zvyklí. Zkušenější turisté pak mohou vybírat i z nabídky ledovcové turistiky. „Lze si vybrat od základních túr například na Grossvediger až po náročnější typu výstup na Grossglockner či přechod hřebene na Mont Blanku.

Ze vzdálenějších destinací jsou populární treky na Kavkaze s ledovcovým výstupem na Elbrus, které jsou ale vhodné pouze pro zkušené. Pro ty, kteří jsou schopni překonat převýšení 1000 metrů denně, jsou pak vhodné treky v Nepálu,“ dává další tipy Jan Bím, ředitel cestovní společnosti Adventura. Opravdoví labužníci mohou zamířit dále třeba na Atlas, do Jemenu, Arménie, Gruzie, Mongolska, na Himálaj či vystoupat na Kilimandžáro. „Letos jsme připravili novinku - koupili jsme dakarský speciál Tatra a předělali ho na vozidlo pro převoz turistů do nepřístupného terénu. Letos jej zájemci mohou využít na Islandu a v příštích letech také na Sahaře v Libyi,“ slibuje Bím.

Zvyšující se životní úroveň je vidět také na výbavě turistů, kteří si už lépe vybírají oblečení a vybavení a nechají si poradit od odborníků. „Lidem se už opravdu nestává, že by si jako v minulosti vzali neprošlápnuté boty, kdy je už druhý den nemohou kvůli puchýřům obout, nebo že by měli nekvalitní promokavé stany,“ doplňuje své zkušenosti Klementová z CK Kudrna. Lidé putující po horách by ale měli více než na výběr vhodného oblečení dbát na rizika spjatá s přírodou - nepříznivé počasí, náhlý pád laviny či kamení. V úvahu je třeba vzít i možné chyby kolegů. „Zkušenější turista nedá jen na „rosničky“ a preventivně si do batůžku přibalí ještě další kus oblečení, v horách nejlépe něco nepromokavého,“ radí Vonka. Základem je podle něj ale pravidlo: klást si rozumné cíle, učit se odhadovat své fyzické možnosti a nepodceňovat ani psychiku. Důležité je pak samozřejmě být v teple, netrpět hladem ani žízní.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...