Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

České pivo nemá ve světe konkurenci, říká Afghánec

Afghánistán

  6:44
Najib Rakin se do Česka přestěhoval v roce 1998. Z Afghánistánu odešel kvůli válce i s manželkou a čtyřmi dětmi. „Český humor se od toho naše hodně liší. Přesto ale máme něco společného, Afghánci i Češi si dokážou ze všeho a za každé situace dělat legraci. Což velmi pomáhá sbližovat národ. V temných dobách našim národům nezbývalo nic jiného než se zasmát nad svojí situací,“ říká.

Najib Rakin s manželkou foto: Archiv Najiba Rakina

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Příjemně nás překvapila rozmanitost krásné přírody a bohatá historie. Lesy, parky, mnoho historických památek, galerií a muzeí. Na toto jsme u nás zvyklí, ale za několik dekád válka v naší zemi, bohužel, zdevastovala mnoho jejích krás.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Když jsme zde po příjezdu pár dní pobyli a měli jsme šanci trochu z blízka poznat Česko. Tehdy jsme se rozhodli, že by to mohlo být ideální místo na klidný život a výchovu dětí.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Zatím jsem se nesetkal s něčím tak extrémně negativním, abych mohl tvrdit, že mi na Češích něco vadí. Těch pár komplikací, kterých jsme byli svědky, vzniklo na základě jistých předsudků, ale tento problém je v každé kultuře.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Každá kultura, náboženství a národ má svoje slušné a neslušné lidi. Nedá se říct, že jedna část světa je slušnější a lepší než ta druhá. Moc záleží na tom, v jakém prostředí a podle jakých zásad je člověk vychováván. To, co je slušné pro jednu kulturu, je neslušné pro jinou a naopak. V naší kultuře přikládáme velký význam úctě ke starším, rodičům, vlasti a v neposlední řadě k člověku. To nás učí ve škole, doma, venku na ulici, kdekoliv, kam jdeme, a podle toho se snažíme vychovávat naše děti.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Český humor se od toho naše hodně liší. Přesto ale máme něco společného, Afghánci i Češi si dokážou ze všeho a za každé situace dělat legraci. Což velmi pomáhá sbližovat národ. V temných dobách našim národům nezbývalo nic jiného než se zasmát nad svojí situací, vytvořit z toho vtip a trochu rozveselit smutný lid. A pak jít dál.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Česká historie je velmi zajímavá, ne nadarmo se do Prahy, ale i do celého Česka, sjížděli císaři a panovníci v dávných dobách. Je zde mnoho hradů a zámků, mnoho historických památek, což jen dokazuje fakt, že Česko bylo a stále zůstává centrem kultury v Evropě.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
České pivo nemá ve světe konkurenci. Piji ho rád, ale s mírou. Mně i mojí rodině česká kuchyně velmi chutná. Je to zajímavý kontrast k té naší. Občas si i doma uvaříme něco českého. Nejradši máme staročeskou kachnu se zelím a knedlíky, řízky a svíčkovou.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Snem každého imigranta, který utekl ze své země před válkou, je vrátit se jednou zpět domu. V našem případě to je velmi složité. Situace se u nás doma moc nezlepšuje a v Česku vidíme již náš druhý domov. Popravdě řečeno, ani já a ani moje rodina nemáme v plánu Česko opustit.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
O českou politiku se bohužel moc nezajímám, neboť celý svůj život se snažím sledovat a přijít na to jak funguje politika u nás doma. Kromě toho jsem nikdy neměl moc čas sledovat českou politickou scénu. Avšak na české noviny a zprávy koukáme rádi.

Kdo je Najib Rakin?

Najib Rakin se do Česka přestěhoval v roce 1998. Narodil se v afghánském Kábulu, ze své země ale utekl i s rodinou kvůli válce. V Praze si otevřel rodinnou restauraci Behsud, ve které pracuje zároveň i jako šéfkuchař.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Znalost českého jazyka je pro nás nezbytně nutná. Stále s češtinou trochu bojujeme, ale už jsme si na ni zvykli, snažíme se každým dnem něco nového pochytit.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Velmi nám chybí to rodinné prostředí, ve kterém jsem byl vychováván. U nás bylo vždy zvykem vyrůstat v početné rodině. Rodiče, bratři, sestry s dětmi a vnoučaty žili pod jednou střechou jako velká rodina. Zde v Česku nemáme žádné příbuzné, občas je to pro nás složité, obzvlášť v dobách našich svátků, které vždy naše rodina slavila pospolu.

Autor: