27. listopadu 2016 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Čeští cestovatelé chtějí projet Jižní Ameriku se 42 let starou avií

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Na cestu skupina vyrazí příští rok v lednu, ale vůz pojmenovaný Amálka už tuto... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na cestu skupina vyrazí příští rok v lednu, ale vůz pojmenovaný Amálka už tuto... | foto: ČTK

NEPLACHOVICE (OPAVSKO) Devět lidí chce procestovat Jižní Ameriku 42 let starou avií. Na cestu skupina vedená osmadvacetiletým Vojtěchem Wertichem z Neplachovic na Opavsku vyrazí příští rok v lednu, ale vůz pojmenovaný Amálka už tuto neděli.

Přibližně měsíc potrvá, než se na lodi přepraví přes oceán. Na jihoamerickém kontinentu pak bude muset stařičký vůz zdolat rozsáhlé pouště, náhorní plošiny i velehorské průsmyky And. Na technické problémy je ale posádka připravena. S sebou veze přibližně tunu náhradních dílů.

Do vozu se vejde devět lidí, mezi než se náklady rozpočítají. „Auto je náš domov, neplatíme například za ubytování,“ uvedl Wertich.
„První expedici jsme pořádali v roce 2013. Právě přes Rusko do Mongolska. To jsme najeli 18 500 kilometrů,“ uvedl vedoucí expedice Wertich.

„Výhoda tohoto auta je, že je jednoduché. Není tam žádné elektronika. Vše se dá poměrně snadno opravit. Například v Mongolsku nám svářeč vyměnil utrženou poloosu,“ vzpomínal ve svých rodných Neplachovicích Wertich, který na Masarykově univerzitě dokončuje doktorandské studium. V kufru vozu tak už dnes byla zabalená například kompletně celá převodovka i čtyři náhradní kola.

Amálka už byla na Balkáně, v Maroku i Skandinávii

Zkušeností má Wertich už společně s Janem Vrtělem z Malých Heraltic, který je majitelem Amálky, hodně. Avií projeli Evropu, Asii i část Afriky. „První expedici jsme pořádali v roce 2013. Právě přes Rusko do Mongolska. To jsme najeli 18 500 kilometrů,“ řekl. V takovém způsobu cestování vidí hlavně ekonomické výhody. Do vozu se vejde devět lidí, mezi než se náklady rozpočítají. „Auto je náš domov, neplatíme například za ubytování,“ uvedl Wertich, který s Amálkou projel i Balkán, Maroko či Skandinávii.

Členy svých expedic hledá různě. Mezi kamarády i na cestovatelských fórech. Na výpravu po Jižní Americe vyrazí pestrá skupina. Například žena, které už odrostly děti a může zase začít cestovat. Řdič kamionu, který bude na tříměsíční dovolené řídit avii. Pětadvacetiletá Lucie Holáňová ze Studénky se přihlásila na základě inzerátu. „Bylo výběrové řízení. A vybrali si mě,“ řekla. Cesty se nebojí. „Nemůže to být horší než před dvěma lety v Africe, kde mě unesli a okradli,“ svěřila se.

Cestovatelé chtějí ujet 20 000 kilometrů

V neděli vyrazí nákladní auto do belgického přístavu. Nalodí se na zaoceánskou lot a popluje přes Atlantik. Devět cestovatelů vyrazí v lednu. „V Montevideu ji vyzvedneme a vyrazíme na tříměsíční cestu přes celý jihoamerický kontinent z Uruguaye přes Argentinu, Chile na jihu, podél Pacifiku a pohoří And až do Kolumbie,“ řekl Wertich. Osobně se těší hlavně na výšlapy v Andách.

Cesta Jižní Amerikou, v níž chtějí ujet až 20 000 kilometrů, pravděpodobně nebude poslední, která na nákladní auto s obytnou úpravou čeká. „Pokud se nám podaří nejít v Kolumbii místo, kde Amálku uschováme, vrátíme se bez ní. Časem bychom chtěli v cestě pokračovat i do Severní Ameriky,“ dodal Wertich.

ČTK
  • 0Diskuse