Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čeští polárníci se vydali do nejchladnější oblasti na světě

Cestování

  7:00
Dva čeští dokumentaristé se vydali na sibiřský Ojmjakon, nejchladnější obydlené místo na zemi. Nejnižší teplota zde byla naměřená letos v únoru, rtuť na teploměru klesla na neuvěřitelných minus 71 stupňů Celsia. Češi se vypravili zdokumentovat Festival Pól chladu do oblasti, kde Stalin stavěl gulagy.

Petr Horký a Václav Sůra

Čeští polárníci a dokumentaristé Petr Horký a Václav Sůra se na cestu vydali uprostřed března. O tom, jak cesta probíhá, pravidelně informují na facebookových stránkách.

Nejchladnější obydlenou oblast na světě "zdobí" speciální památník pojmenovaný Severní pól chladu. Už Zikmund a Hanzelka tu při své cestě zaznamenali, že místní obyvatelé mají trojitá okna, protože musí bojovat s neuvěřitelnou zimou. Ta se zde drží kvůli unikátnímu meteorologickému jevu - z okolních hor "stéká" chladný vzduch dolů do údolí a v oblasti se tak drží extrémní zima.  

Václav Sůra

Petr Horký

"Pan Zikmund nám moc pomohl. Využil jsem toho, že právě spolu natáčíme velký celovečerní dokument o jeho životě, a tak jsem se zeptal, jak tehdy s Jiřím Hanzelkou udržovali orientaci. Dodnes je totiž nesmírně obtížné sehnat mapy dané oblasti. Pan Zikmund se usmál, odešel do svého archívu a zanedlouho přinesl naprosto perfektní mapové podklady i s poznámkami, jaké si tehdy oba cestovatelé na okraje poznačili. Přesně podle těchto map se budeme navigovat i my," říká jeden ze členů expedice nazvané Pól chladu Petr Horký.

Festival, na který polárníci míří, se v Ojmjakonu a nedaleké osadě Tomtor pořádá v nepravidelných intervalech. Na speciální oslavy zimy nazvané Festival Pólu chladu míří vždy řada novinářů a televizních štábů z celého světa. Dva čeští dokumentaristé sbalili kromě stanů, saní a lyží také kamery a pro české diváky pořídí vlastní materiál.

"Součástí oslav je i volba Miss pólu chladu 2013. To jsem zvědav, jak bude vypadat závěrečná promenáda v plavkách," dodává Václav Sůra.

Ojmjakon

Osada Ojmjakon se nachází na Dálném východě v ruské republice Sacha (Jakutsku). Slovo Ojmjakon znamená v překladu "voda, která nikdy nezamrzá. Osada se rozkládá uprostřed rozlehlého údolí lemovaného horskými hřbety. Právě z těchto hřbetů "stéká" v zimních měsících mrazivý vzduch, který ochladí celou kotlinu na teploty sahající velmi hluboko pod bod mrazu. Nejnižší teplota zde byla naměřena v únoru 2013 a dosáhla hodnoty -71 stupňů Celsia. Proto je také tato oblast označována nejchladnějším obydleným územím na světě, nejchladnějším místem na severní polokouli a je nazývána jako Pól chladu. Zima zde trvá celých 9 měsíců. Celá oblast je velmi těžko přístupná, nejbližší letiště se zimním provozem je Jakutsk, který je vzdálený téměř tisíc kilometrů.

Silnici, která vede mezi Jakutskem a Ojmjakonem, se říká "Cesta kostí". Stavěli ji vězni z okolních gulagů a každý, kdo při práci zemřel, byl pohřbený rovnou na staveniště. V silnici je údajně pohřbeno okolo 20 tisíc lidí.

Autor: