31. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Čínská zeď je tak trochu čínský Karlštejn

Velká čínská zeď.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká čínská zeď. | foto: David Tramba, Lidové noviny

Snad každý, kdo navštíví Čínu, ji chce vidět. Nekonečnou zeď, táhnoucí se po hřebenech hor od východu k západu. Je to zkrátka místo z kategorie "musíte vidět", v severovýchodní části Číny této stavbě může konkurovat už jen Zakázané město v centru Pekingu.

Je třeba říci, že rekonstruované a přístupné jsou jen vybrané úseky Čínské zdi. Nejznámější je úsek u města Badaling, ale také sem míří nejvíc turistů. Kdo nemá rád pocit sardinky v konzervě, měl by se vydat na místo zvané Mutianyu. Tady je přeci jen klidněji.

Velká čínská zeď.
Velká čínská zeď.

Od parkoviště k lanovce vede cesta do prudkého kopce, z obou stran jsou obchůdky a stánky. Tedy podobná scenérie jako na Karlštejně. Jenže Číňané jsou neodbytní a jak člověk projeví o něco zájem, těžko se obchodníků zbavuje. Na druhou stranu, předstíraný odchod často donutí prodejce slevit až na jednu třetinu původně požadované částky.


Pohlednice z cest na větší mapě

Co tu lze koupit? Hlavně draky, slony a pandy ze všech možných materiálů. Dále šperky, hedvábné oděvy a látky. Někteří stánkaři prodávají věc, která se jinak v Číně shání velmi těžko - pohlednice.

Dostáváme se k lanovce, podobné, jaké jezdí v Krkonoších na Černou horu. Obousměrná jízdenka je na čínské poměry docela drahá: 80 jüanů (240 korun). Ale vyplatí se. Čínská zeď se táhne na poměrně prudkých kopcích, tam se jen málokomu chce jít pěšky.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová rubrika serveru Lidovky.cz. Snažíme se přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Poté již chodíte přímo po zdi. Kilometr, dva, kolik kdo snese. Cestou míjíte strážní věže a pozorujete skalnaté hory v okolí. Pokud vám ještě navíc vyjde pěkné počasí, je to zážitek na celý život.

dtrDavid Tramba

Najdete na Lidovky.cz