31. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Čínská zeď je tak trochu čínský Karlštejn

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Velká čínská zeď.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká čínská zeď. | foto: David Tramba, Lidové noviny

Snad každý, kdo navštíví Čínu, ji chce vidět. Nekonečnou zeď, táhnoucí se po hřebenech hor od východu k západu. Je to zkrátka místo z kategorie "musíte vidět", v severovýchodní části Číny této stavbě může konkurovat už jen Zakázané město v centru Pekingu.

Je třeba říci, že rekonstruované a přístupné jsou jen vybrané úseky Čínské zdi. Nejznámější je úsek u města Badaling, ale také sem míří nejvíc turistů. Kdo nemá rád pocit sardinky v konzervě, měl by se vydat na místo zvané Mutianyu. Tady je přeci jen klidněji.

Od parkoviště k lanovce vede cesta do prudkého kopce, z obou stran jsou obchůdky a stánky. Tedy podobná scenérie jako na Karlštejně. Jenže Číňané jsou neodbytní a jak člověk projeví o něco zájem, těžko se obchodníků zbavuje. Na druhou stranu, předstíraný odchod často donutí prodejce slevit až na jednu třetinu původně požadované částky.


Pohlednice z cest na větší mapě

Co tu lze koupit? Hlavně draky, slony a pandy ze všech možných materiálů. Dále šperky, hedvábné oděvy a látky. Někteří stánkaři prodávají věc, která se jinak v Číně shání velmi těžko - pohlednice.

Dostáváme se k lanovce, podobné, jaké jezdí v Krkonoších na Černou horu. Obousměrná jízdenka je na čínské poměry docela drahá: 80 jüanů (240 korun). Ale vyplatí se. Čínská zeď se táhne na poměrně prudkých kopcích, tam se jen málokomu chce jít pěšky.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová rubrika serveru Lidovky.cz. Snažíme se přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Poté již chodíte přímo po zdi. Kilometr, dva, kolik kdo snese. Cestou míjíte strážní věže a pozorujete skalnaté hory v okolí. Pokud vám ještě navíc vyjde pěkné počasí, je to zážitek na celý život.

dtrDavid Tramba
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.