Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Cizinci si o nás myslí, že milujeme sport a chození po horách, říká český cestovatel

Češi v cizině

  6:35
Karel Štěpánek strávil s kamarády na Novém Zélandu deset měsíců. „V zahraničí na vás nikdo nečeká. Můžete se ohánět vysokoškolským diplomem, ale nikoho to nebude příliš zajímat. Naopak po vás budou chtít praxi i na mytí záchodů. Myslím si, že Češi jsou ve světě považování za velmi sportovní národ, jehož obyvatelé milují cestování a chůzi po horách,“ říká.

Karel Štěpánek foto: Archiv Karla Štěpánka

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Několikrát jsem se díky své cestovatelské vášni ocitl žít v cizině na delší dobu. Přesto byl pro mě Nový Zéland velkou výzvou. Neměli jsme plán, ani zajištěnou práci či ubytování, a tak panovaly trochu obavy z nejisté budoucnosti. Po našem příletu na jsme se přidali k několika slovenským kamarádům, kteří měli koupené auto. Vydali jsme se s nimi na Jižní ostrov. Už při první průjezdu Novým Zélandem nás uchvátila krásná příroda všude kolem nás. Nakonec jsme dojeli až do městečka Queenstown, které jsme si na první pohled zamilovali a zůstali tam pracovat.

Karel Štěpánek

Karel Štěpánek vystudoval obor Manažerská informatika na Technické univerzitě v Liberci. Už při studiu hodně cestoval. Strávil rok života v portugalském Lisabonu, půl roku na Kanárských ostrovech, několikrát odjel pracovat na léto do USA a do Kanady, odkud se poté vydal na Aljašku nebo na Havaj. Po ukončení vysoké školy si našel práci projektového manažera v Praze. Cítil však, že ho to stále táhne do světa, a proto vytvořil cestovatelský projekt Z kanclu kolem světa aneb stop otlačeným zadkům! Během dvouleté cesty navštívil s přáteli 25 zemí a celkem jich už navštívil více než 50. V současné době vytváří ze svých cest videa, píše články do časopisů a novin, mluví do rádia, natáčí pořad do televize, pořádá přednášky a snaží se své příběhy předat dalším lidem. Více informací o cestovatelském projektu píše i na Facebook.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Narazili jsme hlavně na fakt, že v zahraničí na vás nikdo nečeká. Můžete se ohánět vysokoškolským diplomem, ale nikoho to nebude příliš zajímat. Naopak po vás budou chtít praxi i na mytí záchodů. Myslím si, že Češi jsou ve světě považování za velmi sportovní národ, jehož obyvatelé milují cestování a chůzi po horách. Několikrát jsme se setkali s reakcí místních typu: „Jo, tady byl taky jeden takovej Čech, vyrazil sám do hor jen v kraťasech a skoro běžel, blázen!“

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Před 3 měsíci jsem přijel domů ze světa po více než dvou letech. Cítím však, že mě to zase táhne zpět. Cestování je návykové a poznávání nových lidí a míst mě naplňuje. Samozřejmě vždy chybí rodina a přátelé z Česka. A také české jídlo a pivo!

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Když si v cizině zasteskneme po české kuchyni, pozveme nějaké zahraniční kamarády, abychom jim uvařili. Většinou vaříme tradiční guláš nebo bramboráky. Vařili jsme ale i smažený sýr s bramborem, řízky s bramborovým salátem a dokonce španělské ptáčky. V zahraničí si naše jídlo vždy pochvalují. Kamarády uchvátil zejména smažený sýr a chleba ve vajíčku! Nemohli pochopit, jak něco tak jednoduchého může chutnat tak dobře. „Že mě to nenapadlo dřív obalit a usmažit sýr!“ pronesl například jeden Ital, kterého jsme pozvali na českou večeři.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti zatím nemám, ale nyní to vypadá, že je budu ty budoucí učit česko-španělsky. „Dovezl“ jsem si totiž partnerku z Argentiny, se kterou jsem se seznámil právě na Novém Zélandu.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Ve většině zemí pomůže až doplněk: „To je tam vedle Německa nebo ve středu Evropy“. Není se čemu divit, vždyť jsme velmi malá země a sami máme problém vyjmenovat například všechny balkánské státy či státy v USA. Často lidé znají a chybně používají název Československo. Zaráželo nás, že Československem označují naší zemi i mladí lidé, kteří se narodili až po rozdělení obou zemí. Nekonečnou chválu slýcháme na historickou Prahu a samozřejmě nejlepší české pivo. Každý, kdo Českou republiku navštívil, o ní mluvil jen v dobrém. Bohužel se turisté hodně omezují jen na hlavní město.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor: