Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Co je také nově v UNESCO? Hluboké rokle v Krušných horách vypadají jako dílo přírody, jsou to ale staré zřícené doly

Cestování

  16:07
Krušnohoří se nově dostalo na seznam UNESCO. Mezi památky, které do světového dědictví v rámci regionu spadají, patří i nepříliš známé skalnaté rokle Vlčí jáma a Ledová jáma. Ukrývají se v lesích na úbočí Blatenského vrchu, zhruba jeden kilometr nad krušnohorským městem Horní Blatná. Na první pohled vypadají jako dílo přírody, ale nejsou. Jedná se o propadlé staré doly na cín.

Pohled shora na propadlý důl Vlčí jáma v Krušných horách. foto: David Vagaday, Lidovky.cz

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, jak zní oficiální název zapsané česko-německé oblasti, tvoří na české straně patero oblastí a památek. Mezi nimi je i hornická krajina Abertamy - Boží Dar - Horní Blatná. Právě nad Horní Blatnou leží zmíněné rokle. O přidání regionu na seznam UNESCO rozhodl výbor pro světové dědictví v sobotu. 

Schody do Ledové jámy v Krušných horách.
Vstup do propadlého dolu Vlčí jáma je zakázaný.

Vlčí jáma je dlouhá přes 120 metrů, široká zhruba 14 metrů a hluboká až 25 metrů, alespoň takové „míry“ uvádí informační tabule na místě. Rokle se nachází na červené značce kousek pod Blatenským vrchem, v nadmořské výšce kolem jednoho tisíce metrů. Do propadliny lze vstoupit, ale přes zákaz, podle cedule totiž hrozí zborcení skal. Ze dvou vyhlídek podél turistické trasy je možné se do propasti podívat také z výšky.

Česko má nové památky v UNESCO. Na seznam se dostaly hornický region Krušnohoří a Kladrubský hřebčín

Dno rokle je poseté balvany, po okraji vede vyšlapaná cesta. Návštěvníkovi se nad hlavou tyčí vysoké kolmé stěny, někde je v nich možné spatřit pozůstatky starých chodeb. V jednom místě lze také projít jakousi skalní branou.

Přírodní a technická památka Vlčí jáma vznikla z několik staletí starého cínového dolu Wolfgang, který patřil k největším v hornoblatenském revíru. „V 16. století zde byla až do hloubky 25 metrů vyhloubena rozsáhlá komora, jejíž strop se později zřítil. Časem se uvolnila hornina z boků a Vlčí jáma se ještě více rozšířila,“ popisuje vznik rokliny turistický portál Karlovarského kraje.

Podle něj práce ze 16. století sahaly nejhlouběji 35 metrů pod povrch. „V 18. století byla zdejší žíla nafárána až do hloubky 60 metrů a sestupně pak dobývána až do hloubky 80 metrů pod povrchem, což byl na svou dobu značný rozměr,“ dodal web.

Jeskynní led

Pár metrů nad Vlčí jámou je ještě Ledová jáma, což je zase pozůstatek po dolu Jiří. Až 15 metrů hluboká jáma je velice úzká, na její dno vedou příkré schody. Důl dosahoval hloubky až 50 metrů, v současnosti je už částečně zasypaný kameny uvolněnými ze stěn.

Vzhledem k profilu a hloubce propadliny je na jejím dně stále chladno a i v létě se tam udržuje jeskynní led, proto se jámě říká ledová. Podle informační tabule z místa v minulosti vytěžili z jámy dokonce šest fůr ledu pro ošetření vojáků raněných za bitvy národů u Lipska v roce 1813.

Mladí Němci chtěli sněhuláka

Nicméně „věčný“ led sice vydržel staletí, podle karlovarského turistického portálu ale v současnosti nepřežil nájezd německých mladíků, kteří si chtěli postavit sněhuláka.

„V roce 2006 několik německých pobertů si domů odvezlo sníh z jeskyně. Bylo to kvůli rozhlasové soutěži, podle které měli v parném létě postavit sněhuláka. Soutěž beztak nevyhráli a chlapcům pak hrozila několikatisícová pokuta za poškození přírodní památky. Snad z tohoto důvodu a také z důvodu příliš teplé zimy 2006/7 se stalo, že po dlouhých staletí se sníh a led z Ledové jámy ztratil,“ napsal portál.

Pár set metrů nad jámami je vrchol Blatenského vrchu, kde je rozhledna a hlavně stánek se slušným točeným pivem a grilovanými klobásami.

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří nominovalo na seznam světového dědictví Česko a Německo. Oblast tvoří 22 součástí, z nichž 17 se nachází na území Saska a pět v českém Krušnohoří. Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy - Boží Dar - Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník. Kromě Krušnohoří se na seznam UNESCO nově dostal i Kladrubský hřebčín.

Autor: