Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Co překvapilo Čechy v cizině? Byrokracie i smrkání na veřejnosti

Češi v cizině

  6:30
Jak se žije Čechům v cizině? Co je nejvíce překvapuje v každodenním životě v jiných zemích a naopak co cizince zaráží, když jim Češi popisují, jak se žije u nás? Rubrika Češi v cizině se těší velké oblibě a zájem čtenářů roste. Server Lidovky.cz vybral několik 'perliček', o kterých Češi v souvislosti s životem v cizině hovoří.
Češi v cizině – ilustrační foto.

Češi v cizině – ilustrační foto. foto: Lidovky.cz

V každé zemi překvapí tamní obyvatelé něco jiného, o čem Češi bezelstně vypráví jako o běžné míře. Tradice, kulturní zvyky, ale i způsob života. Češi ale ale v cizině slyšeli i takové absurdnosti, jako že Česko neexistuje nebo že se u nás mluví rusky. Nepochopili český zvyk strašení dětí čertem a mikulášem, ani pomlázku o Velikonocích.

'Česko neexistuje, tvrdili mi ve francouzské bance'

Kateřina Měšťanová

Šestadvacetiletá Katka Měšťanová žije momentálně v Česku, ve Francii ale strávila kus života, a ráda na toto období vzpomíná. Nejvíce ji udivilo, když ji Francouzi nevěřili, že je Česko v Evropské unii. A co ji ve Francii chybělo? "Vzpomínám si, že jsme si nechávali vozit od návštěv chleba, fidorky, uheráky nebo tuzemák," říká. Více čtěte ZDE.

Český konzul v New Yorku: Pomlázku bych se tu bál použít

Martin Dvořák, český konzul v USA.

Na časté stěhování a přizpůsobování se novým kulturám je diplomat Martin Dvořák celkem zvyklý. Nějaký čas prožil v Kosovu či Iráku. Po takových zkušenostech se i rušný New York zdá jako klidné a přátelské místo k životu. Možná jen do té doby, dokud by tam nechtěl praktikovat typické české tradice. Lískání pomlázkou totiž Američané považují za barbarský zvyk. Více čtěte ZDE.

Češka ve Španělsku: Pořád si tady myslí, že se u nás mluví rusky

Kateřina Kocanová

Poprvé ve Španělsku strávila delší dobu při výměnném pobytu. Potom, co tři roky žila v Anglii, se odstěhovala do Madridu, kde pracuje jako ředitelka a spolumajitelka jazykové školy English Connection. "Nejvíce jsem asi narazila s plánováním čehokoliv pár dnů dopředu. Pro většinu lidí je zde běžné rozhodování věci na poslední chvíli a je normální několikrát předem dohodnuté co, kdy, kde a jak změnit," říká. Více čtěte ZDE.

Český život

A co nejvíce překvapilo na životě v cizině Čechy? Ve Francii to byla otevírací doba obchodů a přehnaná byrokracie, V Itálii představa o tom, jak vypadá panini, v Turecku zjištění, že smrkání na veřejnosti rozhodně není přijatelné a že si doktoři v Číně berou do ordinace i deset a více pacientů najednou.

Italské panini? Jedině s uzeným nebo sýrem, popisuje Češka

Pavla Suchánková

Pavla Suchánková odjela do Itálie poprvé v roce 1991 s úmyslem naučit se jazyk a osamostatnit se. Do Itálie se vracela každé léto až do doby, než poznala svého současného manžela a rozhodla se zůstat nastálo. A co ji v Itálii překvapilo? "Italové si nemažou na chleba máslo a panini dělají pouze s uzeným masem nebo sýrem," říká. Více čtěte ZDE.

Do ordinace si lékař bere pacienty po deseti, popisuje Čínu Čech

Filip Kratochvíl žije v Pekingu, do Česka už se prý vrátit nechce.

Naprostý kulturní šok zažil Filip Kratochvíl, když se před osmi lety přestěhoval do Pekingu. Obrovské město a v něm jedno velké staveniště a kolem lidé s odlišným způsobem jednání. "Třeba do ordinace k lékaři nás šlo deset a všichni mě poslouchali," vzpomíná. Zvykl si a teď už by neměnil. Našel si i čínskou přítelkyni a vracet už se nehodlá. Více čtěte ZDE.

Čech v Paříži: Zarazila mě přehnaná byrokracie a otevírací doba

Tomáš Holý

Tomáš Holý strávil ve Francii rok a půl, v Paříži studoval na prestižní univerzitě Sciences Po. Nyní žije opět v Česku, ale na Francii často vzpomíná. "Překvapilo mě výrazné třídní rozdělení, což bylo patrné hlavně ve škole, ale i mimo ni. Vůbec název školy dával danému studentovi jistý status, jelikož šlo o soukromou a jednu z nejprestižnějších univerzit, někteří lidé si mě hned škatulkovali jako 'bohatého' a 'úspěšného'," říká. Více čtěte ZDE.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor: