Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zbytky elektrárny, zřícenina hradu i letiště. 10 míst, která v Brdech neminout

Cestování

  6:35
JINCE/PRAHA - Klub českých turistů zatím s vyznačováním tras nezačal. I přesto je možné v nově zpřístupněné části Brd podniknout jednoduchý výšlap. Nedotčených cílů je hned několik. Ať už jde o romantickou zříceninu starého hradu Valdek, vzácné zbytky vodní elektrárny, či klidné okolí loveckého zámečku.

Je patrné, že brdská oblast patřila armádě. foto:  Michal Šula, MAFRA

Tady je deset míst, která byste při víkendové procházce zrušeným vojenským újezdem neměli minout.

Zřícenina hradu Valdek s turistickou chatou

Bezpochyby jde o jedno z nejlépe dostupných míst. Hned za Chaloupkami, kousek za hranicí bývalého újezdu. Raně gotický hrad Valdek v historii doplnila řada mladších přestaveb, v posledních letech prošel několika opravami a konzervačními pracemi. Do zachování kulturní památky, již ve svých Románech a povídkách vyzdvihoval Karel Hynek Mácha, investovalo ministerstvo obrany po revoluci desítky milionů korun. Pár desítek metrů vedle, hned u asfaltové silnice, postavil Klub českých turistů v roce 1930 výstavní dřevěnou chatu. Ta je však i po zrušení újezdu součástí přilehlé vojenské základny.

Na tomto bukru se před druhou světovou válkou zkoušela trvanlivost plánovaného československého pohraničního opevnění.
Se vznikem CHKO jsou Brdy od 1. ledna přístupné pro turisty, pěší a...

Lovecký zámeček Tři trubky

Stavba vybudovaná původním majitelem zdejšího panství Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem v 80. letech 19. století. Přespal zde Tomáš Garrigue Masaryk i Edvard Beneš, později zámeček pravidelně vítal nejvyšší představitele Varšavské smlouvy.

I když si armáda původně chtěla stavbu, která slouží k rekreaci vojáků, občasným svatbám a školením, nechat pro sebe, nakonec ji získala nová správa chráněné oblasti. Vybuduje zde dům přírody a informační centrum. Lidé si tak budou moct ověřit, jak necitlivou úpravou interiérů zámeček během normalizace prošel, či zkontrolovat historická dvojitá porcelánová umyvadla ze 30. let.

Mapa CHKO Brdy

Vodní elektrárna a dřevěná brokovnicová střelnice

Pár desítek metrů od zámečku u soutoku Klabavy a Třítrubeckého potoka se schovávají dvě technické zajímavosti. První z nich jsou zbytky po vodní elektrárně. Vyráběla 120voltový stejnosměrný proud pro zámek. Původní dynamo i akumulátory někdo ukradl, v dřevěném domku za mostkem dnes zůstávají pouze zbytky kola v náhonu a malé soustrojí uvnitř. Druhým lákadlem je historická dřevěná brokovnicová střelnice. Zbyl po ní celý krytý ochoz.

Letiště Hejlák

Obrovské parkoviště z betonových panelů. Tak vypadá svažité letiště ukryté v brdských lesích, kde se loni v létě natáčel hollywoodský film Anthropoid o atentátu na Reinharda Heydricha. Podle neověřených zpráv odtud měl odlétat Edvard Beneš do exilu.

Když ještě prostor patřil vojákům, velmi často tu přistávaly helikoptéry včetně amerických strojů Apache. Dnes obrovské prostranství slouží pro výcvik policistů a vojáků, kteří se zde učí zvládat dav.

Letiště Hejlák

Testovací pěchotní pevnost Jordán

Nad stejnojmennou dopadovou plochou, kam je vstup zakázán, stojí od 30. let mohutný železobetonový srub. Armáda, která se tehdy připravovala na obranu hranic před Německem, tu zkoušela zbraně, jimiž pak osadila pevnosti v pohraničí. Později tlusté a odolné stěny a věž bunkru posloužily jako testovací plocha pro průraznost střel.

Kolem pevnosti by mělo vzniknout malé muzeum dělostřelectva, počítá se s trvalou expozicí několika houfnic. Interiéry bunkru budou vybaveny přesně tak jako v 30. letech. Výhledově se zde počítá i s vytvořením naučné stezky. Jejím tématem bude historie československého dělostřelectva.

Vyhlídka na Jindřichově skále

Někdy kolem roku 1910 se Jindřichova skála stala známým cílem nedělních výletů. Proto střechu skalního útvaru osadili litinovým zábradlím. Vyhlídka je oblíbená i mezi lezci.

Zřícenina hradu Drštka

Oproti Valdeku je Drštka v daleko horším stavu. Po dříve honosném hradě, pocházejícím z konce 14. století, zůstávají jen zbytky zdiva a znatelné nerovnosti v půdě.

Zřícenina hradu Valdek a zbytky munice

Zbytky zaniklého kláštera Teslíny

Z kláštera jsou dnes znatelné jen základy, které je třeba chvíli hledat. Benediktini si své sídlo postavili pravděpodobně na začátku 14. století, i když některé historické prameny uvádějí jiná data. Dlouho v něm ale nepobyli. Na začátku roku 1421 klášter srovnali se zemí husité, když se přesunovali z Tábora.

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky

Bez diskuse nejkrásnějším místem nově vzniklé chráněné krajinné oblasti je soustava Padrťských rybníků. Vznikly jako rezervoár vody pro plavení dřeva. Díky tomu, že sem uplynulých 90 let nikdo kromě vojáků a ochránců přírody nemohl, nabízí Hořejší a Dolejší rybník krásné scenerie, doplněné o výskyt vzácných živočichů a rostlin. Něco přes kilometr odtud leží Břízkovec neboli „kóta 718,8“, kde měl vyrůst americký radar.

Pevnost Míšov a Atom muzeum Javor 51

Utajený podzemní vojenský objekt Míšov vznikl v 60. letech pro potřeby sovětské armády. Konstruován byl pro uložení jaderných hlavic, není ale jasné, jestli se sem někdy dostaly. Od roku 2013 tady funguje soukromé muzeum. Část expozice využívá originální a dobře zachovalé původní vybavení bunkru. Další část se věnuje studené válce, jadernému zbrojení i atomové energii vůbec.