Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zkušenost z ciziny v životopisech pomáhá. Je čas se přihlásit, radí americká diplomatka

USA

  19:13
Vypilovat angličtinu, něco málo si vydělat a cestovat – takový je cíl mnoha českých vysokoškoláků o letních prázdninách. Ročně jich něco kolem dvou tisíc kvůli tomu zamíří do USA v rámci programu Work and Travel. Robin Lernerová z amerického ministerstva zahraničí, která má program na starost, vysvětluje, jak se v posledních letech zpřísnily podmínky nabídek práce i na co by si měli účastníci programu dát pozor.

Americká diplomatka Robin Lernerová. foto:  Michal Šula, MAFRA

LN: V čem spočívá program Work and Travel a komu je určen?
Je to způsob, prostřednictvím něhož umožňujeme lidem z celého světa - skutečně z takřka 200 zemí a teritorií celého světa – přijet k nám. Cílí na vysokoškolské studenty, kteří se především chtějí naučit anglicky a procestovat Spojené státy.

LN: Existuje nějaký věkový limit pro účastníky programu?
Ne, nejsou tu žádné věkové limity. Některé zprostředkovatelské agentury si stanovují věkovou hranici, oficiálně ale žádná není. Program se však vztahuje skutečně jen na studenty vysokých a vyšších škol anebo ty, kteří právě dokončili studia.

Schopnost učit se cizí jazyky souvisí s vrozenou komunikací v mozku

LN: Co může dát mladým lidem takováto cesta do budoucna?
Podíváme-li se na míru nezaměstnanosti mladých po celém světě, pak jsou to opravdu vysoká čísla. Mladí hledají způsob, jak získat schopnosti uplatnitelné na pracovním trhu a jak se stát atraktivními pro zaměstnavatele. A mít ve svém životopise pracovní zkušenost z ciziny je skutečně mocná věc.

LN: Kolik lidí se každoročně hlásí na tento program?
Loni jsme měli 90 tisíc účastníků Work and Travel. Z České republiky to byly necelé dva tisíce lidí.

LN: V jakých zemí mají mladí lidé o tento program největší zájem?
Tento program je velmi oblíbený ve střední a východní Evropě. Myslím ale, že Work and Travel se stal velmi různorodým, pokud jde o nejvíce zastoupené země - od Thajska, Irska, Ukrajiny, přes Brazílii nebo Mexiko.

LN: Každoročně tedy do USA přes léto přijedou desetitisíce vysokoškoláků z celého světa. Jaký přínos z toho ovšem plyne pro samotné Spojené státy?
Říkáme tomu veřejná diplomacie. Čím více lidí mluví anglicky a chápe, jak věci děláme, tím lépe pro naši zemi. Celé to je o tom, udělat si v Americe přátele, seznámit se s Američany a naučit se anglicky. Také ale víme, že jen malý počet Američanů si nechá vystavit pas a podívá se za oceán. Nám jako ministerstvu zahraničí proto obrovsky pomáhá, když Američané přicházejí do styku s cizinci na domácí půdě. Chceme, aby se obohatili o nějakou mezikulturní komunikaci. Vy si zase vytvoříte u nás síť kontaktů a třeba později během své kariéry s námi budete chtít obchodovat. Je to dobré pro všechny strany.

Umět slovanský jazyk je v Bruselu výhoda, říká Čech

LN: Existuje nějaký strop, kolik nejvíce účastníků jsou USA pro daný rok ochotné v rámci programu přijmout?
Jedná se o program v soukromém sektoru, což znamená, že je uskutečňován prostřednictvím nevládních subjektů - říkáme jim sponzoři. Na základě toho, jak si vedou, jim vydáváme vízové formuláře a mohou sponzorovat lidi. Pokud mají kapacitu a úspěch, pokud chtějí růst, tak je necháme růst. Oni sami si rozhodují, jestli někoho najmou. Je to skutečně o jejich síti a množství žádostí.

LN: Jaké práce smí účastníci Work and Travel programu při svém pobytu vykonávat? Jsou nějaká omezení?
V roce 2012 jsme zavedli nová pravidla, která skutečně dost změnila program jako takový. Dřív to býval pracovní program. To však nebylo pro ministerstvo zahraničí vhodné. Řekla bych, že se celý program teď více soustředí na kulturní výměnu – s pracovním prvkem. Je tedy kladeno víc omezení na práce, jaké smí být vykonávány, a větší důraz na ochranu účastníků. Práce nyní musí být takové, které označujeme jako interaktivní. Účastníci programu by tedy během pracovního dne měli mluvit anglicky.

Zakázali jsme všechny práce v sektoru výroby. Soustředíme se na to, aby lidé vykonávali skutečně práce v oblasti služeb, kde přicházejí do styku se zákazníky – aby pracovali třeba jako hostesky, personál v kuchyni, v zábavních parcích, na plážích v půjčovnách lodí nebo vodních lyží, v obchodech. Nesmí také pracovat přes noc. A všechny práce musí být sezónní nebo časově omezené. To znamená, že lidé, kteří přijíždějí v rámci Work and Travel programu, tak neberou práci Američanům. Pracují tam, kde se během sezóny zvedne poptávka po pracovní síle.

LN: O jaká konkrétní místa tak třeba jde?
Jedná se o místa s nárůstem lidí přes léto. Jsou to třeba národní parky, všechna města u moře na východním pobřeží, zábavní parky. Tohle všechno jsou velmi oblíbená místa. Nenajdeme tolik pracovních nabídek ve velkých městech, protože mají více obyvatel, a snáz se tak pokryje poptávka po pracovnících. Typická situace je taková, že v malém městě třeba o sedmi tisících obyvatelích, oblíbeném letovisku, po tři čtvrtě roku žije sedm tisíc lidí a najednou je jich tam na tři měsíce 60 tisíc. Nemají zkrátka tolik lidí, aby pokryli všechny práce, které potřebují zajistit, a tak najímají lidi.

Vymysleli jste si jazyk, který se cizinci nejsou schopni naučit, zoufá si Francouz

LN: Kolik si mohou účastníci programu vydělat?
Musí dostat alespoň minimální hodinovou mzdu. To může být trochu matoucí, protože máme jednu federální minimální mzdu a pak státní nebo městskou minimální mzdu, které mohou být ještě vyšší. Minimální federální mzda je 7 dolarů a 25 centů na hodinu (zhruba 179 korun). Pokud ale budou pracovat přes Work and Travel třeba v San Francisku, tak to bude víc. V San Francisku totiž stanovili minimální mzdu na 13 dolarů (asi 321 korun). Stejně tak i třeba ve Washingtonu D.C. Tam si musí vydělat nejméně 10 dolarů a 50 centů (zhruba 259 korun). Závisí, kde zrovna jsou. A někteří sponzoři platí víc v závislosti na konkrétní práci.

LN: Jsou tedy nějaké konkrétní regiony USA, které zájemci o Work and Travel kvůli vyšším minimálním mzdám upřednostňují?
Nejsem si jistá, jestli lidé natolik sofistikovaně pátrají po těchto věcech. Dívají se na pracovní nabídky a často se také pořádají pracovní veletrhy, kde agenti najímají lidi přímo na místě. Prezentují se tam různé pracovní pozice, včetně toho, jaké jsou platy, pracovní hodiny a tak dále. Nebo američtí sponzoři obesílají agenty s nabídkami práce a jejich podmínkami a lidé si můžou sami podle toho vybrat.

LN: Aktuálně však vykazují USA nejnižší nezaměstnanost od roku 2008 – pod 5 procent. Myslíte, že přesto nebudou mít zájemci o Work and Travel problém sehnat práci?
Hodně zaměstnavatelů má co dělat, aby vůbec pokryli potřeby. Pro Američany, kteří nežijí v daném místě, by taková sezónní práce přes léto znamenala, že se tam museli dočasně přestěhovat. A nejsou to vysoce placené práce – jsou to přeci jen sezónní práce. Nejsou to práce, na kterých si postavíte kariéru. Takže myslím, že potřeba po pracovní síle je stejná navzdory této situaci na trhu.

Mladí Italové prý nemají rádi svůj jazyk, podléhají anglickým výrazům

LN: Můžou si tedy účastníci přivézt domů nějaké vydělané peníze, jak mnozí předpoklájí?
Každý by asi měl vědět, že je to program kulturní výměny s pracovním prvkem, takže by lidé měli mít správná očekávání. Pokud odjíždějí s tím, že si vydělají hromady peněz, pak mohou být zklamaní. Některé věci se změnily v průběhu let včetně prací, při nichž se daly vydělat poměrně velké peníze - tyto práce totiž nebyly vhodné z hlediska náplně programu. Lidé by měli vědět, že si něco můžou vydělat, můžou si nějaké peníze přivézt domů, ale měli by mít reálná očekávání.

LN: Prokazuje se nějakým způsobem při výběrovém řízení úroveň angličtiny?
Nařízení hovoří o tom, že úroveň angličtiny musí být „dostatečná“ k úspěšnému zvládnutí programu. Onen úřednický jazyk tedy nechává prostor pro jisté rozdíly v dosažené úrovni. Závisí také ale na tom, co konkrétně budou lidé dělat za práci. Pokud například někdo přijíždí pracovat jako servírka, musí umět dobře anglicky, protože bude přijímat objednávky, jak je den dlouhý, odpovídat na dotazy a bude muset reagovat na podněty z různých jazykových úrovní. Prakticky vzato by však každý měl rozumět na obecné úrovni, tak aby věděl, kolik mu je za co účtováno, jaké bude zajištěné ubytování, zkrátka mohl komunikovat s lidmi tak, aby jej někdo nezneužil.

Lekce angličtiny i stipendia v Cambridge. Británie investuje do KLDR miliony

LN: Složení jazykové zkoušky tedy není formálně vyžadováno?
Nařízení to nevyžaduje, někteří konkrétní zaměstnavatelé ale ano. Většinou však probíhají pohovory po Skypu, takže zaměstnavatel vidí, jestli dotyčný splňuje potřebnou úroveň.

LN: Co byste doporučila účastníkům, aby měli před odjezdem na paměti?
Měli by věnovat pozornost tomu, s čím dávají souhlas a s čím dává souhlas jejich zaměstnavatel. Musí být jasné, že pokud jim zaměstnavatel vyhradí určitý počet hodin k odpracování, pak na ně mají nárok, a musí vědět, co se stane, pokud nebudou mít možnost je odpracovat. Přijde třeba chladné, deštivé léto a nikdo nebude chodit na pláž – co se stane pak? Lidé by se měli ptát na tyto věci. A vědět je ještě před odjezdem. Měli by také znát číslo telefonní linky, na kterou volat, pokud se dostanou do nějakého problému. A ujistit se, že vědí, kam jedou, ještě než se vydají na cestu. Spousta studentů vyráží někam, aniž by měla nejmenší ponětí, kam jedou.

  • Přihlásit se můžou studenti vysokých a vyšších odborných škol v denním studiu, kteří úspěšně dokončili přinejmenším jeden semestr nebo jeho ekvivalent studia.
  • Doba pobytu v USA jsou 2 až 4 měsíce vyhrazené na práci plus maximálně 30 dnů na cestování, přičemž studenti se musí vrátit do začátku výuky (od 1. května do 30. září, včetně 30 dnů na cestování).
  • Zájemci se mohou programu zúčastnit i více než jednou.
  • Je potřeba mít zajištěnou práci ještě před odjezdem – buď individuálně přes oficiálního sponzora (zaměstnavatele) registrovaného ministerstvem zahraničí USA (jejich seznam lze nalézt na jeho oficiálních webových stránkách) anebo přes pracovní agenturu, která si za to účtuje poplatek. Pracovní veletrhy se konají zpravidla do konce března až první poloviny dubna v závislosti na nabízených pozicích.
  • Další podrobnosti lze nalézt na oficiálních webových stránkách amerického velvyslanectví v Praze (v češtině):https://cz.usembassy.gov/cs/