Diskuse k článku: 'Někteří Češi už se mnou nemluví, když zjistí, že jsem z Íránu'

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 22
  • Poslední: 11.10.2013 16:50
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
S. Suto 30.9.2013 12:51

Zasvěcen(ější) reakce

Zaujalo mě, že se zde potvrdilo to, o čem p. Alipour mluví. Lidé si dělají závěry bez toho aby znali celý jeho příběh (na to v článku není prostor) a vůbec něco o Íránu a Peršanech. Podle jedněch je potenciální džihádista, podle jiných homosexuál, proč nešel jinam, atd. Že se vyjádřuje jinak, než je to zde běžné, je dáno tisíciletou historií básnictví v Íránu (Háfez, Sádí, Rúmí, Ferdousí, Avicenna), které dodnes žije a ovlivňuje formální projev a pochází ještě ze zoroastriánských dob (ne všichni Íránci jsou muslimové, žijí tam křesťané, židé, bahájci, zoroastriáni i ateisté). Íránci jsou emotivnější než Evropané, ale pokud by ste tam náhodou zavítali, lidé si s váma určitě promluví, protože si cizince a turisty váží, je to velice přátelský národ a je nefér je soudit pouze podle režimu, který tam vládne posledních 34 let.

PS: Pana Alipoura znám moc dobře asi rok a půl, protože spolupracujeme na různých projektech a v Íránu jsem během posledních let byla 5 x a můžu pouze doporučit.

Z. Kulhánková 30.9.2013 19:47

Re: Zasvěcen(ější) reakce

Projekty, granty... a něco užitečného děláte?

J. Polanecký 3.10.2013 9:54

Re: Zasvěcen(ější) reakce

Sice už jsem na slovo projekt taky alergický, ale z čeho usuzujete, že kdo dělá na projektech nedělá něco užitečného? Více k tomu skutečně zasvěcenějšímu (a díky za to) diskuznímu příspěvku říci nedokážete?

Z. Kulhánková 5.10.2013 4:44

Re: Zasvěcen(ější) reakce

Když lidé něco chtějí a potřebují, jsou ochotni za to zaplatit.

Z. Kulhánková 24.9.2013 23:33

V Thajsku mu přece pronásledování za homosexualitu nehrozí

Proč tam nezůstal?

M. Bodecek 25.9.2013 17:58

Re: V Thajsku mu přece pronásledování za homosexualitu nehrozí

A co je vam do toho?

J. Pluk 24.9.2013 22:43

Tak neskutečně afektovaná projev jsem dlouho nečetl

Jeho řeč je tak neskutečně přehnaně květnatá a přecitlivěle afektovaná, že mám dojem že tento mladík utekl z Íránu protože je homosexuál. Napovídá tomu i to, že se v podstatě vyhnul odpovědi na to zda chodil s češkou. Ovšem věty jako "Občas se mi zdá, že tuto zemi nesou na bedrech ženy a že se muži dost nesnaží využít svých sil a schopností k inovacím, které práci usnadní" (heh?) nebo "Přemíra alkoholu ničí mozek, stává se líným a netečným a ztrácí schopnost přemýšlet hlouběji" nebo "Když si to uvědomím, pouze se usměji, povzdechnu si a jdu dál" jsou neskutečné bláboly. Zní to jako když se někdo neobratně snaží blýsknout se tím jako je poetická a hloubavá duše a počíná si přitom jako slon v porcelánu.

Jinak osobně s tím člověkem nemám problém, ať je tu šťastný, ale způsob jakým se prezentuje opravdu tak neskutečně kostrbatý že to bije do očí.

J. Polanecký 27.9.2013 9:55

Re: Tak neskutečně afektovaná projev jsem dlouho nečetl

Přitom toho sám nakecáte až běda.

P. Novotňák 24.9.2013 22:40

Mluví jako rozumný člověk,

ať se mu u nás daří.

A. Novák 24.9.2013 14:35

v Iránu by s čechem

taky část iránců nemluvila...minimálně jeden takový by se našel :o)

D. Stirský 24.9.2013 13:40

Víte, co mně překvapilo? Že

Václavák na něj působil mohutným dojmem. Já, navštíviv jako turista Paříž, Řím, Londýn, Vídeň či Petěrburg, jsem si naopak neustále uvědomoval, jak je naše Praha krásně malá, bez monumentálních budov úřadů, paláců, ministerstev... Co je v Praze monumentální, je např. v Londýně či Pitěru dům zvící psí boudy. :-)

J. Středa 24.9.2013 12:25

Zdá se být dobrý chlapík

Ata mluví výborně. Je jasné, že není hlupák a lenoch. Přeji mu zdar a aby úřady jeho věc správně a rychle prověřily. Mohl by být velkým přínosem pro společnost.

J. Podivný 24.9.2013 8:37

Kdy se mu v hlavě spustí podprogram DŽIHÁD ?

V první generaci jsou tito lidé pracovití a někteří i vděční, ale druhá generace se cítí ztracená a nechápána a uchylují se k nenávisti k zemi do které přišli jejich rodiče.

A. Ruščák 24.9.2013 8:45

Re: Kdy se mu v hlavě spustí podprogram DŽIHÁD ?

Ne u téhle komunity. Měl byste pravdu, že riziko by bylo, pokud by šlo o Araba, Pákistánce, Somálce a podobně, ale íránští emigranti bývají velmi často dost hlasitě proti džihádu et al., podobně jako čeští emigranti byli takřka ve stu procentech velmi skalními antikomunisty. K tomu vedou i svoje děti. To mohu zcela zodpovědně tvrdit, protože minimálně tady v Norsku máme íránských exulantů dost a jsou to lidé, kteří bijí na poplach kvůli "plíživé islamizaci" zpravidla ještě dříve, než Norové. Pokud by se jejich vztah k džihádu, islamismu a podobně dal k někomu přirovnat, tak k Izraelcům.

J. Polanecký 27.9.2013 9:56

Re: Kdy se mu v hlavě spustí podprogram DŽIHÁD ?

Souhlasím. Házet Íránce do jednoho pytle s Araby a spol. opravdu nelze.

J. Holič 11.10.2013 16:50

Re: Kdy se mu v hlavě spustí podprogram DŽIHÁD ?

Ono je to logické - tito lidé naštěstí vědí proč ze své země utekli. Myslím si, že Muslimové, kteří se staví proti muslimským fanatikům, jsou přesně to, co svět potřebuje.

A. Ruščák 24.9.2013 8:36

Sympatický člověk

Jinak takoví jsou i íránští emigranti tady v Norsku. Často zdůrazňují, že islámská diktatura je to, před čím sem utekli a proto bývají vždy jední z prvních kdo protestuje, když se různí muslimští přistěhovalci snaží Nory nutit přijmout jejich zvyky. Je to menšina, která je vděčná za možnost žít ve svobodné zemi a která se snaží se vypracovat. Je velká škoda, že jsou házeni do jednoho pytle s jinými muslimskými národy, jejichž příslušníci takoví nejsou. Jinak na Peršany (Íránce) se hodně nemile zpravidla koukají různí profesionální multikulturalisté právě kvůli výše uvedeným postojům. Dávat jim za vinu politický islám je jako dělat z uprchlíků ze SSSR komunisty.

A pro paní Kulhánkovou - za totality Češi také neskončili všichni v Bavorsku/Rakousku.

Z. Kulhánková 24.9.2013 17:42

Re: Sympatický člověk

Za totality se pravidlo první bezpečné země dodržovalo, proto většina uprchlíků začínala v rakouských nebo italských lágrech. Kdo žádal o azyl jinde, třeba ve Francii, musel mít velice dobré důvody, proč žádal až tam, jinak ho poslali šupem do té první bezpečné země.

Většina uprchlíků pokračovala dál, hlavně do zámoří. To probíhalo tak, že na základě azylu (statutu uprchlíka) uděleného v první zemi požádali o zařazení do kvóty pro uprchlíky a prošli imigračním řízením. Odlétali už s vyřízeným vízem trvalého pobytu.

V zámoří mohli žádat o azyl pouze lidé, kteří tam přiletěli přímo ze země, kde jim hrozilo pronásledování. Příklad jsou třeba rekreanti směřující na Kubu, kteří žádali o azyl při mezipřistání v Ganderu nebo v Montrealu.

Z. Kulhánková 24.9.2013 7:19

Uprchlík musí požádat o azyl v první bezpečné zemi

Pročpak nežádal v Řecku, Bulharsku, Rumunsku nebo Maďarsku?

Z. Kulhánková 24.9.2013 7:20

Re: Uprchlík musí požádat o azyl v první bezpečné zemi

Ostatně i Turecko lze za bezpečnou zemi považovat, a tam by byl skoro jako doma.

L. Max 24.9.2013 10:57

Re: Uprchlík musí požádat o azyl v první bezpečné zemi

Skoda ze treba neletel linkou Teheran - Toronto :-)

M. Bodecek 25.9.2013 17:57

Re: Uprchlík musí požádat o azyl v první bezpečné zemi

A co je vam do toho?Najdete na Lidovky.cz