Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

V New Yorku můžete klidně vyjít ven jako totální exot, říká Češka

Přestože Eliška Cílková už procestovala kus světa, dočasné přestěhování do New Yorku díky Fulbrightovu stipendiu byl pro ni šok - naštěstí pozitivní. Asi jediné, co studentce prestižní kolumbijské univerzity na jejím novém bydlišti vadí, je přemíra cukru v pečivu. „V tom si Američani opravdu libují,“ říká mladá hudební skladatelka, která má za sebou první polovinu svého studijního pobytu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Skládajících žen je!

A co třeba Vítězslava Kaprálová, považovaná za geniální talent?  Bohužel zemřela ve věku 25. Její klavírní koncert hrával i Rudolf Firkušný. Kromě toho, že stačila ledacos napsat, také už ve 22 dirigovala Českou filharmonii (byla Tallichova žačka) a hned potom Symfonický orchestr BBC.

Ale máte pravdu, skladatelek vážné hudby je mnohem méně než skladatelů-mužů. Zato v populární hudbě, tam jich je! Žijete v USA, tak co třeba  Loretta Lynn, Dolly Parton, Joan Baez, Suzanne Vega, Shania Twain, v nejmladší generaci Taylor Swift, Beyonce a mnoho dalších, ty všechny si skládají!

Markéta Irglová už byla jmenována.

0 0
možnosti

8. 2. 2015 8:20
Rad bych vedel, co je ten jeji vyzkum

propojeni hudby a ostatni vedou. To je treba hudba a biologie, jak ovce ci jetel roste pri poslevhu Mozarta? Nebo Hudba a geologie? Pri valciku tece nafta pomaleji. Hudba a astronomie: vliv klasiky na rotaci nebeskych teles.  Takze az se vrati, bude to dalsi humanista na pracaku. A jestli je skladatelka, no, to se snad na Columbii neuci. Jinak jsem neslysel, ze by kdykoliv zeny komponovaly hudbu, alespon trochu uspesne. Ale jedna vyjimka tu je, hudbu k filmu Cokolada komponovala zenska a hudba je to opravdu velice dobra, no, zazraky  se obcas deji.

0 0
možnosti

10. 2. 2015 18:55
Re: Rad bych vedel, co je ten jeji vyzkum

A co Marketa Irglova?

0 0
možnosti

7. 2. 2015 8:10
Obraz Ameriky v "malém"

Celé SS jsou takové a navíc, čím výstřednější, tím lepší. Ovšem špatné to je v zahraniční politice, kdy excentrici rozhodují ....

0 0
možnosti

6. 2. 2015 11:01
Pozitivní šok. Vy jste takoví volové s tím pozitivováním,

že člověk má pocit, že jste opravdu zbláznili. Positivus značí v latinském překladu starořecké stanoveno zákonem, tedy příkaz. Blbci... Dzp.

0 0
možnosti

6. 2. 2015 11:02
Pozitivní šok. Vy jste takoví volové s tím pozitivováním,

,,,že jste se zbláznili...

0 0
možnosti
Jako cizinec ano

V New Yorku ano, dokonce i kdybyste byla místní. Je to jedna z mála výjimek. Jinde můžete vyjít jako totální exot, pokud nejste místní  - stejně se tím identifikujete jako cizinec. (Viz obrázek slečny na vysokých podpatcích a v superkrátké minisukni. Američané si rovnou řeknou: á, slečna je z Ruska. Vzdělanější si řeknou, že slečna je z východní Evropy. Mužům se to samozřejmě líbí, ale pokud si jednoho z nich vezmete a zůstanete v USA, přiměje vás změnit šatník.)

Většina míst v USA je na evropské poměry extrémně konzervativní v tom, co je normální mít na sobě, když jste jeden z nich. Evropanovi to naopak donedávna mohlo může připadat exotické. Vysoce neformální, kromě těch, kdo musí chodit v oblecích. Pravda, teď už do Evropy také pronikají baseballové čepice kšiltem dozadu, přehnaně velké mikiny, volné šortky na jakkoliv objemnou figuru zavěšené proklatě nízko nad stydkou kostí, objemné džíny. Ještě ne tak moc (vytahané)  všudypřítomné khakies u mužů středního a vyššího věku.

0 0
možnosti