Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Hnijící odpad, špinavé jídelny a plivání kostí. I to je Čína, říká Češka

Dobromila Dvořáková se do Číny přestěhovala v rámci studia. Vybrala si jednu z nejchudších provincií v západní části země. „Kuej-jang je stále na začátku rozvoje, takže už jen to, že jsem běloška, způsobuje neskutečný povyk. Všichni si na mě pořád ukazují a dost nepříjemně zírají a cizí lidé si mě fotí bez zeptání,“ popisuje.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

30. 6. 2015 9:54

Nejlepší země pro Filipa a Ransdorfa !

0 0
možnosti

J. Švejk

27. 6. 2015 21:44

Není to i Česko? :)

0 0
možnosti

30. 6. 2015 9:51

Skoč do hrobu !

0 0
možnosti

P. Baggerfuhrer

23. 6. 2015 19:25

Dlim v Bangladesi a je to velice podobne. Kdyz v zemi, kde auta nejezdi na technickou kontrolu vypravim, ze v CR se plati pokuty za absenci lekarnicky ve voze, pokuty za praci ("nacerno") a zaroven rozdavani penez bez prace (socialni davky), pokuty za nesvitici svetla (tady asi 40% vehiklu v noci nesviti), normominutach v montovnach, o 50% nezamestnanych mladych Spanelu, o Recku, EU regulacich atd., tak si mistni o te legendarni prosperujici evrope mysli svoje. Jako perlicku jim ukazuji vyplatni pasku z CR (tu Skotskou zde tajim) s vypsanymi castkami na dani z prijmu, zdravotnim a socialnim "pojisteni", vcetne odvodu zamestnavatele a tim radikalne snizuji chut mistnich do te vysnene evropy emigrovat.  Nebyli by stastni ani oni, ani ti, ke kterym by dorazili. Tady jsou sice hromady horicich odpadku, cast populace zije na smetisti a v noci potkate v protismeru na dalnici klidne autobus, ale presto veci maji svuj rad, jen uplne jiny, nez v evrope.

0 0
možnosti

23. 6. 2015 12:18

Ta pani je v Cine ale zem nepochopila. V Cine je taky luxus a vyborna kuchyne. Zalezi na tom, v kterych kruzich a v kterych restauracich se jeden pohybuje. Tez struktura spolecnosti a struktura jednani pri uzavirni obchodu je jina jako u nas. Nejhorsi je na tom, ze apostole demokracie by nejradeji  Cinu rozvratili, jak se jim to podarilo v Africe. V Cine zije pres miliardu lidi a je tam stredovek vedle 21. stoleti. Ale v kazdem pripade by se tam nestalo, aby se predstavitel statu choval tak, jak se to podarilo nasemu panu prezidentovi u korunovacnich klenot.

0 0
možnosti

D. Stirský

23. 6. 2015 7:12

Ano, je to tak. Má neteř, která byla v Číně delší dobu dvakrát, vyprávěla podobné zážitky. A to byla v Pekingu, který je jako hlavní město daleko více rozvinutý. Utkvělo mně, když říkala, že největším trestem pro čínského studenta bylo, když vyučující řekl: "Rád bych slyšel váš vlastní názor".  A to se všem velmi nelíbilo, když náš prezident říkal, že jde opravdu o jinou kulturu, tradice, způsob myšlení a uvažování. Proto zatím tam demokracie tak, jak ji chápeme my v Evropě, nemá příliš mnoho šancí. A tak je hloupost se snažit ji tam exportovat.

0 0
možnosti

29. 6. 2015 10:14

No a jak teda potom chápou demokracii v Honkongu nebo ti jsou z jiné planety?

0 0
možnosti

Z. Porkert

23. 6. 2015 6:35

Absoulutně trefný článek. Přesně.  Nulová kreativita, autoritám nikdo neodmlouvá. A minimální odpor ke komunistické vládě. Cenzura je, ale kdo chce, tak si informace najde. Oni ale nechtějí, nezajímá je to.  Identický je i Vietnam, kde je ale méně špíny. Na rozdíl od Číny je jednodušší se dostat a pobýt v oblastech mimo turisty. A protože je relativně malý, jednodušší na cestování. http://www.vietnamista.cz

0 0
možnosti