Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Do Tibetu nesmějí turisté, kvůli výročí protivládních protestů

Cestování

  14:01
PEKING - Čínské úřady uzavírají Tibet zhruba na měsíc pro zahraniční návštěvníky. Podobná opatření jsou obvykle přijímána kolem citlivých výročních dnů - na polovinu března připadá výročí protivládních nepokojů v roce 2008.
Tibetští mniši - ilustrační foto

Tibetští mniši - ilustrační foto foto: ČTK

Podle agentury AP agenti cestovních kanceláří dostali ústní pokyn, aby zastavili přijímání objednávek na březnové cesty do Tibetu. Tento způsob oficiálních nařízení vláda používá, když je nechce vysvětlovat.

Upozorněni byli i hoteliéři, jeden z nich ve Lhase agentuře dnes potvrdil, že cizinci se na březen nesmějí zapisovat.

Nepokoje v tibetské metropoli v březnu 2008 si vyžádaly 22 mrtvých a vyvolaly vlnu protestů v mnoha oblastech západní Číny, kde žije tibetské etnikum.

Zákaz se může prodloužit
Podnikatelé v cestovním ruchu nicméně soudí, že dopad opatření na příjmy bude možná minimální. Třeskutá himálajská zima totiž obvykle způsobuje, že turistická sezona v březnu není příliš výnosná. Není ale vyloučeno, že zákaz cest do Tibetu bude platit až tři měsíce.

Čína omezuje cesty do Tibetu i jiným způsobem. Kromě čínských víz turisté potřebují například ještě zvláštní povolení a musejí cestovat v organizovaných skupinách.

Dalajlama v Praze

Peking viní z nepokojů dalajlamu, ten to odmítá
Po nepokojích z března 2008 zahraniční turisté nesměli do Tibetu více než rok. Čínská vláda tehdy reagovala rozsáhlou armádní operací. Podle skupin za lidská práva vojáci zabili téměř 140 Tibeťanů.

Peking obvinil z podněcování nepokojů exilového duchovního vůdce Tibetu dalajlamu, ten to ovšem kategoricky odmítl.

Čína ospravedlňuje připojení Tibetu ke svému území tvrzením, že byl stovky let její součástí. Tibet však býval i svrchovaným státem a formálně byl nezávislý až do roku 1951, kdy jej Čína vojenskou mocí anektovala.

Autoři: ,