Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Finové kroutili hlavou nad domácí pálenkou, říká Čech

Češi v cizině

  6:11
Jaromír Ryška se do Finska přestěhoval natrvalo před třemi lety. Především proto, že rád zkoumá nové a nové možnosti. Rychle se naučil finsky a začal pracovat i jako rozhodčí ledního hokeje. „Finové moc emoce najevo nedávají, takže zprvu nevíte, jestli je to negativní nebo pozitivní, ale po navázání rozhovoru většinou hned víte, na čem jste. Sice se o Finech říká, že jsou studení čumáci, ale já jsem z většinou narazil na přátelské a otevřené lidi,“ říká.

Jaromír Ryška foto: Archiv Jaromíra Ryšky

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Na přistěhování do Finska si vzpomínám ještě dnes. Bylo to na konci srpna 2011, kdy jsem zde prvně vycestoval na pobyt ERASMUS - město Jyväskylä. Věděl jsem, že ubytování mám zařízené až od září, a že na těch pár dní si budu muset najít přechodné ubytování. Navíc, oproti ostatním studentům, jsem si vzal i mé auto, kde jsem měl veškeré potřebné věci, takže nebyl žádný problém přežít těch pár dní bez zázemí. Mezi věci, které mne na začátek zaujaly se řadí finská příroda - která je překrásná, a i cestování autem je příjemné, protože Finové vesměs dodržují rychlost, a nejedete více než 90 - 100km/h a můžete se tedy i kochat jejich krásnou přírodou.

Kdo je Jaromír Ryška?

Jaromír Ryška vystudoval vysokou školu logistiky v Přerově a do Finska se nastálo přestěhoval v roce 2012. Momentálně je zaměstnaný jako Product manager pro hokejový obchod a má na starosti nákup a logistiku zboží. Pracuje také jako rozhodčí ledního hokeje.  

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Doposud jsem s ničím nenarazil, veškeré věci, které byly potřeba, jsem si zařídil, ale je pravda, že mnoho informací jsem si i zjišťoval dopředu - jako například, co udělat při příjezdu, kde se registrovat, jaké formuláře vyplnit. A protože Finsko patří mezi opravdu vyspělé státy, tak všechny základní formuláře jsou i v angličtině, a pokud ne, tak jsou zde ochotní lidé, kteří vám poradí, co a kde vyplnit. Jinak mezi typicky české zvyky patří domácí pálenka (jsem kluk z Moravy), která je ve Finsku zakázaná. Jediná povolená výroba alkoholu je domácí pivo a víno. Takže jednoznačně pálení slivovice je pro Finy krajně nezvyklé. 

Lidovky.cz:  Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
V podstatě se dá říct, že jsem se odstěhoval z Česka, protože jsem hledal a stále hledám nové možnosti. Při příjezdu do Finska jsem začal studovat na univerzitě v Jyväskyle - JAMK, mezi tím jsem našel ty „pravé lidi“ a po ukončení programu ERASMUS jsem nastoupil na 8 měsíců do práce. Jelikož jsem měl pracovní smlouvu jen na těch 8 měsíců, tak jsem měl i dost času na přemýšlení co dál. No a jelikož se mi Finsko líbí, tak jsem si našel i další práci. Jsem hokejový rozhodčí. Díky této práci se mi dostalo možnosti poznat zemi lépe a dostat se do míst, do kterých bych se jen tak nevydal.

Lidovky.cz:  Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Co se týče jídla, tak z Česka mi nechybí nic. Finové se snaží žít zdravě a mě jejich strava vyhovuje. Ke každému obědu je zde automaticky v ceně nabízen salát, jídla bývají lehčí - nečekejte zde typicky české vepřo knedlo zelo. A i čas na oběd Finové využívají v poklidném tempu. Jednou jsem však pozval své kamarády na večeři a udělal jsem jim pečěni s bramborovou kaší - ovšem jídlo sice pro Česko typické, ale pro Finy neobvyklé a pochutnali si.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Pozitivní. Finové moc emoce najevo nedávají, takže zprvu nevíte, jestli je to negativní nebo pozitivní, ale po navázání rozhovoru většinou hned víte, na čem jste. Sice se o Finech říká, že jsou studení čumáci, ale já jsem většinou narazil na přátelské a otevřené lidi, kteří když se dozvěděli, že jsem z Česka a s mým jménem - Jaromír - hned spojili naši hokejovou legendu a hvězdu - Jaromíra Jágra, takže i přezdívka pro mě byla většinou hned nasnadě - tsekkilainen Jageri, v překladu český Jágr, což mě těší. 

Lidovky.cz:  Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku nesleduji vůbec. Nikdy jsem ji nesledoval v česku a na tomhle nehodlám nic měnit, takže z této stránky nemohu nic hodnotit, mohu jen říct, že finský sociální systém je opravdu propracovaný (asi i zásluhou politiků), a že i pokuty za překročení rychlosti, nebo výše nemocenské je vypočítané na základě vašich výdělků, a že každý policista, co vás zastaví má možnost nahlédnout do centrálního registru, a okamžitě mu vyskočí i výše vašeho výdělku. Já zatím dostal jen jednu a to za špatné parkování.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!