Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

FOTOREPORTÁŽ: Nepál se po katastrofě už postavil na nohy

Cestování

  6:28
Bezprostředně poté, co vloni 25. května otřáslo Nepálem ničivé zemětřesení, zasáhla zemi, známou pro přítomnost Himálaje, především jako horolezecký ráj, ještě jedna, téměř stejně zničující rána. Turisté, kteří do Nepálu každoročně přivážejí obrovské peníze dostali strach! Já se do Nepálu podíval zhruba rok po otřesech a musím říci, že strach už zdaleka není na místě, přestože stopy po katastrofě jsou stále vidět na mnoha místech.

Když jsem sám chodil po Kathmándů, nepálské metropoli, byla ještě více naž rok po neštěstí, přítomnost zemětřesení patrná na mnoha místech. Hromady stavebního materiálu u starých chrámů a pagod naznačují, co je třeba ještě opravit. foto: Tomáš Hájek

Problém bych rozdělil do dvou pohledů. Jedním je zkáza v Nepálu a její dopady na obyvatelstvo. Řada lidí stále čeká na pomoc, aby si mohla postavit dům, mnoho lidí žije a ještě dlouho bude žít v provizorních podmínkách, i když vláda přislíbila pomoc. Na ulicích se kromě stavebního materiálu objevují také místa, kde ve stanech a nuzných přístřešcích z plechu a igelitu stále žijí celé rodiny. To je problém, který bude třeba ještě řešit. Nebude to jednoduché a asijským tempem ani příliš rychlé.

Tím druhým pohledem je dopad zemětřesení na turistiku. Ta se pomalu ale jistě dává dohromady. Vždyť vloni na Mt. Everest nevystoupila ani jedna expedice a letos podle Bimala Kadela, manažera pro public relation na nepálském Ministerstvou turismu, by se o dobytí nejvyšší hory světa měly pokusit na tři stovky expedic. “Za jednu expedici, která se rozhodne vystoupat na střechu světa se přitom do nepálského rozpočtu platí deset tisíc dolarů,” vysvětluje Kadel.

Potřebu turistů si Nepálci velmi dobře uvedomují. Opravy zejména památek se...

“Zemětřesení v Nepálu bylo ničivé. Ale Nepálci nejvíce zdůrazňují skutečnost, že možná víc škody napáchalo tohle neštěstí právě na pověsti země. Velmi utrpěl cestovní ruch a zejména individuální turisté se obrátili k Nepálu zády v čase, kdy obyvatelstvo podporu potřebovalo nejvíce,” říká Juraj Ondrejcik průvodce cestovní kanceláře S.E.N., který od roku 2008 navštívil tuhle asijskou zemi téměř dvacetkrát.

Jeho slova potvrzuje i Bimal Kadel. “Je pravdou, že země byla v bezprostředně po neštěstí paralyzovaná. Mnoho lidí po celém světě má však na Nepál jen ty nejlepší vzpomínky a miluje ho. Důvodem jsou vstřícní lidé, krásná příroda, tradice... Díky štědrým darům od těchto lidí ze zahraničí se Nepál po zemětřesení vzpamatovával o dost lépe, než by tomu bylo bez jejich pomoci,” dodává Kadel.

‚Plakali jsme, že zemřeme.‘ Bolest i naděje rok po zemětřesení v Nepálu

Stejně se zachoval i Pavel Fellner, ředitel CK S.E.N. a sám průvodce po Nepálu. Jeho kancelář má v Nepálu již dvacet let partnery, s nimiž si vybudovali nejen obchodní, ale i také osobní vztahy. “Bezprostředně po zemětřesení jsme posílali nejen peníze, abychom pomohli zmírnit následky poklesu zájmu turistů, ale sami jsme cesty do Nepálu s našimi klienty udrželi a úspěšně absolvovali,” říká Fellner.

Když jsem sám chodil po Kathmándů, nepálské metropoli, byla ještě více naž rok po neštěstí, přítomnost zemětřesení patrná na mnoha místech. Hromady stavebního materiálu u starých chrámů a pagod naznačují, co je třeba ještě opravit. Řada památek je ohraničena dřevěným plotem se zákazem vstupu. Některé zdi podpírají dřevěné sloupy, jsou vidět praskliny. Přesto život plyne dál a na mnoha turistických místech je vidět, že se staví a opravuje ve dne v noci. Řada historických míst ale funguje celou dobu bez problémů.

“Hodně udělala média. Po celém světě se psalo, že Kathmandu je zničeno, ale přitom bylo poškozeno tak deset až patnáct procent města a řada velkých památek přežila zcela bez úhony,” stýská si lokální průvodce Basanta Rayamajhi Govinda, který byl v době zemětřesení v nepálské metropoli a na vše si velmi dobře vzpomíná.

“Byl jsem v domě u své rodiny, seděli jsem uvnitř u stolu a pili jsme čaj. Když se země poprvé otřásla, bylo 11:56 a síla zemětřesení dosáhla 7,8 stupňů rychterovy škály. Domy se najednou začaly hýbat. Opravdu jsem nevěřil, že je to možné, jak moc se vykláněnly ze strany na stranu. Každý se bál. Vyběhli jsme ven, stejně jako stovky možná tisíce dalších lidí,” popisuje detailně první den zemětřesení Basanta Govinda, jako by to bylo včera.

Některé zdi podpírají dřevěné sloupy, jsou vidět praskliny. Přesto život plyne...
Některé zdi podpírají dřevěné sloupy, jsou vidět praskliny. Přesto život plyne...

Lidé se podle jeho slov ale báli i venku. Mnohé domy totiž vypadaly, že se každým okamžikem zřítí. Řada z nich se skutečně postupně zbortila. “Trvalo to 56 vteřin, pak to přestalo. My už jsme ale byli venku. Ulice byly plné lidí, ozýval se křik a všude byl velký zmatek. Lidé se strašně báli,” upřesňuje sympatický Nepálec.

Ten den přišlo ještě daších dvacet menších otřesů. Lidé se tak báli vrátit se do domů, že zůstali venku. I celá Basantova rodina tu noc přespala ve stanu v ulicích Kathmandu. Avšak další den, kolem jedné hodiny po poledni přišel další velmi silný otřes. Asi 6,8 stupně Richterovy škály.

A celá situace se opakovala. “Bohužel přicházely další a další silné otřesy kolem 5 stupňů, a tak se řada lidí začala stěhovat z Kathmandů. Hlavně ti, kteří sem přišli z jiných koutů země se vraceli do svých regionů. Místní tu museli zůstat, neměli jinou možnost. Po dvou týdnech jsme tu měli další zemětřesení 6,3 stupně,” vzpomíná Govinda.

Většina škod byla ve východním části Kathmandského údolí. “V celém Nepálu zemřelo na 8 tisíc lidí, 20 tisíc bylo zraněno o střechu nad hlavou přišlo 450 tisíc domácností. Dva měsíce jsme byli jako paralyzovaní. Pak, když otřesy ustaly začali lidé postupně opravovat své domy, začali se do nich vracet a Nepál zase začal pomalu žít. Ale turisté tu nebyli žádní,” dodává Basanta. Jeho rodina nakonec přežila bez úhony. Přišel však o dva kolegy z práce. Na jednoho ve městě spadla zeď královského paláce, když kolem procházel. Další měl po druhém zemětřesení srdeční zástavu. Moc se bál.

Nepál? Domky bez dveří, spaní vedle koz a zahalené ženy, říká Češka

Potřebu turistů si Nepálci velmi dobře uvedomují. Opravy zejména památek se dějí velmi rychle. “Vím, jak vypadalo centrum Kathmandu před zemětřesením a jak vypadá dnes. Dojem, že jde o unikátní město s jedinečnou architekturou mě neopustil. Stále je na co se koukat,” říká Jurovčík. Ale jsou oblasti, kam se pomoc dostává jen pomalu. Přišlo sice hodně peněz ze zahraničí, ale rozdělují se zdlouhavě a postupně. Je kolem toho spousta byrokracie, která to všechno moc brzdí. V některých v odlehlých částech země třeba opravy ani nezačaly. Jinde pomáhají neziskové organizace z celého světa.

S obnovou zemětřesením postiženého Nepáu pomáhá také patrně nejslavnější šerpa posledních dvaceti let - Apa Sherpa. On sám navíc byl v době, kdy zemi zasáhlo zemětřesení v nepálských horách. Jeho Nadace Apa Sherpa Foundation tam vezla rozdávat školní potřeby, oblečení, boty a počítače, která nakoupila za vybrané peníze. Ale plán jejich cesty náhle změnila přírodní katastrofa. Apův čtyřčlenný tým naštěstí přežil ve zdraví, přestože při nejsilněnjších otřesech byli všichni členové výpravy uprostřed lanového mostu na cestě do vesnice Namche.

O dva dny později, 27. dubna se na stránkách Apovy nadace objevil post na který rodiny členů týmu netrpělivě čekaly. Začínal slovy: ”S poděkováním všem Sherpovým přátelům, jsme v bezpečí!“ Jen několik dní na to, již nadace v čele s Apa Sherpou sháněla peníze na znovu postavení jedné ze zničených nepálských vesnic, Thame. Mimo jiné vesnice, kde se právě světoznámý horolezec narodil.

A tak se země na různých místech vzpamatovává různě. Přesto, že se do Nepálu turisté již vracejí, řekl bych, že je stále ještě dosti velká pravděpodobnost, že si jej budete moci prohlédnout s minimem cizích návštěvníků. A abyste si tuhle zemi užili, nemusíte se nutně vydávat zrovna na vysokohorské treky. Velkým zážitkem totiž může být třeba návštěva národního parku Chitwan u hranice s Indií. Hory tu sice neuvidíte, ale zato spoustu krokodýlů, gazel, slonů, nosorožců a ani možnost spatřit tygra není vyloučena. Museli byste mít ale velké štěstí. Za to téměř jistě můžete sledovat zdejší divoké nosorožce. A aby to bylo stylové, nosorožci se tu pozorují z hřebetu slona. Tyhle obrněné kolosy jsou nebezpečné, kdybyste se jim ocitli tváří v tvář, ale sedíte-li na slonovi, nosorožec vnímá jen slona a lidí na jeho hřbertu si už nevšímá. Tak se k němu můžete dostat i jen na pár metrů a věřte, že je to zažitek.

Přesto život plyne dál a na mnoha turistických místech je vidět, že se staví a...

Jakkoliv bylo loňské nepálské zemětřesení strašné, neparalyzovalo zemi natolik, aby zcela zmizela z plánů cestovatelů po celém světě. Jen někteří, možná ze strachu, cestu sem odložili na neurčito. A toho je dle mého názoru třeba využít. Taková cesta bude mít hned několik benefitů od levnějšího ubytování i v luxusnějších hotelích až po méně dalších turistů. Ale hlavně, vaše návštěva přinese do zemětřesením postižené země další tolik potřebné peníze. Tak to zvažte!

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...