29. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Hostely v Norsku: kde spát a neutratit majlant?

Pohled na Oslo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Oslo. | foto: Shutterstock

Ceny v Norsku vás snadno mohou srazit k zemi. Jak se dobře vyspat i ve špatném počasí nebo zimě a neutratit přitom životní úspory?

V ubytování máte v Norsku jen několik cenově přijatelných možností:

- Stanovat ve volné přírodě zadarmo (to se v Norsku může skoro všude, ve vzdálenosti několik set metrů od obydlených domů a ne déle než 2 dny na jednom místě)
- Stanovat v campu
- Využít široké sítě hostelů

Hostely jsou nejlevnější možností ubytování v Norsku. Nepředstavujte si je ale jako nějaké ubikace pro 10 lidí v jednom pokoji! Norské hostely, sdružené v asociaci HiHostels, nabízejí čisté a pohodlné pokoje, s vlastní koupelnou nebo bez. Ovšem i dormitory (pokoj sdílený různými lidmi) se obvykle najde.

Jednotlivé hostely se v mnoha směrech od sebe liší, ale tři věci mají společné: Přátelský a informovaný personál zvyklý na všemožné vrtochy hostů

- Společenské místnosti a vůbec celkové uspořádání hostelu tak, aby se hosté mohli mezi sebou seznámit, chtějí-li

- Nízké ceny

Dalšími častými prvky vybavení je internet a wifi, dobře vybavená kuchyňka, spousta praktických informací, nejrůznější hry, které můžete zdarma využít a taky třeba sauna v ceně.

Přestože jsou nejlevnější, počítejte s cenami od 500 Kč / lůžko v dormitory a od 2000 Kč / dvoujlůžkový pokoj s koupelnou. Pokud budete chtít povlečení, musíte si ještě 300 Kč připlatit, takže si vemte své nebo spacák.

Většina dobrých hostelů je sdružena do sítě HiHostels, jejichž 80 členů najdete je od nejjižnějších oblastí až po Nordkapp.

Mnohé hostely jsou velmi specifické, třeba:

- Hostel v Karasjoku, kde je každou zimu minus 50 stupňů

Hostel v Karasjoku.

Hostel v Karasjoku.

- Nejkrásnější polohu má hostel na souostroví Lofoty, kde můžete vnímat nádheru kolem a vdechovat vůni sušených ryb rozložených všude kolem

- Hostel najdete i na zmíněném nejsevernějším cípu Evropy, na Nordkappu

- V Brumunddalu postavili hostel v korunách stromů (treetop hostel)

- V Lillehammeru je v provozu hostel přímo v historické budově vlakového nádraží. Tento byl mimochodem v jedné velké anketě vyhlášen 3. nejlepším hostelem na světě.

Hostel v Lillehammeru je přímo v historické budově vlakového nádraží.

Hostel v Lillehammeru je přímo v historické budově vlakového nádraží.

Hostely v Oslu

Hned čtyři hostely najdete v Oslu. Nejlevnější a nejstarší z nich je Haraldsheim asi 4km od centra, ale dobře přístupný metrem, tramvají i autobusem z letiště. U letiště najdete příhodně umístěný další hostel a v druhé půlce roku 2012 se otevře i zbrusu nový hostel v samotném centru Osla.

Osobně jsme několik hostelů vyzkoušeli (v Oslo, Flamu, Vossu) a dle zkušeností naší i dalších cestovatelů je můžeme rozhodně doporučit.

Redakce cestovatelského serveru HedvabnaStezka.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz