Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Indonésie není jen Bali. Na každém ostrově vás čeká něco jiného

Cestování

  6:54
Na Bali dnes jezdí každý. Indonésii ale tvoří nespočet ostrovů, kde si můžete užít opuštěné pláže, krásnou přírodu, tropický prales a pozorování zvířat, říká znalkyně tamního života Ada Tzoneva, která pro klienty připravuje program na indonéských ostrovech.

Útes na indonéském ostrově Nusa Cenigan. foto: Hedvábná stezka

Kolik času jste vlastně v Indonésii strávila a čím?
Do Indonésie jsem začala jezdit před 5 lety, kdy jsem se tam vypravila za surfem. Během své první cesty na Bali jsem se seznámila s Marcelem, pro kterého dnes pracuji. Vzhledem k tomu, že mi k práci stačí pouze počítač a připojení na internet, tak každý rok trávím v Indonésii cca čtvrt roku. Většinou během naší zimy, kterou jsem nikdy nemusela.

Nyní zejména průvodcujete, kam své klienty nejraději vozíte?
Já průvodcuji také v Česku, v Indonésii máme svoje průvodce, kteří jsou tam celoročně. V Indonésii je to většinou Bali a okolní ostrovy. Loni jsme měli hodně klientů, kteří se rozhodli letět i na Komodo a Rinča za komodským drakem, což je největší ještěr na světa. Do národního parku se jezdí soukromou lodí, takže je to opravdu dobrodružná plavba na dva dny spojená se skvělým šnorchlováním, trekkingem po ostrovech a relaxem na lodi. Pokud někdo chce vidět převážně přírodu nebo zvířata, tak jede na Sumatru, kde jsou orangutani a sloni. Flores a Sulawesi jsou další ostrovy, kam nejčastěji klienti vyráží a každý ostrov nabízí něco jiného, takže se opravdu během jedné cesty do Indonésie dají zvládnout jak památky, tak i treky nebo relax na pláži.

Jací jsou Indonésané? Jsou nám něčím blízcí?
Indonésané jsou hodně usměvaví a přátelští, ale taky umí podrazit, což dělají i mezi sebou, nejenom vůči Evropanům. Co jsem během těch let vypozorovala, je, že neumí říct ne. Pokud neumí nebo se nedá něco udělat, tak se budou usmívat, ale neřeknou ne. Anebo že se s nimi na něčím domluvíte, a pak je to jinak. Naštěstí, za ta léta už máme svoje místní lidi, na které je spoleh a nemusím se bát, že by se něco takového stalo.

Mezi Čechy je velmi oblíbené Bali. Také máte takový vztah k tomuhle místu?
Bali byl první ostrov, který jsem v rámci Indonésie navštívila a moc ráda se tam každým rokem vracím. Má svoje jisté kouzlo a pokaždé objevím nové místo, novou pláž nebo nějakou tradici, které mne úplně dostanou. Bali sice není moc velký ostrov, ale zároveň není ani malý a pokaždé je tam pro mne něco nového. Někdy mne však trochu děsí, jak se to tam během těch let mění a kolik lidí se tam stěhuje za bydlením.

Není Bali občas moc komerční?
Jsou místa na Bali, kde je to hodně komerční, ale myslím si, že se to děje všude, kde je turismus. Naštěstí jsou to místa, kterým se dá snadno vyhnout a když chcete, tak si užijete Bali takové, jaké doopravdy je. Krásná příroda, usměvaví místní obyvatelé, skvělá kuchyně, a pokud jste dobrodružnější povahy, tak si najdete i prázdné pláže bez lidí. Sama se třeba naprosto vyhýbám Kutě, kde je hotel vedle hotelu, hodně restaurací a noční podniky, které mi dost často přijdou divočejší než v Praze. Vidět, jak místní holka tancuje jak v cirkusu u tyče hned na ulici, opravdu nepotřebuju a hlavně to není důvod, proč na Bali jezdím. Turismus je hlavně na jihu, kde je poblíž letiště, a tak hodně lidí zůstává na jedné pláži a nikam moc nejezdí, pak na mapě doma mají odškrtnuto, že byli na Bali a jsou spokojeni.

Jak je to s cenami služeb v Indonésii? Kolik peněz si na cestu našetřit?
Nejdražší je letenka, ale i ta se při troše štěstí dá sehnat za osm tisíc korun. Běžná cena je však kolem 18 tisíc korun za osobu. Pokud se budete stravovat na ulici, tak za jídlo dáte minimum peněz. S partnerem vždy hrajeme hru, kdo se nají za nejmíň peněz. Vzhledem k tomu, že ani jeden nejíme maso, tak jsme už měli talíř plný rýže a zeleniny za 13 korun. Běžně se v místních restauracích (warung) najíte za cca 50 korun. Ubytování v místních penzionech (homestaich) je za cca 400 korun za pokoj. Pak něco utratíte za dopravu - ať pronájem skútru nebo dálkové autobusy. Pokud jedete ve větší partičce kamarádů, tak bych přemýšlela o pronájmu auta i s řidičem - není to až takový rozdíl v ceně, navíc si cestování užijete mnohem víc. Nebudete muset řídit v chaotickém provozu, hledat schované cedule za větvemi stromů nebo v řešit poranění z nehody na silnici, pokud byste si půjčili sami motorku.

Sloni
Posvátné prameny vody

V Indonésii se dá podniknout i spousta aktivit, jako je potápění, surfování nebo kurzy jógy. Co byste doporučila?
Vyzkoušet všechno! To je právě na této destinaci tak skvělé, že máte spoustu věcí, které na místě můžete vyzkoušet a podniknout. Každý ostrov Indonésie nabízí něco jiného, takže záleží na tom, co vás zajímá - šnorchlování, výstupy na sopky, deštný prales a zvířata. Každý si přijde na to své. Potápění je na určitých místech opravdu nádherné. Třeba na severozápadě Bali je Jelení ostrov, kde je neuvěřitelně bohatý podmořský život. Na Komodo a Rinča jsme šnorchlovali i s mantami. Jóga a jógové centrum je hlavně na Bali v Ubudu. Bali je taky jedinečný ostrov, kde jsou podmínky na surfování každý den. A určitě bych doporučila vyzkoušet i místní masáže, které jsou hodně tlakové a během nichž se používají vonné oleje.

Je možné Indonésii srovnávat například s Thajskem či Malajsií? Kde je nejlépe?
Byla jsem pouze v Thajsku a nemyslím si, že by se s Indonésií dalo srovnávat. Přišlo mi, že Thajsko je spíš o plážích, zatímco Indonésie je více o místní kultuře a přírodě. Aspoň to tak vnímám já. V Thajsku se pak dá ještě nějakým způsobem pohybovat veřejnou dopravou, ale v Indonésii si, kromě pár výjimek, nedokážu moc představit, že bych jezdila místními autobusy. Vždy tam mám svoji motorku nebo přelétávám místními aerolinkami.

Máte nějaké tajné tipy na ještě ne zcela objevená místa?
Indonéských ostrovů je strašně moc, takže neobjevených míst bude spousta. Moc ráda bych se jela podívat do Aloru na Molukách, kde není moc rozvinutá infrastuktura a jenom pusté pláže. Viděla jsem fotky a moc mě to tam láká. Taky mě docela láká východní Sulawesi.

Jak byste popsala indonéskou kuchyni?
Rýže je základ všeho. Pak je zelenina a pak maso a ryby. Nejím maso již poměrně dlouho a v Indonésii s tím nemám vůbec problém. Ba naopak - moc si to tam kulinárně užívám. Nejraději mám místní warungy nebo maskan padangy, kde je jídlo vystavené ve vitrínách a vy jenom ukazujete, co si chcete dát. Většinou jsou to tak ze sedmdesáti procent různé pokrmy ze zeleniny a zbytek je maso. Už jsem vyzkoušela, že se v těchto restauracích dokážu stravovat klidně každý den po dobu 3 měsíců a stejně mě to neomrzelo. Samozřejmě když jste u moře, tak určitě vyzkoušejte ryby a mořské plody, které jsou čerstvé a připravené dle místních receptů. A ze sladkého mám nejraději smažené banánky, které se podávají s čokoládou nebo kondenzovaným mlékem. A samozřejmě čerstvé džusy, na ty nesmím zapomenout. A taky na ovoce, které je vynikající a chutná skvostně. Takový salak z Jávy nebo rambután, ty jsou opravdu vynikající.

Oběti pro náboženské obřady

O Indonésii se také hodně mluvilo s tématem vypalování deštných pralesů. Jaký je váš názor na toto téma?
Samozřejmě s tím nesouhlasím a na vlastní oči jsem viděla, co to sebou nese za důsledky. Zvyšování teploty - ústup zvířat hlouběji do pralesa - větší výskyt komárů kvůli kaučukovým plantážím a tudíž i větší výskyt malárie. Toto je jenom zlomek toho, co se všechno děje.

A závěrem zkuste říct jeden důvod, proč by se měli čtenáři vydat do Indonésie.
Indonésie je země plná kontrastů, kde jako málokde jinde uvidíte na jednom místě tak odlišné kultury, které se vzájemně tolerují a respektují. Navíc je zde úžasná příroda, ať na pevnině nebo na moři.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!