Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Italské panini? Jedině s uzeným nebo sýrem, popisuje Češka

Češi v cizině

  6:15
Pavla Suchánková odjela do Itálie poprvé v roce 1991 s úmyslem naučit se jazyk a osamostatnit se. Do Itálie se vracela každé léto až do doby, než poznala svého současného manžela a rozhodla se zůstat nastálo. A co ji v Itálii překvapilo? "Italové si nemažou na chleba máslo a panini dělají pouze s uzeným masem nebo sýrem," říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Pavla Suchánková

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Při prvním pobytu v Itálii mě překvapilo, že se tady nemaže chleba máslem, panini dělají jen s uzeným a sýrem, ale bez másla. Skoro nikdo ho tady nepoužívá. Hlavně ne na chleba. Další věc, která mě tenkrát překvapila, byl rok 1991, jak jsou všude lidé příjemní a milí. I prodavačky. A jaká kultura panuje v prodeji potravin (třeba masa a uzenin, to byl tenkrát velký rozdíl). Kromě toho tu byl velký výběr všeho. na to jsem nebyla zvyklá. Také mě dost překvapilo, že většina lidé nemá ponětí, kde přibližně leží Československo. Ale i když Praha teprve začínala být turistickou destinací, vědělo se o ní, že je krásná.

Kdo je Pavla Suchánková?

Pavla Suchánková se narodila v roce 1970 v Praze. V roce 1991 přerušila studium na vysoké škole a odjela na rok do Itálie, aby se naučila italsky. Od té doby se do Itálie vracela každý rok za kamarády. V roce 1993 poznala v Itálii svého současného manžela. Po třech letech se do Itálie přestěhovala natrvalo. Žije na okraji Milana a pracuje v obchodní firmě.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Neobvyklé je pro Italy umět více jazyků, než ten mateřský. Maximálně angličtinu. Učí se jazyky špatně a neradi. Školní výuka za moc nestojí, i když se to zlepšuje. Tudíž jsem byla za exota, protože jsem se rychle učila italsky a uměla i jiné jazyky. Další rozdíl je, že obecně jsou Italové velmi povrchní, takže být upřímný je pro ně nezvyklé a ne každý to snese. Ale nemohu říct, že bych s něčím vyloženě narazila.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit? 
Ano, chci. Určitě se mi to podaří.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Přátelům i doma občas vařím české klasiky jako guláš, knedlo věpřo zelo nebo bramboračku. Chybí mi tu třeba kulajda nebo koprová omáčka. tyhle kyselé chutě se tu nedělají. Ale můžu si to vynahradit jinými dobrotami. Italská kuchyně je rozmanitější a zdravější něž ta česká.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Mám dvě děti. Už poměrně velké - 17 a 14 let. Obě umí perfektně česky a mají k Česku hluboký vztah. Považuji to za důležitou část kultury každého člověka. Upřímně řečeno, nechápu rodiče, kteří se svému jazyku nevěnují a nemluví na své děti (vidím jich tady v Itálii hodně). Bilingvismus je pro děti obrovská výhoda i k učení dalších jazyků, jak je známo.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Jednoznačně Praha, tu znají z návštěvy nebo doslechu všichni. Následuje dobré pivo a krásné ženy. Obecně je na Česko nahlíženo jako na zajímavou kulturní zemi. setkala jsem s lidmi, kteří toho vědí dost o naší minulosti a kultuře, ale není jich mnoho. Většina zůstane u prvních tří klíčových slov.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Italská politika je dost podobná té české, jen bych řekla horší (zatím), protože mají o mnoho let delší tradici v umění korupce a kradení ve velkém. Bohužel česká politika se blíží mílovými kroky k italskému vzoru a možná ho brzy předhoní. Politická kultura je tu pochybná, málokdy nějaký politik odstoupí, i když je zkompromitovaný. Každý se snaží zůstat co nejdéle "u koryta". Takže žádný velký rozdíl nevidím. Státní administrativa je zde přebujelá a v mnoha oblastech nefunkční. bydlím na bohatém severu, kde to celkem funguje, ale v jižní Itálii to je o hodně horší. To česká státní správa zatím funguje mnohem lépe, přestože si Češi stěžují. 

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...