6. února 2016 6:19 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Izraelskou poušť oživují barevné hory ze skla

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Každý den se vyrobí 300 000 kazových lahví a dělníci je rozbíjejí na střepy a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Každý den se vyrobí 300 000 kazových lahví a dělníci je rozbíjejí na střepy a... | foto: ČTK

JERUZALÉM Kraji hluboko v izraelské poušti dominují lesknoucí se kopce ze skleněných střepů. Tyčí se do výšky 17 metrů a zabírají plochu několika fotbalových stadionů. Jde o jedinou skládku, na níž se v Izraeli ukládá skleněný odpad a čeká, až dostane novou podobu, napsala agentura AP.

A tu mu dají v továrně Phoenicia Glass Works, z jejíchž linek každý den vyjíždí milion lahví určených výrobcům Coca-Coly, Pepsi i pivovaru Heineken, ale také místním vinařům a výrobcům olivového oleje. Každý den se vyrobí 300 000 kazových lahví a dělníci je rozbíjejí na střepy a vracejí na skládku, na kterou se sváží vytříděný skleněný odpad z celého Izraele.

Od sebe je oddělují betonové přepážky vyrobené ve vedlejší továrně. Matné hromady skla působí v písečné krajině jižního Izraele surrealisticky, avšak všimne si toho spíš cizinec
Před podnikem lze spatřit olivově zelené hromady skla vedle hnědých, světle zelených a čirých.

Tyto střepy se nakládají do rozžhavených pecí stejně jako písek těžený z pouště. Továrna se nachází v pouštním městě Jeruham. Funguje skoro 50 let, avšak v poslední době má finanční problémy. Na nohou se ji snaží udržet americký podnikatel a filantrop Morton Mandel, který ji před několika lety koupil.

Podnik je v provozu 24 hodin denně, což zajišťuje 250 jeho zaměstnanců. Pece nesmějí vychladnout, takže se pracuje non stop, i o svátku Jom Kipur, což je největší svátek judaismu a téměř celý Izrael se při něm zastaví.

Tyto střepy se nakládají do rozžhavených pecí stejně jako písek těžený z pouště.

Před podnikem lze spatřit olivově zelené hromady skla vedle hnědých, světle zelených a čirých. Od sebe je oddělují betonové přepážky vyrobené ve vedlejší továrně. Matné hromady skla působí v písečné krajině jižního Izraele surrealisticky, avšak všimne si toho spíš cizinec. „Pobýváme tady tak často, že si to sotva uvědomujeme,“ říká k obdivu nad tou nepřírodní krásou zaměstnanec továrny Oron Haliva.

ČTK
  • 0Diskuse