Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jak se dostat na letiště

Cestování

  12:08
Ruzyňské letiště odbaví ročně přes dvanáct milionů cestujících. Jedním z nich jste pravděpodobně i vy. Jak a za kolik se na letiště dostat?

Na letiště. Nejrychleji a z jakékoliv části Prahy se k oběma terminálům dostanete taxíkem. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Mezinárodní letiště Praha – Ruzyně je rozděleno na tři terminály. Pokud si nejste jisti, na který z nich se máte vydat, nejspíše neuděláte chybu, pokud zamíříte do severní části areálu. Odtud odlétají pravidelné i běžné charterové lety. V budově Terminálu 1 jsou odbavováni cestující letadel směřujících do států mimo schengenský prostor. Terminál 2 je naopak využíván pro lety uvnitř Schengenu.

Bezesporu nejlevněji se lze dostat na letiště s využitím Pražské integrované dopravy (PID). Za základní 75minutovou jízdenku, která postačuje k jízdě z větší části města, zaplatíme 26 Kč. Autobusy linek 119 a 100 spojují od brzkého rána do půlnoci letiště s konečnými stanicemi linek metra A a B – Dejvickou a Zličínem. Doba jízdy linky 119 je dvacet dva minut, linka 100 je sedm minut rychlejší. Přesto se z centra Prahy obvykle časově vyplatí spojení přes Dejvickou.

V nočních hodinách je možno využít systému autobusových a tramvajových linek. Na letiště vás dopraví autobusová linka 510, která ve stanici Divoká Šárka navazuje na přes centrum jedoucí tramvajovou linku 51.

Airport Express
Pro rychlejší a pohodlnější dopravu z vlakového nádraží Praha-Holešovice lze přes den využít v půlhodinových intervalech jezdící spoje Airport Express (AE). Pětatřicet minut trvající jízda vyjde na 45 Kč. Časová úspora oproti klasické PID je asi deset minut. Na lince také platí jízdní doklady Českých drah (ČD) vystavené do stanice Praha letiště. Navíc jízdenky směrované přes železniční stanici Praha hl. n. platí na trase C pražského metra mezi stanicemi Hlavní nádraží a Nádraží Holešovice. Volba dopravy AE může být pro některé cestující, kteří do Prahy přijeli vlakem, nejen rychlou a pohodlnou, ale i ekonomickou volbou. Cena vlakové jízdenky se při cestě z hlavního nádraží zvýší u nejdražšího tarifu ČD Obyčejného jízdného jen o 19 Kč, resp. o 15 Kč, pokud váš vlak končí v Holešovicích. V případě, že máte nárok na Zákaznické jízdné, je cena vyšší dokonce jen o 14 Kč, resp. 11 Kč.

Cena ČD je tak konkurenceschopná, že se dokonce případným primárně „nevlakovým“ cestujícím AE vyplatí si zajít koupit jízdenku do pokladen ČD za 26 Kč, resp. 20 Kč. Tato vyšší cena také odpovídá zdražení jízdenek vystavených z Praze blízkých zastávek.
 
Na pražské letiště zajíždějí také někteří další dopravci. Například autobusy společnosti Asiana na své trase mezi nádražím Praha Florenc a Karlovými Vary zajíždějí také na letiště, cena jízdného z centra Prahy se pohybuje od 30 do 50 Kč. Na stejné trase zastavují u Terminálu 1 i autobusy Student Agency. Spojení lze využít i při jízdě ostatními linkami dopravce přijíždějících na Florenc. Například při cestě z Brna je příplatek k ceně 50 Kč, samostatně zakoupená jízdenka Praha, Florenc – Praha, Ruzyně je o 10 Kč dražší.
 
Nejrychleji a z jakékoliv části Prahy se k oběma terminálům dostanete taxíkem. Ohlídejte si ale, zda účtovaná cena nepřesahuje maximální cenu stanovenou Magistrátem hlavního města Prahy. Například z holešovického nádraží je to přibližně 500 Kč plus příplatek za případná provozní čekání. Pokud je celá trasa volně průjezdná, lze počítat s jízdní dobou kolem třiceti minut. Podobnou cenu i jízdní dobu můžete očekávat z ostatních míst centra Prahy.
 
Více lidem se může vyplatit jízda se smluvními přepravci letiště. Společnost CEDAZ, která provozuje i pravidelnou veřejnou dopravu z ulice V Celnici, nabízí přepravu až osmi osob z jakéhokoliv místa Prahy. Čtyřčlennou skupinu z centra přepraví na letiště za 480 Kč.

Společnost si však vyhrazuje právo, doplnit minibus až do kapacity osmi osob dalšími cestujícími. V případě, že vás bude cestovat více nebo budeteli trvat na individuální přepravě, bude vás cesta stát 960 Kč. Stejná cena však platí i pro cestu z oblastí mimo centrum Prahy, což už může být ekonomicky výhodné.

Pomineme-li hromadnou dopravu, je častým řešením individuální doprava na letiště. Vezete-li na letiště své blízké či šéfa nebo souseda, je optimálním řešením využít jedno z dvou parkovišť Kiss&Ride. Protože jsou primárně určena jen pro rychlé vyzvednutí či vyložení cestujících, je na nich prvních patnáct minut parkování zdarma. Pokud tam však budete stát déle, připravte se zaplatit 100 Kč za každou půlhodinu.

Nechcete-li si čekání na zpožděný přílet krátit okružní jízdou kolem letiště, je možné využít parkovací garáž Parking C. Sazba střednědobého parkování je 50 Kč za hodinu, první dvě hodiny jsou o 10 Kč levnější.



Kolik stojí parkování u letiště

Většina letů na pražském ruzyňském letišti je odbavována z jednoho ze severních terminálů. Nejbližším objektem, kde lze v jejich blízkosti zaparkovat auto, je pětipodlažní budova Parkingu C. Oba terminály jsou vzdálené 2 až 3 minuty chůze. Parkovné lze platit hotově nebo kartou v samoobslužných pokladnách. Za 1. a 2. den parkování zaplatíte po 500 Kč, 3. i 4. den vás každý vyjde na dalších 400 Kč. Pětidenní až čtrnáctidenní parkování stojí 2000 Kč.
 Parkovací stání však nejsou hlídaná. Ti, kdo se bojí zlodějů, mohou využít hlídaného parkoviště s kapacitou 104 míst, které je umístěno v 2. podlaží téže budovy. Zde za první 2 dny zaplatíte po 650 Kč, při dlouhodobějším stání je cena za den nižší. Týden vás vyjde na 3050 Kč, po 14 dnech očekávejte účet na 4250 Kč.

Letiště Praha nabízí ještě jednu možnost parkování. Nevadí-li vám 10 minut chůze nebo krátká jízda MHD, můžete po předchozím e-mailovém objednání parkovacího lísku na adrese levneparkovani@prg.aero využít Parking D. Za týdenní parkování zaplatíte 1200 Kč. V případě dvoutýdenní dovolené cena činí 1900 Kč, což není o mnoho méně než při využití Parkingu C.

V blízkosti letiště jsou i jiné možnosti parkování. Pokud na sjezdu z rychlostní silnice R7 budete sledovat navigační značky „Go parking“, dorazíte do stejnojmenného areálu. Doprava na méně než čtyři kilometry vzdálené letiště probíhá kyvadlově minibusem. Samotná cesta netrvá ani pět minut, je však potřeba počítat s jistou časovou rezervou. Po příletu je možné si minibus telefonicky objednat.

Bezpečnost vozu je zde zajištěna fyzickou ostrahou. Navíc je celý areál monitorován kamerami napojenými na bezpečnostní agenturu. Jedno- až devítihodinové stání stojí 100 Kč, deset až devatenáct hodin vyjde na 200 Kč. Za 1. i 2. den zaplatíte po 300 Kč, 3. den je za 200 Kč. Při delším stání si za každý další den připlatíte 100 Kč. Po týdnu si tedy musíte připravit 1200 Kč, po čtrnácti dnech 1900 Kč. V ceně parkovného je i doprava mikrobusem.

Na podobném principu je založena i služba Přijeď a leť. Její výhodou je nižší cena, nevýhodou pro někoho může být, že místo pro parkování je vyhrazeno na zahradě rodinného domu. Cena za jeden den parkování včetně dopravy na letiště a zpět je 200 Kč, za dva až tři dny zaplatíte celkem 300 Kč. Týden vyjde na 600 Kč, 14 dní stojí 1200 Kč.

Autoři:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...