Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Je den, nebo noc? Ramadán na severu, kde slunce nezapadá

Asie

  6:13
PRAHA - Na úplném severu Norska v Tromsö se vzhledem k nepřetržité tmě dá v zimě spíše jen tušit, že je venku zrovna den. Zato v létě v tomto městě, vzdáleném vzdušnou čarou 350 kilometrů od polárního kruhu, slunce vůbec nezapadá. Dovolenkáři jsou půlnočním sluncem unešení a spousta Norů se těší z toho, že mají více času na rybaření a jízdu na kajaku. Pro tisícovku v okolí žijících muslimů je ale světlo dost velký problém, píše agentura DPA.

Tromso, Norsko. foto: Wikimedia

Během ramadánu drží totiž muslimové od rozbřesku do západu slunce půst. Vzdávají se při něm jídla, pití, kouření i sexu. Postní měsíc letos připadá na vrchol léta. "Nikdy jsem neslyšel o muslimovi, který by se pokusil dodržet půst 24 hodin denně," říká Ake Sander, odborník na náboženství z univerzity ve švédském Göteborgu. "Bez potravy by to možná po celou dobu přežil. Bez vody ale určitě ne." Aby mohli praktikovat svou víru, musí si muslimové na severu pomoci jinak.

Žádná pravidla neexistují

Tím, že se ramadán každý rok o 11 dní posouvá, nemuseli skandinávští muslimové podobný problém dlouho řešit. Teď se ale postní měsíc každým rokem přibližuje letnímu slunovratu. Letos začíná tuto sobotu, 28. června. Generální tajemník Norské islámské rady Mehtab Afsar se v pondělí vydal do Tromsö, aby místním pomohl nalézt řešení. "Zdejší muslimové se shodli, že se budou řídit podle času platného v Mekce," říká Afsar.

Ramadán je pro věřícího výzvou, ale neměl by jej ohrozit, myslí si. Malé děti, těhotné ženy a nemocní jej proto nemusí dodržovat. "Pokud lékař řekne, aby půst nedrželi, tak to dělat nemusí."

Také na severu Finska si spousta muslimů našla svůj vlastní způsob, jak se postit, když slunce nezapadá. Předepsat jim nějaký způsob, to by nefungovalo, myslí si odborník na náboženství Sander. "Muslimové pocházejí z nejrůznějších zemí a zachovávají tak rozdílné tradice." Mešitu v severofinském Oulu navštěvují věřící více než dvacítky národností. Někteří věřící mají takovou disciplínu, že půst přeruší jen na hodinu nebo dvě, kdy město zahalí jen o málo tmavší závoj, říká předseda Islámské společnosti severního Finska Abdul Mannan. "Většina se ale řídí podle Mekky."

O víkendu se v Oulu sešla řada z 1500 zdejších věřících, aby půst přerušili společně. Podávala se jídla z Afriky, Ameriky, Asie i Evropy. "Je to opravdu vzrušující," řekl Mannan, který do Finska přišel před mnoha lety z Bangladéše, aby tu získal doktorát z geologie, a už zůstal. Dnes 58letý muž kromě dobrovolnické činnosti pro islámskou společnost vyučuje na univerzitě. Jeho děti jsou na půst na severu zvyklé.

Půst 16 hodin? Jde to. Musí

V norské metropoli Oslu, kde žije Afsar, jsou muslimové v porovnání s Oulu zhýčkaní. V hlavním městě mohou věřící jíst a pít každou noc od 23:00 do 3:00 ráno. "Noc tu tvá asi čtyři hodiny, proto jsme se rozhodli, že se budeme řídit norským časem," říká Afsar.

Nemyslí si přitom, že by dodržování půstu bylo na severu obtížnější, než je tomu na jihu. "Ve Skandinávii je přes léto asi 16 nebo 17 stupňů," říká muslim. V zemích ležících blízko rovníku musí lidé při teplotě mezi 35 a 40 stupni dodržovat leckdy až 16hodinový půst. "Člověk se hrozně potí a má velkou žízeň," říká Afsar. "V těchto zemích je to těžké." To, že ramadán připadá na severské léto, má podle Sandera další výhodu, o prázdninách mohou věřící snáze vycestovat, například do muslimských zemí. "Někteří to dělají, je radost prožít tuto tradici s přáteli a rodinou."

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...