Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Po stopách UNESCO: Kapská květinová oblast a diamantový důl Kimberley

Cestování

  6:33
Když to jde, tak si večer před spaním postavíme auto tak, aby zadní levé okénko bylo namířeno na východ. Jakmile se totiž ráno ukážou první sluneční paprsky, začnou mi svítit přímo do tváře, což pro mě znamená velmi příjemný začátek nového dne a také první úkol, probudit moji druhou polovičku.

Dnešním cílem je unikátní květinová oblast, která představuje osm chráněných oblastí pokrývajících přes 550 000 hektarů a jedná se tak o jedno z nejbohatších území výskytu rostlin na světě. foto: Alexandr Bílek

Rychle si uděláme snídani, dáme si studenou sprchu, u které se kocháme nádhernou, také se probouzející přírodou. Pár fotek je příjemná nutnost, zabalíme a odjíždíme. Měli byste vidět tu sehranost. Každý den děláme hromadu nacvičených drobných úkonů, každý ví, co má dělat, ať se jedná o úklid, praní prádla, rozbalování nebo skládání postele, doplňování vody na sprchování, vaření, psaní deníku atd. Prostě zautomatizované pohyby.

Jak si usteleme, tak se probudíme

Včera večer jsme to zapíchli právě tady u silnice, v nízké, jemně se pohupující trávě, kde projelo tak jedno auto za hodinu. Vzduch byl průzračně čistý a vlhký, asfaltka rovná a tmavá, jako by byla postavena včera a jejíhož konce se nedá dohlédnout. Silnici lemují telegrafní sloupy a občas se u našeho auta mihne i nějaká ta překvapená gazela, která někde šikovně dokázala překonat vysoký plot a nyní zmatkuje. Tomu všemu v kombinaci se zapadajícím sluníčkem, které během patnácti minut dokáže vystřídat snad všechny oranžové a červené odstíny, se nedá říci jinak než NÁDHERA. A to všechno je prosím pěkně jen pár kilometrů za rušným Kapským městem.

UNESCO: Kapská květinová oblast

Dnešním cílem je unikátní květinová oblast, která představuje osm chráněných oblastí pokrývajících přes 550 000 hektarů a jedná se tak o jedno z nejbohatších území výskytu rostlin na světě. Její rozloha tvoří 0,5 % rozlohy Afriky, ale nachází se zde skoro 20% její flóry. Lze zde pozorovat unikátní ekologické a biologické procesy spojované s vegetací fynbos, která se nachází pouze zde. Rozmanitost a hustota flóry je v této oblasti vůbec největší na světě.

Ojedinělé území, nacházející se od Kapského města na sever podél atlantického pobřeží, je zapsáno na seznamu přírodního a kulturního bohatství UNESCO. Jenže jsme tu již potřetí v období, kdy nekvete vůbec nic. Podle místních je nejlepším obdobím pro návštěvu srpen a září, no a nyní je duben. Přesto jsme jako věční a nenapravitelní optimisté trochu doufali, že až se ráno probudíme, příroda se zblázní, což se výjimečně stát může a my tu nádheru přece jen uvidíme. Ale protože máme dostatečně bujnou fantazii, dokážeme si vypomoci představou, jak to asi tady může vypadat. Místní ale pyšně pochybují, že tak velkou fantazii prý určitě nemáme. 

Ta krása je prý nepředstavitelná. Nekonečné pláně plné metrových keřů, které rozkvetou ve všech možných myslitelných barvách jsou prý divadlo, nad kterým nutně musí všichni kroutit hlavou. O této oblasti se prý povídá, že ji vystihují dvě slova, pustina a magie. Semínka pestrobarevných sedmikrásek, kosatců, mečíků, lilií, aloe a dalších květin čekají pod zemí na první kapky deště, který přichází často jen jednou za rok. Nachází se zde asi 4000 rostlinných druhů, kdy každý reaguje úplně jinak a tak rozkvétají v různých obdobích a v různých časech. 

Důležitým faktorem je ale teplota, květy se jen zřídka otvírají před 10.hodinou, a když je zataženo, neotevřou se vůbec klidně několik dní. Obecně se dá říci, že když je teplota pod 15 stupňů, zůstávají květy zavřené, aby vítr neodvál jejich pyl. Některé způsoby rozmnožování rostlin jsou fantastické, jsou přizpůsobeny požárům a semena jsou roznášena hmyzem. Také zdejší endemické rostliny mají pro vědu mimořádný význam.

Největší poštovní schránka na světě

Dnešní průjezd přes květinovou oblastí a dále do města diamantů Kimberley znamenal téměř tisíc kilometrů. Již jsme oblastí dříve projížděli a víme, že zde nejsou žádné pamětihodnosti, které by stály za zdržení. Ne že by se zde nedalo toulat po okolní krajině, ale nemáme příliš času, takže jedeme jen po nejlepších místech. Výjimkou je snad jen největší poštovní schránka na světě ve městě Calvinia, asi 600 km od města Kimberley. Schránka, bizardně se tyčící přímo u silnice, je nepřehlédnutelná, jedná se vlastně o starou, na výšku postavenou a červeně natřenou cisternu. No a i když pohledy nikdy neposíláme, museli jsme v tomto případě udělat výjimku. V místním muzeu jsme si zakoupili vyhlášenou džemovou pochoutku, kterou připravují snad úplně ze všeho co roste, dokonce i z trávy! překrytou jen starými novinami a převázanou gumičkou a vedle na místní poště jsme si vystáli frontu na pohledy a známky, které jsme nakonec slavnostně vhodili do obří schránky. Protože pohledy ani po pár měsících nedorazily, vypadá to, že schránku vybírají tak jednou za rok, a nebo možná nikdy. Tak uvidíme. 

Kimberley a největší ručně vytvořené dílo na světě

V Kimberley jsem byl s dcerou v roce 2009, nyní jsme si výlet chtěli zopakovat. Oblast je známá jako rozsáhlé diamantové pole. Vše se změnilo v roce 1866, kdy si jeden chlapec všimnul malého blýskavého kamínku na břehu řeky Orange, asi 120 km od Kimberley u města Hopetown. Mezitím, co se zpráva šířila, našel jeden pastevec obrovský, 83,5karátový diamant. O diamanty se zakopávalo úplně všude, vesničaně je měli dokonce ve stěnách svých domků. Od roku 1871 začali dělníci kopat na místě dnešního Kimberley s takovým zápalem, že vykopali ručně obrovskou díru, která se nakonec stala největším ručně vytvořeným dílem na světě. Jáma má 240 m do hloubky, vytěženo bylo přes 22 milionů tun zeminy a bylo získáno více než 14 milionů karátů (karát má 0,2 g). 

Ta krása je prý nepředstavitelná. Nekonečné pláně plné metrových keřů, které...
Včera večer jsme to zapíchli právě tady u silnice, v nízké, jemně se pohupující...

Jáma to je obrovská, a tak se nejmenuje jinak než BIG HOLE. Kimberly tak bylo jedno z nejbohatších měst Afriky, lékaři zde měli ty nejmodernější přístroje, o kterých se mohlo zbytku Afriky jen zdát. V areálu si můžeme prohlédnout zajímavé předměty z té doby: lékařské ordinace, luxusně vybavené vagóny, čerpací stanici, prodejnu luxusních bot, prostě všechno. 

Prasklo nám sklo a brutální kontrola na křižovatce

Sakra, prasklo nám čelní sklo, a tak se ho musíme pokusit nějak zachránit, na nové rozhodně nemáme. Afričané si z takové malichernosti nic nedělají, často mají skla zničena tak, že přes ně vůbec nevidí. 

K večeru jsme si poseděli v jedné kavárně na rohu ulice a se zájmem jsme sledovali ruch jak na křižovatce, tak na přilehlých chodnících. Loni se nás pokusili dva zmetci přepadnout dost hnusným a lstivým způsobem, ale protože jsme na tuto situaci byli připraveni, nic se nestalo. Před pár lety jsem zase zažil přepadení obchodu, kdy jeden hajzlík rozbil výlohu tyčí a pak využil zmatku, něco pobral a zmizel. Také jsem viděl z protějšího chodníku, jak motorkář vytrhnul kabelku nějaké ženě. Z toho se dá usoudit, že policisté zde mají opravdu plné ruce práce. Kriminalita tu musí být obrovská a každý den jich několik zemře. Z tohoto důvodu nás nepřekvapila scéna, která proběhla velmi rychle a asi 20 metrů od nás. 

Největší poštovní schránka na světě Dnešní přejezd skrz květinovou oblast a...

Dvě policejní auta v běžném provozu zabrzdila u kraje silnice, vyskočilo osm policistů, a protože se jim jeden týpek vůbec nelíbil, velmi nevybíravým až brutálním způsobem ho prohledali. Před zraky stovek lidí. Jak ponižující. Všechno mu z tašky vysypali na chodník a musel se podrobit i kontrole svého těla. Jednalo se evidentně o namátkový policejní zátah na jednoho kluka, který si jen tak šel po silnici. Pokud bych v této zemi nebyl svědkem nebo i terčem hajzlíků, kteří loupí a ubližují, tento styl kontroly by mě hrozně naštval. Ale tentokrát jsem na to ani neměl radikální názor. Protože u něj nic nenašli, tak mu alespoň vše pomohli uklidit do tašky, poklepali ho kamarádsky po rameni a odjeli. No aspoň tak, je fajn, když policisté dokáží vyjádřit omluvu.  Odjíždíme do Johanesburgu, přiletí moje dcera a bude s námi dva týdny cestovat po Botswaně.

Autor: