6. prosince 2016 5:59 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Klidný a kontrastní jih Anglie. Bezdomovci žijí vedle nejdražší britské lokality, říká Češka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Pavlína Kindlová v Anglii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavlína Kindlová v Anglii | foto: Archiv Pavlíny Kindlové

Pavlína Kindlová navštívila Velkou Británii osmkrát, načež se rozhodla, že je jí tato země natolik blízká, že by tam chtěla studovat. Letos v září započala roční magisterské studium v jihoanglickém Bournemouth. Během zatím dvouměsíčního pobytu zjistila, že jih Anglie se svým počasím absolutně vymyká klasickému britskému počasí, a že se svými plážemi a útesy může rovnat Karibiku. Britští senioři navíc podle ní bývají mnohem příjemnější, než ti čeští.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
První na mysl mi přišlo to známé klišé, všichni jsou tu milejší a víc se usmívají. Již nejednou se mi stalo, že mě lidé v obchodě pustili před sebe ve frontě, protože jsem měla jen pár věcí. Bournemouth je asi nejznámější britské letní letovisko a zároveň se sem stěhují lidé v důchodu. Zajímavým kontrastem je, že tu najdete nejluxusnější oblast v celé Británii tzv. Sandbanks, kde jsou ceny pozemků dokonce čtvrté nejdražší na světě, a na ulicích není možné si nevšimnout lidí bez domova. Senioři se zde bezhlavě necpou do dopravních prostředků a jsou překvapení, když je pustíte sednout a vehementně vám děkují. Na druhou stranu není nic překvapivého vidět během mrazivé páteční noci osmnáctileté dívky válet se opilé a spora oděné na chodníku před klubem. Britové často neumí moc pít, alkohol je tu v hospodách hodně drahý, takže se zejména mladí co nejrychleji opijí tzv. predrinks doma a pak už stačí opravdu málo. Překvapilo mě také obrovské množství psů, přijde mi to skoro jako v Praze. Britové své psy milují. Ovšem tady se jejich miláčci prohánějí na plážích a koupou v moři. Asi to bude právě tím mořem, ale život je tu obecně pomalejší, než když jedete například do Londýna, přitom do hlavního města to odsud trvá dvě hodiny vlakem.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nedá se říct, že bych s něčím narazila, britská kultura je přece jen stále evropská a není natolik odlišná. Možná víc uklízím a vadí mi, že spolubydlící nechávají v kuchyni špínu, takže se jim občas snažím domluvit. Co mne však nikdy nepřestane udivovat je to jejich nezouvání. Všude po bytě chodí v botách, ve kterých přišli z venku, navíc spousta domů má na veškerých podlahách koberce. Nevím, jak je udržují čisté.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Tak všichni o mně ví, že opravdu postrádám knedlíky a pořádný chleba. Tím bílým bez kůrky se tu člověk za chvilku přejí. Také je tu složitější najít některé základní ingredience k vaření a pečení, jelikož se tu prodává obrovské množství hotového jídla, které stačí jen ohřát. Kvalita potravin je však vyšší než v Česku. Ačkoli žiji u moře, zjistila jsem, že je velmi těžké tu najít restauraci s rybami a mořskými plody. Klasické fastfoody s fish and chips jsou všude, ale najít dobře připravenou a nesmaženou rybu už je celkem oříšek. Zatím jsem nic českého nevařila, v podmínkách studentského bydlení to není zcela jednoduché, ale snad to napravím.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
První věcí je samozřejmě levný alkohol a Praha. Spousta Britů, které potkávám, v Praze byli a říkají, že je to nádherné a historické město, anebo tam chtějí jet. Někteří z nich si vzpomenou i na nějaké tradiční české jídlo, které ochutnali. Pak už se znalosti o Česku spíše tříbí, sportovní fanoušci znají samozřejmě Berdycha nebo Čecha.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku samozřejmě sleduji, i když o něco méně než doma, nemám na koleji televizi a BBC si velmi pečlivě hlídá online vysílání a patřičně ho zpoplatňuje. Informace se tak dozvídám hlavně z internetu. Sleduji nejvíce to, jak se vyvíjí situace kolem brexitu, to je to pro všechny tady velké téma. Ještě jsem nenarazila na člověka, který volil odchod z EU, ale to je hlavně tím, že se pohybuji mezi studenty, cizinci a vysokoškolsky vzdělanými lidmi. Jinak politika se tu samozřejmě od té české liší. Pokud na politika vyjde najevo nějaká nepravost, ať je sebemenší, většinou dobrovolně odstoupí z funkce. Přála bych si, kdyby něco takového bylo zvykem i u nás.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

apeAlena Pecháčková
  • 1Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.