Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Královské a jedno z nejstarších českých měst. Za historií do Kouřimi

Cestování

  5:20
Není mnoho měst, která by se mohla pochlubit tak dlouhou historií jako právě Kouřim, bývalé královské město a jedno z vůbec nejstarších měst u nás.

Muzeum Lidových staveb Kouřim - praní prádla foto: www.muzeumkolin.cz

Hradiště dávného slovanského osídlení prokazatelně bylo poblíž místa, kde se dnes rozkládá Kouřim, již v sedmém století. Pozorný návštěvník – především milovník historie – dnes městem prochází často i s poněkud pochmurnými pocity. Ještě ve středověku toto místo zažilo okamžiky slávy a nebývalého vzestupu – soupeříc leskem a bohatstvím směle s tehdejší Prahou, o blízké Kutné Hoře nemluvě, v pozdějších staletích však upadlo zcela do zapomnění.

Pozoruhodná památka. Zázračná Svatá Hora v hornickém kraji

V polovině 16. století Kouřim zchudla konfiskacemi v odvetu za účast v protihabsburském povstání. Za třicetileté války byla několikrát vydrancována. V rozvíjejícím se kapitalismu v 19. století zůstalo město stranou hlavních silničních tahůa mimo hlavní železnice. Nevznikl tu významnější průmysl – a město zřejmě proto podnes v některých svých částech jakoby dýchalo zakonzervovanou atmosférou 19. století. Pozitivním aspektem takto komplikovaného vývoje je (kromě pocitu jisté starobylosti města) uchování značného množství historických památek, které nepadly všanc překotnému tempu modernizace.

Ačkoli není vyhlášenou turistickou destinací, nabízí Kouřim turistům překvapivě mnoho zajímavostí. Na jedné straně jsou v ní historické stavební památky, na druhé straně tu mnohé láká jeden z nejzajímavějších vesnických skanzenů u nás. To vše zasazeno do rámce překvapivě pestré podzimně zbarvené polabské přírody, zejména v údolí Vavřineckého potoka, zde nazývaného Kouřimka. A čeho především bychom si jako návštěvníci měli v Kouřimi povšimnout?

Na rozlehlém náměstí, které s plochou 1,6 ha patří k největším v českých městech, rozhodně nelze řadu historických památek přehlédnout. Dominantou je arciděkanský kostel svatého Štěpána ze 14. století se dvěma mohutnými věžemi. Patří k nejcennějším gotickým chrámovým stavbám u nás. Navzdory mnoha požárům, které chrám postihly, si sv. Štěpán uchoval v podstatě dodnes svůj středověký vzhled, jejž měl v době, kdy byl vystavěn. Renesanční zvonice stojící vedle má zvony umístěné „hlavou dolů“. Je tím – spolu s kostelem v Rovensku pod Troskami – jedna ze dvou u nás, v nichž jsou zvony instalovány takto obráceně. Než půjdete dál, měli byste vědět, že se pod kostelem nachází cenná raně gotická krypta svaté Kateřiny. Nyní, mimo turistickou sezonu, nemá stanovenu otvírací dobu – prohlídku nutno domluvit předem –, návštěva však skutečně stojí za to.

Kryptu zdobí hvězdicová osmiboká klenba vyzdobená gotickými malbami znázorňujícími umučení sv. Kateřiny, umučení Krista a anděly hrající na dobové hudební nástroje. Dodnes má Kouřim fortifikační systém, který je z větší části zachovalý. Stále existující část hradebního systému měří 1250 metrů. Po hradbách vede naučná stezka příznačně nazvaná Středověké opevnění města Kouřimi. To se začalo stavět již ve 13. století. Většina dochovalého zdiva je původní. Vprůběhu staletí vzaly zasvé kouřimské brány, s výjimkou jediné – hranolovité dvoupatrové věže Pražské brány. Zajímavá místa – devět zastavení – celé trasy jsou osazena informačními tabulemi. Naproti někdejší Olešské bráně stojí zajímavý barokní kostelík Panny Marie Pomocné, připisovaný staviteli J. B. Santinimu.

Před Kouřimí se nacházejí dva zámečky: Diblíkov a Molitorov. Na snímku Molitorov

Půjdeme-li dále, dorazíme k atraktivnímu cíli všech návštěvníků města. Je jím zdejší Muzeum lidových staveb. Od svého založení v roce 1972 zprostředkovává veřejnosti seznámení se stavebními památkami lidového stavitelství z oblasti Čech. Svým nadregionálním záběrem se kouřimský skanzen liší od všech ostatních; ty se tematicky vážou vždy ke konkrétnímu regionu. Spatříme tu stavby z Posázaví, Podblanicka, Polabí, Podbrdska i z okolí Berounky, ale i ze severočeských Sudet z oblasti Labských pískovců.

Muzeum prošlo v nedávné době úpravami, které mu nepochybně prospěly. Koncepce muzea předpokládá rozšiřování o řadu dalších stavebních objektů. Jsou přeneseny z původních stanovišť – připravené, aby je zde znovu postavili. Vzimním období bude skanzen otevřen pro konkrétní národopisné akce: 25. listopadu, 4. prosince zde proběhne Svatomikulášská obchůzka; o adventu tu bude 18. prosince Zlatá neděle, a otevřeno bude i 7. ledna 2017 pro projekt Tříkrálová koleda. Početnější skupiny lidí se mohou domluvit i na návštěvě mimo tyto dny.

Klášterní Skalice, malá vesnice na sever od Kouřimi, nepatří k známým a atraktivním výletním cílům. Přesto byste ji, zbude-li vám čas, neměli vynechat. Nedaleko nepřístupného zámku spatříte – jako jediný dochovaný pozůstatek někdejšího, později zaniklého cisterciáckého kláštera – zbytek jednoho ze čtyř gotických pilířů v křížení hlavní a příčné lodi. Klášterní areál byl vypálen za husitských bojů v roce 1421.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!