Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Lidé v Brdech: Jak se běhá za ‚zelenou hradbou‘ a zrušeným zákazem vstupu

Cestování

  17:39
Šárka Spáčilová tráví čas v Brdech od dětství. „Zajímavý pro nás byl samozřejmě zákaz vstupu, který povzbuzoval fantazii, co se asi za tou zelenou hradbou děje,“ říká. S otevřením velké části bývalého vojenského újezdu se jako aktivní běžkyně dostala do míst, o kterých mohla dřív jen snít. Jak se v Brdech běhá?

Jak se běhá za zrušeným zákazem vstupu. foto: Šárka Spáčilová

Podívejte se na Brdy očima Šárky Spáčilové

Posezení pod vrcholem Kloboučku je oblíbená zastávka. Je pěkné napít se ve...
Kolem Padrťských rybníků je radost běhat.

Lidovky.cz: Co pro vás znamenají Brdy?

Brdy mě doprovázejí životem již od mala, už jako dítě jsem vnímala jejich magičnost, tajemnost a přírodní bohatství, často jsme s rodiči chodili do lesa na procházku, na houby a na borůvky. Zajímavý pro nás byl samozřejmě zákaz vstupu, který povzbuzoval fantazii, co se asi za tou zelenou hradbou děje. Dnes pro mě jsou nádherným kusem přírody, kam si chodím zasportovat a psychicky odpočinout, který poznávám a postupně ukazuji dětem.

Lidé v Brdech na serveru Lidovky.cz

V roce 2016 se veřejnosti otevřela velká část vojenského újezdu Brdy. Návaly turistů se zatím nekonají. O co přicházejí? Server Lidovky.cz oslovil odborníky, historiky, sportovce, podnikatele i turisty. Každý z nich zde v průběhu léta představí svůj vlastní vztah k Brdům doslova vlastníma očima - přes sérii fotografií.

Přečtěte si:

Lidovky.cz: Kolik času v nich trávíte?

Zatím se mi daří strávit v nich jedno dvě dopoledne nebo odpoledne každý týden. Kromě samotného běhání často s mladším synem v průběhu pracovního týdne s kočárkem vyrážíme na fotografické výpravy nebo prozkoumat místa, kde jsem zatím nebyla.

Lidovky.cz: Jaké je v Brdech vaše nejoblíbenější místo?

Moc ráda navštěvuji výhled na Houpáku, obrovské, a nejen historické kouzlo, má pro mě brdský Olymp Plešivec, pravidelně vybíhám kultovní Stožec na Hřebenech. Mám ráda místa s tajemstvím, s historií, s duší. Asi nedokážu vybrat jen jedno místo. Za návštěvu určitě stojí vrch Praha, se svými vyhlídkami a historickými památkami. Tam může mít člověk pocit, že kráčí ve šlépějích pana Čáky, spisovatele a výtvarníka, který krásy Brd přiblížil široké veřejnosti ve svých úžasných knížkách. Další nezapomenutelným místem je vrch Třemšín a jeho okolí v jižních Brdech. Při procházce po turistických cestách tam člověk uvidí památky, nádhernou přírodu, krásný les a divoce rozervané skály a sutě.

Šárka Spáčilová

Šárka Spáčilová

Je mi 35 let, jsem matka na rodičovské dovolené a jako externí redaktorka přispívám do několika médií. Dříve jsem žila v Drahlíně, na hranici CHKO Brdy, nyní již několik let žiji u Dobříše, na okraji brdských Hřebenů a v dosahu CHKO Brdy.

Lidovky.cz: Jaká je podle vás čeká budoucnost?

Záleží to jen a jen na lidech. Pokud se podaří udržet CHKO Brdy jako nezastavěné území, ke kterému se návštěvníci budou chovat s respektem a ohleduplně, bude všem v Brdech krásně. Když v Brdech dostanou prostor nejrůznější podnikatelské záměry, začne probíhat výstavba turistických atrakcí. Bojím se toho, že z přírody a brdského klidu pak moc nezůstane.

Lidovky.cz: A jak by ta budoucnost měla vypadat podle vás?

Líbí se mi představa, že Brdy zůstanou divočinou ve středu Čech, kde člověk může potkat při túře jelena, rysa nebo i losa. Klidné, tiché místo pro sport a odpočinek, kde bude člověku krásně na duši a příroda soužitím s ním nebude trpět.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: