Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Lidé v Brdech: Co zůstane příštím generacím? Brdy očima kritika CHKO

Cestování

  6:00
Spoluzakladatel Vojenského historického sdružení Brdy Petr Ježek nešetří kritikou současné propagace turismu v nejmladší CHKO v Česku. „Jsem rád, že jsem ještě měl to štěstí a zažil Brdy ‚vojenské' - opuštěnou, liduprázdnou a tichou krajinu hlubokých lesů, širokých plání a průzračných potoků,“ říká.

VÚ Brdy byl po dlouhé roky krajinou, kde se jen občas rozléhala ozvěna výbuchů dělostřeleckých granátů, častěji střelba z ručních zbraní a také zvuk motorových pil dřevařů, ale po většinu času klid a zadumanost lesů a plání nic nerušilo. foto: Petr Ježek

Podívejte se na Brdy očima Petra Ježka

Krajina Čech a Moravy je po staletí přetvářena člověkem a z pralesů se dávno...
VÚ Brdy byl po dlouhé roky krajinou, kde se jen občas rozléhala ozvěna výbuchů...

Lidovky.cz: Co pro vás znamenají Brdy?
Centrální Brdy pro mne vždy byly především rozlehlou krajinu, která alespoň ve srovnání s okolím nebyla v posledních desetiletích zasažena civilizační devastací a kde bylo možno procházet lesy, aniž by celé dny kromě zvěře člověk kohokoliv potkal. Tvář Brd výrazně ovlivnilo založení dělostřelecké střelnice ve dvacátých letech minulého století. S přáteli jsme před deseti lety založili Vojenské historické sdružení Brdy –VHSB.

Nejde nám ale jen o novodobé dějiny, dnes již nevyužívané vojenské objekty, ale také třeba o zaniklé hájovny. Snažíme se zmapovat a zaznamenat i mnohem starší památky, včetně pozůstatků hornické činnosti, ale i vše kolem lesnictví a s ním spojených tradičních řemesel. Nezajímá nás ovšem jen minulost, ale také současnost Brd.

Lidovky.cz: Kolik času v nich trávíte?
Pokud mi to vychází, obvykle se do brdských lesů pěšky vydávám alespoň jednou, ale raději dvakrát týdně. Někdy i na několik dnů.

Lidé v Brdech na serveru Lidovky.cz

V roce 2016 se veřejnosti otevřela velká část vojenského újezdu Brdy. Návaly turistů se zatím nekonají. O co přicházejí? Server Lidovky.cz oslovil odborníky, historiky, sportovce, podnikatele i turisty. Každý z nich zde v průběhu léta představí svůj vlastní vztah k Brdům doslova vlastníma očima - přes sérii fotografií.

Přečtěte si:

Zarůstající základny a zatopené krátery. Takhle vypadá ‚divočina‘ z výšky

Lidovky.cz: Jaké je v Brdech vaše nejoblíbenější místo?
V roce 1969 vyšla kniha skauta, výtvarníka, grafika, heraldika, spisovatele a velkého milovníka Brd, pana Jana Čáky. Nese název „Po Brdech se chodí pěšky“. Ten, kdo chce Brdy opravdu poznat a titulem knihy se bude řídit, jistě si sám pro sebe najde spoustu krásných míst. Kdo vyrazí do Brd na jeden den, ten si může předem naplánovat návštěvu lokalit, uváděných v některém z turistických průvodců, objevujících se nyní jako houby po dešti. Či si načíst trasu na některém z mnoha nových „brdských“ webů.

Lidovky.cz: Jaká je podle vás čeká budoucnost?
Lidé, kteří navštěvovali Brdy v dobách, kdy se do nich nesmělo, si uvědomovali, že porušují zákon. Nebylo jich mnoho a chovali se tak, aby o nich nikdo nevěděl a ve své většině se chovali šetrně i k přírodě. Pokud se nyní do CHKO Brdy vydávají tisíce návštěvníků, najde se mezi nimi bohužel i dost takových, co k přírodě, kterou se pohybují, žádný pozitivní vztah nemají.

V Brdech najdete mnoho míst, odkud se vám otevřou krásné výhledy na zalesněné...

Ano, vojenský újezd byl zrušen a jeho velká část zpřístupněna veřejnosti. Tam, kde dříve nic podobného nebylo, je tedy údajně třeba rychle vybudovat takzvanou turistickou infrastrukturu. Když už ne rovnou multifunkční sportovní areál na vrchu Třemošná, rozhledny, útulny a bufety s klobásami, pivem a zmrzlinou, tak alespoň síť značených turistických cest, cyklotras, běžkařských tras, odpočívadel (bez odpadkových košů – návštěvníky je prý třeba vychovat, aby nic v lesích nic nezanechávali), naučných stezek a Dům přírody. Výstavbou převaděčů mobilního signálu zajistit, aby turisté v Brdech nebloudili a mohli si kdykoliv přivolat pomoc. Kdyby nic z toho v Brdech nebylo, návštěvníci by se do nich totiž patrně nijak nehrnuli.

Mění se celý svět, někteří tyhle změny nazývají pokrokem. Mění se tedy i Brdy. Žijeme v konzumní společnosti. K čemu by se měl dnes někdo učit orientovat se v krajině, když má v chytrém (?) telefonu mapovou aplikaci a GPS? Nebo se obejít alespoň na čas úplně bez telefonu? Elektřiny? Proč chodit pěšky? Možná to ani nebude trvat dlouho a k Domu přírody nás ty tři kilometry doveze turistický (a samozřejmě ekologický) vláček. No a tam se návštěvníci seznámí s tím, co by mohli vidět, kdyby se vydali do okolních lesů. Ale proč by to dělali? Vždyť tady je to vše na jednom místě. A k tomu prolézačky pro děti, zajímavé hry, občerstvení a prodej turistických známek. Takový je dnes trend.

Lidé v Brdech: Oheň jako dobrý sluha. Vřesoviště zachráníme vypalováním, říká šéf CHKO

Zatím se v CHKO Brdy nestaví, ale na příkladech z jiných CHKO víme, že výjimky možné jsou. Daří se udržet automobilovou dopravu mimo území CHKO, ovšem tlak na zprůjezdnění takzvaných „páteřních komunikací“ je značný. Agentura ochrany přírody a krajiny bude za statisícové částky udržovat lidskou činností uměle vytvořená bezlesí a hlídat přírodu, aby si náhodou nedělala, co chce.

Výjimečnost Centrálních Brd, nyní tedy součásti CHKO Brdy, spočívá hlavně ve velikosti a celistvosti lesního celku nezasaženého dopravou, osídlením, průmyslem, zemědělskými aktivitami a nadměrnou návštěvností. Osobně si ale vůbec nejsem jist, zda Brdy takovými zůstanou zachovány i pro příští generace.

Petr Ježek

Petr Ježek

Narodil jsem se před více jak půlstoletím na Podbrdsku, v Hořovicích. V životě jsem vykonával různá povolání, od námořní navigace až po průvodce turistů v zemích Jihovýchodní Asie. V současnosti jsem na volné noze.

Lidovky.cz: A jak by ta budoucnost měla vypadat podle vás?

Když už tedy „zpřístupňování“ Brd probíhá, možná by bylo vhodné trochu přibrzdit s poněkud nezodpovědnou propagací CHKO Brdy. Záměrně se zamlčují omezení, která i po předání území „do civilu“ zůstávají. Naopak, je nutno na ně upozorňovat.

Konkrétně třeba na existenci pro veřejnost uzavřeného území posádkového cvičiště o rozloze stovek hektarů, nadále využívaného Armádou České republiky, na zákaz vstupu do bývalých cílových dopadových ploch a střelnic, které nejsou a ani nebudou pyrotechnicky asanovány. Ostatně dosud není dokončena ani asanace mimo plochy a v těch místech je též v platnosti zákaz vstupu.

I nyní zůstávají uzavřeny stovky hektarů území, které bylo za velké pozornosti...

Osobně bych byl pro to, aby již naplánovaná síť turistických značek a cyklotras nebyla dále rozšiřována a tím by snad mohly zůstat zachovány oblasti, které by byly méně navštěvovány. Zvěř by v nich snad měla klid, který potřebuje. Od vyhlášení CHKO Brdy nebyl již zaznamenán výskyt rysa ostrovida.

Brdy snesou až trojnásobek turistů, říká šéf nejmladší CHKO v Česku

Pokud je někdo závislý na tom, aby byl stále na signálu mobilního operátora, tak ať do
Brd raději nejezdí.

Masová turistika mně osobně nic neříká a tak jsem opravdu rád, že jsem ještě měl to štěstí a zažil Brdy „vojenské“ - opuštěnou, liduprázdnou a tichou krajinu hlubokých lesů, širokých plání a průzračných potoků.

Jakým přínosem pro krajinu a hlavně přírodu jsou tisíce cyklistů a turistů, pohybujících se na místech, která po desetiletí byla navštěvována jen minimálně?

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: