Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Lidé v Brdech: Na munici lze narazit úplně všude. I v rybníku, říká ekolog

Cestování

  6:00
Budoucnost Brd bude zásadně ovlivněna tím, jestli se podaří udržet zdejší největší unikátní fenomén, v České republice už téměř nevídaný - neobydlenost a relativní pustost území, říká bývalý ekolog vojenského újezdu Brdy Karel Urban.

Výjev po výlovu Hořejšího Padrťského rybníka. Na vojenskou munici lze narazit v Brdech úplně všude. foto: Karel Urban

Podívejte se na Brdy očima Karla Urbana

Raci bahenní z Dolejšího Padrťského rybníka, kteří byly sesbíráni a přeneseni...
Ani Brdům se nevyhnuly strasti všedních dnů. Odložený odpad z autoservisu na...

Lidovky.cz: Co pro vás znamenají Brdy?

Brdy jsem začal vnímat od mala asi jako každý Příbramák díky přítomnosti dělostřelců v Brdech. Hlasité dunění a sem tam drnčení hrnků v kredenci patřilo ve své době k běžnému koloritu obyvatel v okolí Brd. Později, ještě za minulého režimu, jsem se odhodlal k prvním výletům do Brd, nejdříve na kole, pak s fotoaparátem vyzbrojen informacemi z knih od Jana Čáky. A nakonec jsem měl to štěstí a mohl jsem v Brdech pracovat. Brdy se pro mě staly životním stylem.

Lidé v Brdech na serveru Lidovky.cz

V roce 2016 se veřejnosti otevřela velká část vojenského újezdu Brdy. Návaly turistů se zatím nekonají. O co přicházejí? Server Lidovky.cz oslovil odborníky, historiky, sportovce, podnikatele i turisty. Každý z nich zde v průběhu léta představí svůj vlastní vztah k Brdům doslova vlastníma očima - přes sérii fotografií.

Přečtěte si:

Co zůstane příštím generacím? Brdy očima kritika CHKO

Lidovky.cz: Kolik času v nich trávíte?

Hodně. Od roku 1990 jsem Brdy pravidelně navštěvoval jako nadšený turista, od roku 2008 v Brdech pracuji, takže velkou část pracovního týdne trávím v Brdech. Musím se ale přiznat, že několik let jsem Brdy o víkendech nenavštěvoval, protože okolí Příbramska nabízí i moji další lásku, a tou je Povltaví, které navštěvuji od dětství a v jehož blízkosti jsem vyrůstal. Takže poslední léta rozděluji svůj čas mezi Brdy a Povltaví a je mi fajn.

Lidovky.cz: Jaké je v Brdech vaše nejoblíbenější místo?

Brdy jsou i díky nepřekonatelné hranici bývalého vojenského újezdu nezasaženy civilizací a proto lze říci, že jsou nádherné v celém svém rozsahu. Návštěvníkům nabízí celou škálu nádherných lokalit, od monstrózních smrkových porostů po solitérní majestátní buky, přes jedinečné geologické útvary s přirozenými výhledy, až po bezlesí tundrovitého charakteru s neopakovatelnými vřesovými poli. To vše je protkané potoky a potůčky horského charakteru, rašeliništěmi nebo podmáčenými smrčinami. Já si svoje oblíbené místo nechám pro sebe, ale nejraději se toulám jen tak, nahodile a nejraději v březových hájích a podél potoků.

Lidovky.cz: Jaká je podle vás čeká budoucnost?

Karel Urban

Karel Urban (uprostřed).

Je mi 52 let a jsem rodilý Příbramák. Moje původní profese je geolog, v roce 1997 jsem se po naplnění maximální expoziční doby v uranových dolech rekvalifikoval na práci v oblasti stavebního zákona a touto činností jsem se živil až do konce roku 2015. V současné době pracuji na Správě CHKO Brdy.

V České republice je do nejvyšších kategorií ochrany území zařazeno 30 oblastí, 26 chráněných krajinných oblastí, včetně CHKO Brdy, a 4 národní parky. Vývoj v těchto oblastech jasně ukazuje, jak se tyto oblasti těžko brání proti různým projektům, ať už komerčním, nebo za účelem rozvoje turistiky. Ukazuje se, že snaha zatraktivnit a komercializovat chráněné oblasti významně převažuje nad základní ideou, proč tyto oblasti dostávají statut ochrany, a tou je ochrana přírody a zachování jejich hodnot. Brdy nebudou určitě výjimkou. Budoucnost Brd bude zásadně ovlivněna tím, jestli se podaří udržet zdejší největší unikátní fenomén, v České republice už téměř nevídaný. Tím fenoménem je udržení zdejší neobydlenosti a relativní pustosti. Budoucnost v Brdech bude významně ovlivněna tím, zda se podaří udržet stavební a dopravní uzávěru a také rozumně aplikovat takzvanou měkkou turistiku.

Vedle toho je potřeba urychleně nastartovat proces obnovy druhové a věkové skladby porostů, kdy je nutné na úkor smrků vysazovat zejména buky a jedle, v minulosti stěžejní druhy v Brdech. To ve svém důsledku povede ještě k lepšímu zachycování vody v krajině a významně lepší odolnosti, zejména proti kůrovcovým a klimatickým kalamitám. A nesmíme zapomenout v této souvislosti na zvýšení druhové rozmanitosti území, díky které se může v budoucnu významně zvýšit rozloha I. a II. zon v Brdech.

Lidovky.cz: A jak by měla budoucnost v Brdech vypadat podle vás?

Tak odpovědí je předešlá odpověď. Pokud se podaří udržet území v současném stavu, budou Brdy rájem na zemi a zároveň je dokážeme účinně chránit.

Autor: