Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Lomy Amerika a důlní skanzen? Český kras kousek za Prahou

Cestování

  6:48
Moravský kras zná kdekdo, Český kras ale znají jen výletničtí fajnšmekři. Leží kousek za Prahou a objevíte tu řadu romantických míst. K těm nejlepším patří ̈lomy Amerika a důlní skanzen Solvayovy lomy. Za týden tu zahajují sezonu a uvidíte v chodu stroje a zařízení, které jindy jen tiše stojí. Po zimě se poprvé rozjede i důlní vláček!

Letecký pohled na lom Velká Amerika, který navzdory zákazu vstupu láká dobrodruhy, jeskyňáře i trampy foto:  Radek Cihla, MAFRA

Těžba bílého, šedého nebo narůžovělého vápence patřila v Českém krasu k řemeslům se staletou tradicí. V bývalém lomu nazývaném Paraple mezi Bubovicemi a Svatým Janem pod Skalou vybudovala společnost Barbora průmyslový skanzen, dokumentující historii těžby a dopravy vápence. Vbudově bývalých kanceláří a skladů si prohlédnete lomové a důlní nářadí a historické fotografie, obrovským lákadlem je také expozice hornictví v důlní štole a hlavně úzkokolejná železnice, po které vás proveze důlní vláček.

Rady před cestou

Kudy do Solvayových lomů?
Pěšky nebo na kole – záleží jen na tom, jestli cestujete s dětmi a jak moc jste ochotni šlapat do kopce. Až k lomu vás dovedou stezky, značené symboly hornických kladívek. Výchozím místem mohou být Bubovice (od parkoviště za vsí 2 km skoro po rovině), Loděnice (3 km do kopce) anebo Svatý Jan pod Skalou (3 až 4 km do kopce po okružní vyhlídkové naučné stezce). Nezapomeňte si vzít svačinu a pití, ve skanzenu není žádná restaurace!

Solvayovy lomy jsou otevřené od začátku května do konce října o víkendech, v červenci a srpnu denně mimo pondělí. Vstup stojí 60 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti, studenty a seniory, jízda vlakem totéž. Více naleznete na www.solvayovylomy.cz

Směr Amerika

Parapletem přehlídka vápencových lomů v Českém krasu rozhodně nekončí, naopak. Ještě slavnější jsou lomy Malá Amerika, Kanada, Mexiko a Velká Amerika u obce Mořina, propojené podzemními chodbami. Znáte je, i když jste tu nikdy nebyli – ve Velké Americe se natáčela řada pohádek, slavný český western Limonádový Joe a loni historický televizní seriál Britannia, zasazený do starověkých dob.

Navzdory tomu, že jde o soukromý pozemek společnosti Lomy Mořina, kam je kvůli nebezpečí úrazu trvale zakázaný vstup, staré lomy, jejich zatopená dna a labyrinty štol přitahují trampy, jeskyňáře, potápěče, milovníky koupání a vůbec celou řadu dobrodruhů. Smrtelných úrazů tu bylo víc než dost, takže vás nebudu navádět k nepravostem a zůstaneme jen na povrchu. Pokud se bez výletu do tmy neobejdete, podívejte se do bočního boxu.

Nejkrásnější vyhlídka na Velkou Ameriku se otvírá ze silnice meziMořinou a Bubovicemi, kdekoho napadne srovnání s americkým Grand Canyonem. Právě tady začíná asi šest kilometrů dlouhá, žlutě značená turistická trasa, která vás kolem lomů Mexiko,Mořinaa Malá Amerika dovede až k hradu Karlštejnu.

Sezonu v Solvayových lomech zahájí jízda vláčky

Přízrak v uniformě

V lomech na Americe se vyskytuje jedno z nejděsivějších českých strašidel, které i v dnešní době dokáže vyvolat nepříjemné mrazení v zádech – Hans Hagen. Přízrak v německé uniformě SS se tu náhle vynořuje ze štol, zase se v nich beze stopy ztrácí a má na svědomí řadu záhadných úmrtí či zmizení.

Výlet za Hagenem

Buď...
Podzemí Amerika se otvírá jednou ročně na oslavu Evropského dne chráněných území, letos v sobotu 20. května. Správa CHKO Český kras na ten den připravila speciální 12 km dlouhou výpravu, jejíž součástí je průchod štolou k lomu Malá Amerika s průvodcem a tajemným Hagenem. Start je v Karlštejně u pošty (8.30–11.00), kde dostanete kartičku na razítka a nejdůležitější informace. Cestou můžete na tematických zastávkách plnit různé úkoly, zaměřené zejména na poznávání přírody Českého krasu. Nutná je baterka a pevná obuv, vstup do štol stojí 50 Kč. Pro velký zájem je nutné si ihned po příchodu do areálu společnosti Lomy Mořina zakoupit časovou vstupenku do podzemí. Více najdete na http://ceskykras.ochranaprirody. cz/sprava-informuje/akce/

..anebo?
Výpravu do podzemí si můžete individuálně domluvit také se spolkem Hagen Mořina, který se o podzemí stará. www.hagen-morina.cz

Přestože pověsti o Hagenovi kolují v mnoha podobách už několik desítek let, začátek mívají stejný. Hans Hagen byl voják wehrmachtu, kterého armáda, ustupující na konci druhé světové války před spojeneckými vojsky, zapomněla v oblasti Českého krasu. Hagen se prý skryl ve štolách u obce Mořina a čekal na pomoc. Jenže ta nepřicházela a muž, odříznutý od informací a ztracený v cizí zemi, čekal ve tmě a chladu tak dlouho, až zešílel. Když pro něj okolní svět a čas přestaly existovat, stal se Hagen součástí temnoty.

Hagenův gong

Pikantnost historek o Hagenovi vylepšuje fakt, že děsivé monstrum lze přivolat – ostatně i ve staré důlní štole v Solvayových lomech ukazují gong, který prý dřív visel v ústí Hagenovy štoly na 3. patře západní části komplexu štol poblíž lomu Malá Amerika. Kus obyčejné rezavé kolejnice a vedle visící železná tyč dřív sloužily horníkůmke zvukové signalizaci, zatímco dnes jimi na sebe upozorníte Hagena. Stačí jediný úder, aby se zvonivý zvuk rozlehl podzemím... a zatímco bude pozvolna doznívat ve vzdálených opuštěných štolách, začne se ve vašem životě odpočítávat poslední rok, protože prý přesně do roka a do dne si pro vás Hagen přijde.

Hagenův gong není původní, tu a tam si jej někdo odnese na památku – viz například ten, který visí v Solvayových lomech. Podobně cenným suvenýrem pro sběratele kuriozit bývá sešit, který se tu občas objeví pro zápisky všech odvážných a bývá zlomyslně nazýván Hagenův pořadník.

Kolem Velké a Malé Ameriky na Karlštejn

Akce ve skanzenu

Netopýři zblízka:
V sobotu 13. května skanzen Solvayovy lomy navštíví ZO ČSOP Nyctalus s ochočenými trvale handicapovanými netopýry, které si můžete prohlédnout, vyfotit, pohladit i nakrmit. Povídání o tajemných zvířatech doprovází prohlídka míst, kde zimují, naučná stezka s úkoly pro děti, výstava a netopýří poradna, kde můžete s odborníky probrat své zkušenosti či problémy s netopýry.

Něco pro hračičky:
V sobotu 10. června se ve skanzenu odehraje jedna z nejoblíbenějších akcí všech technických hračičků, XIV. rotující setrvačníky. Tradiční setkání každoročně přiláká bezmála stovku vystavovatelů, kteří celou sobotu předvádějí staré historické stroje se setrvačníky.

Víte, že...?
Až půjdete z Karlštejna na Mořinu, nad roklí Budňanského potoka si všimněte stařičkého dubu, pod nímž se údajně scházelo sedm loupeživých bratrů, kteří si tam dělili kořist. Hraniční strom se jmenuje dub Sedmi bratří a je zařazen na seznam památných stromů. Jeho kmen měří v obvodu 460 cm a je vysoký zhruba 16 metrů. Naleznete zde rozcestník turistických tras, jedna z nich vás dovede k Bubovickým vodopádům či ke Králově studánce, kde prý rozjímal sám Karel IV.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!