Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Madonna di Campiglio. Údolí trailů a vodopádů

Cestování

  5:48
Jedno z nejstarších italských lyžařských středisek Madonna di Campiglio láká v létě hlavně milovníky vysokohorské turistiky, v posledních letech se ale snaží prosazovat i mezi cyklisty, zejména trailovými nadšenci. Dobrodruzi tu uvítají dolomitské ferraty, rodiny s dětmi zas nenáročné výlety v údolí Val Genova.

Hlavní městečka oblasti Madonna di Campiglio a Pinzolo nepatří k místům, kde by „chcíplnul pes“. V obou městech najdete rušné uličky plné kavárniček, geláta nebo obchůdků se sýry, olivovými oleji či suvenýry. foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Pro bikery

Bikeři budou vyhledávat bikepark Brenta, který obsluhuje kabinková lanovka z Pinzola, na kterou navazuje sedačka vyvážející až na vrchol Doss del Sabion (2099 m), který odkryje pohled na vápencové pohoří Dolomiti do Brenta s typickými strmými štíty.

Ferrata celkově trvala 2-2,5 hod a přivedla nás okruhem zpět do mezistanice...
Druhá červená lajna je jednodušší díky absenci kořenů, pouze to v horní třetině...

Bikepark nabízí oficiálně 4 trasy – jednu modrou, dvě červené a jeden černý úsek, přičemž modrá představuje běžnou šotolinovou cestu, takže tu jsme rovnou přeskočili a jeli rovnou na červenou trať Sfulmini, která má začátek shodný se všemi dalšími tratěmi, tedy dominantou je tu příkrý dřevěný wallride, který se dá samozřejmě podjet a nemusíte se ho ani „dotknout“. Mít ale fotku na wallridu a v pozadí Dolomiti di Brenta? To zas stojí za tu zkoušku odvahy?

Madonna di Campiglio v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 8 h 20 min
  • Celodenní jízdné na lanovku dospělý 32 eur
  • Celodenní jízdné na lanovku roč. nar. 2002 a mladší 22 eur
  • Půjčovna kol www.lacomodabike.it
  • Zapůjčení horského kola (1 den) 25 eur
  • Zapůjčení elektrokola (1den) 40 eur
  • Provozní doba lanovky Denně 8:30 –17:30
  •  www.villafosine.wixsite.com/hotelpinzolo
  •  www.campigliodolomiti.it

Sfulmini je přírodní trail, který nezahrnuje moc umělých překážek, takže si vychutnáte ryzí lesní pěšiny s kořeny i kameny, vše ale v plynulém a poměrně jednoduchém duchu, takže není potřeba ani kola sjezdového, postačí běžné celoodpružené.

Druhá červená lajna je jednodušší díky absenci kořenů, pouze to v horní třetině na kamenech trochu „zadrncá“, jinak se tu projedete ve spoustě vyhlazených klopených zatáček.

Černý trail tu není nijak zákeřný a jeho náročnost je daná jen prudším sklonem klopených zatáček, které jsou tu poměrně vysoké, nicméně díky tomu i bezpečné. Zpestřením jsou sem tam skoky a sem tam dropy z dřevěné lávky, vše se dá ale objet po tzv. chicken line, takže tuto černou trasu zvládnou i průměrní trailoví jezdci.

Z vrcholu Doss del Sabion se však můžete vydat i na řadu cyklistických okruhů nebo neparkových trailů, které jsou značené a popsané v základní mapce bikeparku, která je zdarma k dostání na pokladnách. Vyzkoušet si tak můžete například endurový trail Circina (13,2 km) nebo jedenáctikilometrový sjezd Bandalors, který je jetelný i na pevném kole a odkryje fotogenickou Brentu.

Kam na rodinný cyklovýlet?

S rodinou vyrazte pěšky nebo na kole podél řeky Sarca do údolí Val Genova, které je protkané vysokými horskými vodopády, a je tak známé jako „údolí vodopádů“. K některým se dostanete dokonce i autem, v tomto případě se platí 6 eur za parkovné nebo s kartičkou „DoloMeetCard“ v rámci ubytování je parkovné zdarma.

Hned na začátku údolí se buď po asfaltové cestě na kole, nebo po lesní pěšině pěšky dostanete k nejznámějšímu vodopádu Nardis, který padá až z výšky 130 metrů.

My se údolím dále vydali na kole, kdy byla cesta po celou dobu asfaltová či šotolinová a zhruba ještě dalších 10 km stoupala. V průběhu cesty šlo sledovat měnící se charakter krajiny, která ze zalesněné posléze přešla v otevřené pláně ohraničené příkrými stěnami skal. Cílem nám byla horská chata rifugio Bedole, která nabízela typickou regionální kuchyni. Zpět jsme klesali stejnou cestou.

Kam na horskou túru?

Hlavní startovní čárou pro většinu pěších výletů je Passo Grosté, které dosáhnete pohodlně lanovkou z městečka Madonna di Campiglio (tady už je parkoviště placené -3 eura/den, i když vlastníte zmíněnou DoloMeetCard). My se od výstupní stanice vydali na ferratu Gustavo (č.390), na kterou jsme údajně nepotřebovali žádný sedák nebo helmu.

Zhruba dvouapůlhodinová ferrata nejprve prudce stoupala, načež nás provedla po úzkém skalistém hřebeni a následně traverzovala pěšinou zaseknutou ve skalách, kde bylo občas potřeba přidržet se ocelového lana nebo vystoupat či sestoupat po žebříku. Ferrata celkově trvala 2-2,5 hod a přivedla nás okruhem zpět do mezistanice Boch, odkud nás lanovka svezla zpět do Madonny di Campiglio. Potřebujete opravdu jen vhodnou obuv a dostatek tekutin.

My se údolím dále vydali na kole, kdy byla cesta po celou dobu asfaltová či...

Turistický život v městečkách

Hlavní městečka oblasti Madonna di Campiglio a Pinzolo nepatří k místům, kde by „chcíplnul pes“. V obou městech najdete rušné uličky plné kavárniček, geláta nebo obchůdků se sýry, olivovými oleji či suvenýry. Přes den jsou k drinkům typická prkénka se salámy a brambůrky a večeři tu dostanete klidně i v jedenáct večer.

Kde se ubytovat?

Ubytovaní jsme byli ve vile Fosine v městečku Pinzolo, která nabízí polopenzi, wellness se saunou i vířivkou a venkovní terásku k posezení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!