Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Malajci vás ráno v kanceláři nepozdraví, říká Čech

USA

  7:02
Tomáš Kojetínský se kvůli práci často stěhoval. Naposledy žil v Kuala Lumpur, kde pracoval v malajské firmě. Pro firmu pracuje i nadále, ale nyní už z Česka. Zážitků má ale nespočet. " Po několika hodinách jsem byl opět překvapen a pobaven, když si Malajští kolegové po obědě položili hlavu na stůl a na půl hodiny si zdřímli. Někteří si i lehli do koutu na zem. V Evropě a USA nás firmy upozorňovaly, že za něco podobného je okamžitá výpověď," říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Tomáš Kojetínský

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Po půlnočním příjezdu do rezidence zamluvené firmou mě překvapil působivý výhled z mého balkonu, přímo na nejživější přeneonovanou čtvrť Kuala Lumpuru, včetně slavné monorail. Až jsem za sebou zapomněl zavřít balkonové dveře. Teplý vlhký vzduch mezitím přinášel do mého bytu spoustu komárů, takže jsem první noc nakonec spal u kolegyně. Ráno v práci mě příjemně překvapila neuvěřitelná přátelskost Malajců. Všichni se přišli přátelsky představit a pozdravit „s tím novým“. Myslel jsem si, že už jsem poznal různé přátelské národy, ale Malajci jsou jednoznačně nejpřátelštější lidé, na které jsem kdy narazil. Po několika hodinách jsem byl opět překvapen a pobaven, když si Malajští kolegové po obědě položili hlavu na stůl a na půl hodiny si zdřímli. Někteří si i lehli do koutu na zem. V Evropě a USA nás firmy upozorňovaly, že za něco podobného je okamžitá výpověď. Kapitola sama o sobě bylo vzájemné rozeznávání lidí mezi námi třemi bílými a Malajskými kolegy. My bílí jsme byli v týmu tři, kteří šli snadno rozeznat. Jeden bez vlasů, já, a blonďatá kolegyně. Naopak to bylo horší, většina kolegů v našem 56. patře byly ženy, většina z nich nosila pokrývku hlavy, která měnila barvu každý den, většině z nich začínalo jméno na A a měly v něm ještě další a, a občas si přehazovaly místa v kanceláři. Nakonec nám zbyla k rozeznání jen výška a styl chůze, ale to se po pár týdnech spravilo a rozeznal jsem všechny podle obličeje i jmen. Když jsem si nechal po pár dnech ostříhat vlasy nakrátko, tak další den ráno v práci mě, opět „toho nového“, všichni znovu přišli přátelsky pozdravit a seznámit se.

Kdo je Tomáš Kojetínský?

Je z Prahy, 34 let, a strávil více než 6 let na různých místech v zahraničí, pracovně, studijně i soukromě. Díky zaměstnání v pražské pobočce mezinárodní firmy pracoval půl roku v Německu, půl roku v Itálii, půl roku v Nizozemí. Z delších pobytů byl jeden rok na studijním pobytu na severozápadě Irska, půl roku na studentských brigádách v Chicagu, naposledy dva roky pracovně ve firmě Petronas v Kuala Lumpuru, hlavním městě Malajsie. Pro Malajskou firmu pracuje i nadále, ale pouze dálkově přes internet.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?Poté, co mi v jedné dražší restauraci přinesli půlku kuřete, které se zřejmě teprve vylíhlo z vajíčka, jsem se začal ptát při každé další objednávce na hmotnost jídla. S tím jsem narazil, protože v Malajsii v restauracích hmotnost zásadně neví a neuvádí. Ranní zdravení v kanceláři také nebylo obvyklé. Spousta lidí po příchodu rovnou spustí, jaká byla dnes zácpa na silnicích, nebo jaký je právě módní korejský zpěvák. Zřejmě nejsem typický představitel českých zvyků, ale místní se mi divili, že můj mobil má ještě tlačítka, nebo že si nenastavuji klimatizaci pod 20 °C. Malajci jsou velmi tolerantní a kromě zmíněného vůbec žádné problémy nebyly.

Tomáš Kojetínský

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?

Vždy se rád vracím do Prahy a hned se jdu projít po středověkém centru. Domů z Kuala Lumpur jsem se těšil ještě více, protože jeden z tamních manažerů se nedávno vrátil z rodinného výletu z Vídně a Prahy. Vídeň zhodnotil jako „OK“, ale Praha je „really superb“. Hned se chtěl vrátit, tentokrát prý ale bez dětí. V České republice mi bude rozhodně chybět rovníkové podnebí, kde znají jen dvě roční období – období častých dešťů a období občasných nedešťů. Ale teplo je vždy. Malý rozdíl mezi Kuala Lumpur a Prahou se v tom, jak se nestaráme o technickou a estetickou kvalitu ulic a chodníků. Není problém vidět, jak v Praze na novém chodníku zaparkuje těžké soukromé auto a hned ho rozboří. V Kuala Lumpur zase nově vyasfaltovali během pár týdnů většinu ulic v centru, aby se za půl roku asfalt na některých místech zase odloupnul a ukázalo se, že do něho zalili i své použité pracovní oblečení. Z tohoto hlediska jsou obě města stejná.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Nejlepší chléb je český, ale ten je občas problém sehnat i v Praze. Chyběly mi také rohlíky, brambory, knedlíky, pečená kachna na český způsob, čočka na kyselo, hrachová kaše nebo ovocné knedlíky s mákem. V Kuala Lumpur vyjde levněji se stravovat v pouličních restauracích, takže přátelům jsem uvařil jen jednou, ale to nebylo české jídlo. Nicméně chutnalo. Přivezl jsem několikrát českou bonboniéru, která zmizela běhen pár hodin, záleželo na tom, kdy ji objevila jedna z kolegyň. Když chtěli ochutnat nějaké české jídlo, tak jsem je ze srandy odkázal na jednu slavnou fast-foodovou restauraci s nejdelší frontou, kterou vybudoval a celosvětově rozšířil potomek českých emigrantů z USA.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Skutečný rodinný živost plánuji až nyní a rozhodně plánuji učit děti česky i v případě, že bychom nežili v české komunitě. Díky složitosti českého jazyka a jeho výuce na základních školách je totiž každý Čech oproti mnoha cizincům lingvistický expert, a tak se nám ostatní jazyky lépe učí. I když v Malajsii všichni uměli anglicky a angličtina je tam standardní pracovní jazyk, je na některých lidech vidět, že mají s gramatikou oproti jednodušší Malajštině potíže. To my Češi (většinou) nemíváme. Mezi Malajsií a Českou republikou existuje dohoda o výměnných studijních pobytech, a Malajští studenti se také učí na českých univerzitách česky.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Asociace? Praha, nebo vůbec žádné, nebo vybrané drobnosti. Lidé, kteří byli v Praze, jsou plní dojmů a ocení, že jsem své pracovní místo vyzdobil obrázky Prahy. Vždy si rádi popovídají o Praze. Ale cesta je zatím většinu místních drahá, navíc nejpopulárnější je z koloniální éry Londýn. Na jednu kolegyni udělal velký dojem Orloj, jiný kolega jmenoval českou firmu, která údajně vyrábí velice kvalitní reproduktory, další kolegyně chtěla český krystal, který si nakonec koupila dole v obchodním domě. Učil jsem Malajce, jak se správně vyslovuje jméno „Baťa“, což nakonec skončilo jako „Bača“, ale spousta z nich asi dodnes nevěří, že to byl původně český podnik. Jinému kolegovi z Bornea jsem povídal o dávné cestě českého cestovatele E. S. Vráze na Borneo, a co tam viděl a sepsal. Ten se pak dušoval, že dnes už se tam takové věci rozhodně nedějí.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Když byly volby, tak jsem politiku trošku sledoval. Lidé fandili jedné straně a když nevyhrála, tak se tím rychle přestali trápit a vrátili se k přátelskému a radostnému způsobu života. Politická kultura je zřejmě moc neliší, ale na toto posouzení jsou dva roky velice krátká doba. Tamní politiky vůbec neznám, jen při přehlídce na podporu Malajské turistiky „1Malaysia“ kolem naší první řady prošel král a jeho manželka. Král pak přečetl pěkný proslov, kterým poděkoval všem Malajcům za pilnou práci pro vlast a přítomným zástupcům cestovních kanceláří za podporu turistického ruchu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!