Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Město budoucnosti. Linec je domovem graffiti, oceli i známého dortu

Cestování

  5:00 – ADVERTORIAL
Linec, který leží nedaleko jihočeských hranic, prošel v několika posledních letech působivou proměnou. O Linci se mluví jako o městě na Dunaji, které dalo jméno dortu s nejstarší recepturou na světě. Dnes je ale také místem, kde se přítomnost potkává s dalekou budoucností a kde se průmysl snoubí s moderním uměním.

Linz foto: Linztourismus

Tento článek vznikl ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

Advertoriál

Město graffiti a oceli

Právě kombinace průmyslu a moderního umění vyrostla za posledních několik let v tamním přístavu. Venkovní galerie Mural Harbor čítá více než stovku graffiti nejrůznějších tvarů, velikostí i pojetí a jejich počet stále roste. „Bohužel jsme tu zatím neměli českého umělce. Faktem je, že jsme hostili například umělce téměř z celé Jižní Ameriky, ale ne z okolních států,“ prozradil Leonhard Gruber z Mural Harboru. Reakce umělců i turistů hodnotí jako velmi pozitivní. „Mural Harbor se probojoval mezi top místa, kam v Linci vyrazit.“

K vidění je například graffiti hada v nadživotní velikosti, kočka číhající na svou kořist či policista líbající se s mužem, který právě posprejoval zeď. Venkovní galerii je možné navštívit pešky či lodí. Ti, kteří mají rádi zážitky, zvláště ocení profesionální prohlídky, které končí rychlokurzem graffiti, v němž se každý návštěvník může naučit základy tohoto umění. „Tuto část si lidé zvláště užívají,“ doplnil Gruber.

Pokud ale přece jen dáváte přednost průmyslu jako takovému, neměli byste si nechat ujít Voestalpine Stahlwelt neboli Svět oceli. Největší průmyslový areál Rakouska zve své návštěvníky k objevování nejnovějších technologií výroby oceli od začátku až po finální výrobek. Působivá je i samotná stavba, a to nejen zvenku, ale i zevnitř, kde pozornost poutají především nadrozměrné chromové kuličky.

Budoucnost v každé podobě

Netypický zážitek nabízí i další ze čtrnácti muzeí, která jsou v Linci otevřena veřejnosti. O Linci se říká, že je orientován na budoucnost, a jestli tento status může něco potvrdit, pak je to nápadná budova stojící na břehu Dunaje, jež se pyšní názvem Ars Electronica Center. Zvláště v noci muzeum září do dálky různými barvami. Ars Electronica Center je nejen příležitostí prozkoumat budoucnost, ale i experimentovat a prověřovat.

Linec

Linec je třetí největší město v Rakousku a zároveň hlavní město rakouské spolkové země Horní Rakousy. Bývá označován jako město na Dunaji nebo město orientované na budoucnost. V roce 2009 se spolu s litevským Vilniusem stal evropským hlavním městem kultury. Pyšní se titulem UNESCO City of Media Arts.

Linec jsem navštívil již několik let nazpět. Zastavil jsem se na místních vánočních trzích a navštívil také ‚muzeum budoucnosti‘ Ars Electronica, kde jsem si nechal například vyfotit sítnici. Poprvé jsem tam také viděl na vlastní oči pracovat 3D tiskárnu,“ popsal svůj zážitek student František Novotný.

Za pozornost zde stojí také Deep Space 8K (Hluboký vesmír), který zprostředkovává „výlety do vesmíru“, virtuální sjezd na lyžích či detailní zobrazení Poslední večeře Páně od Leonarda da Vinciho. Deep Space nabízí futuristický vesmír či obrazy světa v rozlišení 8K.

Každý rok se v Linci koná také již tradiční Ars Electronica Festival, na který se sjíždí umělci a vědci z celého světa. Každý ročník je už od druhé poloviny 80. let spojován s určitým tématem, pro minulý rok to byla realita a vize umělé inteligence. Návštěvnost festivalu se od roku 1979, kdy byl uspořádán první ročník, vyšplhala ke 100 tisícům.

Právě Ars Eletronica je jedním z důvodů, proč Linec obdržel označení UNESCO City of Media Arts. Mezi creative cities přijímá UNESCO města, která mohou prokázat vynikající výsledky v oborech, jako je literatura, hudba, gastronomie, design nebo právě mediální umění, pro které si Linec vysloužil své označení. K titulu přispěla také místní kulturní scéna a hudební divadlo. Impulzem pro změny byl mimo jiné titul Evropské hlavní město kultury, kterým se Linec spolu s litevským Vilniusem stal v roce 2009. „Kultura pro každého“ je slogan pro nejrůznější akce a výstavy, jež město pravidelně pořádá.

Nadšenci umění by si ale měli udělat čas také na Lentos Art Museum, které je největším muzeem moderního umění v Rakousku. K vidění jsou například díla světoznámého Gustava Klimta či Egona Schieleho.

Architektonický unikát a zoo na půl cesty

Obě budovy přispívají k nové podobě Lince, jinak známého pro svůj barokní skvost Hauptplatz. Architektonický unikát v podobě hlavního náměstí se sloupem Nejsvětější trojice stojí za vidění v různých ročních obdobích. Pro spoustu návštěvníků především v létě, kdy restaurace vytáhnou židle a stolky k posezení. Fanoušci historie ocení, že podzemí tohoto náměstí skrývá rozsáhlé bunkry z druhé světové války. Od náměstí je to pak již jen kousek k Landstraße (Zemská třída), která se stala synonymem pro nakupování.

Přímo z hlavního náměstí vede dráha Pöstlingbergbahn, jeden ze symbolů města, jejímž cílem je nedaleký kopec Pöstlingberg, také nazývaný „linecká domácí hora“. Dráha nadchne především všechny fanoušky výhledů i zvířat, neboť přibližně v polovině se nachází místní zoo. Kromě výhledů slibuje Pöstlingberg poutní baziliku, jeskynní dráhu a pohádkový svět trpaslíků. Nadšeni tak budou především ti nejmenší.

Vedle zoo si svou popularitu udržuje i místní botanická zahrada, která podle mnohých patří k nejkrásnějším zahradám v Evropě. Pěstitele ohromí především sbírka kaktusů a orchidejí. Celkově čítá sbírka na 8000 druhů rostlin.

Sladký velvyslanec

Stejně jako je sachr symbolem Vídně, ani Linec by nebyl kompletní bez svého sladkého velvyslance. Linecký dort k tomuto městu, po němž je pojmenován, patří nejméně od roku 1653. Kdo jej vymyslel, však nejspíš navždy zůstane tajemstvím. Linecký dort je dnes připravován v několika různých variantách, ostatně už nejstarší dochovaný recept, starý více než 350 let, obsahoval čtyři různé varianty těsta.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

Další pamětihodnosti

● Mariä-Empfängnis-Dom: Také nazývaná Nová katedrála. Postavena byla roku 1924 a pyšnit se může titulem největší katedrála v Rakousku. Pojmout může až 20 tisíc lidí. Sídlí na Herrenstraße.

● Alter Dom: Jezuitský kostel vybudovaný roku 1669.

● Landhaus: Postaven ve stylu italské renesance v polovině 16. století.

● Karmeliterkirche: Třetí nejfrekventovanější (pěší) ulice Rakouska, která je významná především z hlediska obchodu.

● Stadtpfarrkirche: Farní kostel, který byl vybudován na pozdně románských základech. Zajímavý je především tím, že je zde uloženo srdce a vnitřnosti císaře Fridricha III.

● Linzer Schloss: Neboli Linecký zámek. Kdysi býval sídlem císaře Fridricha III. Od 90. let je v zámku umístěno muzeum.

● Martinskirche: Původně byl považován za nejstarší kostel Rakouska, dle nejnovějších výzkumů je ale o trochu mladší.

● Klášter Wilhering: Hornorakouský cisterciácký klášter nacházející se přibližně osm kilometrů od Lince. Postaven byl již roku 1146, po požáru v roce 1733 se však dočkal rozsáhlé přestavby. Podobu si udržel až dodnes.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!