Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Milujete umění? Pak musíte navštívit nové postupimské muzeum Barberini

Cestování

  6:52
Postupim láká nejen na krásné zámky v parku Sanssouci, díky novému muzeu výtvarného umění Barberini se stala doslova magnetem milovníků kultury a umění z celého světa: Ani ne rok od otevření přivítalo muzeum v prosinci 2017 návštěvníka s pořadovým číslem 500 000. Tak skvělý start se nepodařil žádnému jinému muzeu v Německu.

Muzeum Barberini foto: Helge Mundt

Impresionismus, moderna i umělci NDR

Muzeum pořádá tematické časově omezené výstavy. V prvním roce navštívilo expozice impresionismu a klasické moderny více než 320 tisíc návštěvníků, výstavu věnovanou počátkům americké moderny vidělo více než 140 tisíc lidí. Současná expozice s názvem „Pod maskou. Umělci v NDR“ přilákala v prvních týdnech už okolo 40 tisíc návštěvníků. Také program výstav na rok 2018 vypadá slibně, a tak se zdá, že bude muzeum v tomto úspěchu pokračovat.

Výstavy, které byste v roce 2018 měli vidět

Pokud se chystáte navštívit Postupim, kromě zámku a zahrad Sanssouci (památka UNESCO) a procházky centrem města by muzeum Barberini rozhodně nemělo na vašem itineráři chybět. Od 24. února do 10. června 2018 je na programu výstava „Max Beckmann. Divadlo světa.“ Umělec na svých malbách zprostředkovává svět divadla, cirkusu a varieté, přičemž proměňuje i samotný obraz v jeviště.

Jedná se o vůbec první výstavu, která se věnuje zobrazení metafory divadla světa neboli theatrum mundi v díle Maxe Beckmanna. Jedná se tak o nový přístup k tvorbě jednoho z nejvýjimečnějších umělců 20. století. Mezi stovkou vystavených děl budou k vidění i dva velkoformátové triptychy, které dosud byly v Evropě vystavovány jen vzácně. Muzeum Barberini tuto výstavu připravilo ve spolupráci s Kunsthalle Bremen.

Beckmannův obraz Tanec Apačů
Obraz Gerharda Richtera 192 barev, 1966

Po Maxi Beckmannovi bude od 30. června do 21. října 2018 následovat „Gerhard Richter. Abstrakce.“ Jedná se o první výstavu, věnovanou abstraktním strategiím a technikám napříč celým umělcovým dílem. Muzeu se podařilo získat všechny Richterovy práce od 60. let, a tak se může zabývat vztahem a významem abstrakce a předmětnosti, fotografiemi i barvami, přemalováváním i odhalováním. Sbírka čítá na 80 děl z muzejních i soukromých sbírek z celého světa a zaštiťuje ji Archiv Gerharda Richtera Státních uměleckých sbírek v Drážďanech.

Na podzim se po úspěchu z loňského roku kurátoři oklikou vrátí k impresionismu, tentokrát se však zaměří na jeden konkrétní směr, jenž v 80. letech 19. století z impresionismu vzešel: pointilismus. Od 17. listopadu 2018 do 17. února 2019 bude v prostorách muzea Barberini v Německu vůbec poprvé v retrospektivě prezentováno dílo neoimpresionisty Henri-Edmonda Crosse s titulem: „Henri-Endmond Cross. Malíř štěstí.“ Pointilismus využíval tečkování zářivými barvami, které sloužily jako nositel informace o skutečnosti. Henri-Edmond Cross (1856-1910) byl jedním z hlavních představitelů tohoto směru. Na této výstavě spolupracuje muzeum Barberini s Musée des impressionnismes Giverny.

Autor: