Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Mise českých techniků se chystá zkontrolovat studny po hurikánové sezoně na Haiti

Cestování

  5:30
PRAHA/PORT-AU-PRINCE - Čtyřčlenný tým projektu Praga-Haiti odletěl na Haiti. Mezi priority mise patří zejména kontrola a servis třiceti v minulosti zbudovaných studní, z nichž některé mohly utrpět prudkými větry a dešti, které ostrov v posledních týdnech zasáhly.

Skládání náhradních dílů pro náklaďáky foto: Praga haiti

Další cíle jsou spojeny například s přípravnými pracemi na výstavbě základny v Baie de Henne, projektem ozelenění prostoru kolem studní či údržbou techniky. 

Praga-Haiti

Projekt Praga-Haiti je český rozvojový projekt, který realizuje občanské sdružení Fidcon z Jablonného nad Orlicí. Na Haiti působí od roku 2008 a zaměřuje se na dlouhodobou rozvojovou pomoc na severozápadě ostrova. Díky partnerství s misijní stanicí Baie-de-Henne a diecézní charitou v Port-de-Paix, které projektu poskytují nezbytné zázemí, pomáhají čeští vrtaři v těch nejvíce potřebných oblastech. Zároveň také nabízí místním obyvatelům po dobu mise zaměstnání a stálý plat. Od roku 2010, kdy se pracovníci projektu specializují na budování studní, se podařilo postavit třicet studní pro zhruba 30 000 obyvatel Haiti, které dlouhodobě udržují v provozu. Aktuální informace o projektu je možné najít na webových stránkách: www.praga-haiti.cz.

„Šestitýdenní misi na Haiti vypravujeme v závěru tamní hurikánové sezóny. Chceme zkontrolovat naše studny. Z minulosti víme, že hurikány mohou studnu znepřístupnit nebo jinak poškodit a pitnou vodu kontaminovat,“ vysvětlil Ivo Roškanin, manažer projektu Praga-Haiti, který se na Haiti chystá již po čtvrté jako technik a supervizor odvedené práce. 

Prudké deště zažil v oblasti již několikrát. Situaci na dálku také aktivně sleduje: „V tomto roce dostala Karibiku jméno dvacítka silných bouří. Při jejich pojmenování se postupuje podle abecedy. První hurikán v sezóně byla bouře Arlene a zatím posledním Whitney. V médiích se ale objevily především Harvey, Irma a Jose, které měly nejvíce devastující účinky a přišly v rychlém sledu za sebou.“

Vzhledem k tomu, že po hurikánové sezóně existuje vysoké riziko šíření různých epidemií, má přístup k nezávadné vodě také preventivní význam. Lidé si mohou umýt ruce, použít vodu k přípravě jídla a především ji mohou pít. „Pro nás jsou tyto věci samozřejmostí, na Haiti to tak není. Některé naše studny jsou jediným zdrojem vody pro celou vesnici nebo školu,“ připomíná Roškanin.

Kromě kontroly studní má však současná mise i další úkoly. Patří k nim zejména další etapa přípravných prací pro výstavbu trvalé základny, která bude v Karibiku sloužit nejen pro uchovávání a servis techniky projektu Praga-Haiti, ale také jako výuková dílna pro obyvatele vesnice Baie de Henne. Stavba poskytne i plnohodnotné zázemí pracovníkům Praga-Haiti. 

HEJTY Z HAITY

„Výstavbu na Haiti zdržuje byrokracie. Bude tedy zapotřebí získat zejména potřebná povolení. Potom provedeme test kvality místních stavebních materiálů. Haitští dělníci totiž málokdy dodržují technologické postupy a stavba pak může být například během hurikánu či záplav životu nebezpečná. Vyrobíme proto vlastní betonové tvárnice a podrobíme je zátěžové zkoušce. Znovu se také sejdeme s místní komunitou,“ upřesnil architekt Petr Vacek, který má výstavbu základny na Haiti na starosti.

Autor: